Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze błędy przy składaniu rocznych deklaracji podatkowych

Dorota Dejmek
Fot. Bruno Fidrych
Deklaracje PIT. Na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2014 mamy już tylko kilka dni. Wielu Polaków zostawia wypełnianie PIT-u na ostatnią chwilę, gdy pośpiech zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędu.

Możliwość wypełniania deklaracji podatkowej w naszym imieniu Ministerstwo Finansów wprowadziło w marcu 2015 br. Usługa dotyczy na razie osób rozliczających się przez formularz PIT-37 i polega na automatycznym wypełnieniu dokumentu przez fiskusa, który czerpie dane z deklaracji przesyłanych mu przez pracodawcę.

Jednak PIT pobierany ze strony MF zawiera tylko podstawowe dane. Przysługujące ulgi i chęć rozliczenia się z dzieckiem lub małżonkiem musimy nanieść na formularz sami, jeszcze przed wysłaniem zeznania do US.

- Urzędowi nie powinniśmy jednak ufać bezgranicznie - zauważa Tomasz Bożętka, dyrektor Oddziału Tax Care w Krakowie. - Automatycznie wypełnione deklaracje mogą zawierać błędy, za które fiskus nie bierze odpowiedzialności.

Błędy w deklaracji oznaczają konieczność korekty i spłaty zaległych zobowiązań, a w efekcie mogą również prowadzić do pojawienia się odsetek za zwłokę. W deklaracjach wysłanych urzędowi przez pracodawcę mogą też pojawić się błędne dane, które spowodują zawyżenie płaconego podatku.

Na wszelkiego rodzaju pomyłki musimy również zwracać uwagę, gdy swój PIT wypełniamy samodzielnie. Czasem błąd jest najprostszy - brak podpisu. Podatnicy rozliczający się przez internet podpisują się w formie podania kwoty przychodu z poprzedniego roku, a w przypadku pomyłki system od razu ich o tym poinformuje.

Z nieuwagi wynikają także błędy pojawiające się przy przenoszeniu danych z informacji podatkowych. Wypełniając formularz PIT, często posługujemy się deklaracją złożoną wcześniej przez pracodawcę. Zawarte w niej liczby przepisujemy jednak bezmyślnie, co skutkuje pomyłkami i może prowadzić do wykazania w deklaracji innych kwot niż te, które nas dotyczą.

W przypadku, gdy w zeznaniu wykazujemy ulgi, musimy pamiętać o dołączeniu potwierdzającego je załącznika; konieczne jest zaznaczenie, jakie załączniki składamy. Jeżeli rozliczamy się oddzielnie z małżonkiem, a we dwójkę chcemy skorzystać z przysługującej nam ulgi mieszkaniowej, do deklaracji powinniśmy dołączyć PIT/D z zaznaczeniem, do czyjego zeznania jest on dołączony.

W przypadku, gdy rozliczamy się wspólnie, musimy dbać o raz wybraną kolejność. Małżeństwa, które składają deklarację razem, mogą wybrać, które z nich zostanie wpisane w pozycję B1 ("podatnik"), a które w B2 ("małżonek").

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski