Najdroższa zima w historii Krakowa. Czy pieniędzy na oczyszczanie miasta starczy do końca roku?

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zima w Krakowie. Zdjęcia z weekendu 13-14 lutego Aneta Zurek / Polska Press
Tegoroczna zima jest najdroższa w historii Krakowa. Na odśnieżanie i zimowe utrzymanie wydano już ponad 38 mln zł. To ponad połowa całego budżetu na oczyszczanie miasta w roku 2021.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Od 15 października 2020 r. do tej pory, akcja „Zima” kosztowała już ponad 38 mln zł. Część kwoty wydatkowana jest w ramach budżetu miasta na rok 2020, a druga z bieżącego budżetu. Tylko od 6 do 11 lutego, zimowa akcja kosztowała 11,6 mln zł, a pracownicy MPO przepracowali łącznie 42 tysięcy godzin. Dla porównania cała poprzednia zima kosztowała 8,4 mln zł.

Druga najdroższa zima do tej pory trafiła się w sezonie 2017/2018. Wtedy na akcję "Zima" wydano 30 mln zł. W innych latach koszty te oscylowały wokół kwot 10, czy 16 mln zł.

Na rok 2021 na oczyszczanie miasta w budżecie zapisano prawie 60 mln zł. Mieści się w tym także zimowe dbanie o miasto. Czy pieniędzy wystarczy na cały rok? To będzie zależało m.in. od tego, ile zostanie wydane na bieżącą zimę.

Ponad 10 tys. ton soli na ulicach i chodnikach

Za odśnieżanie miasta odpowiada MPO. W ciągu sześciu najcięższych dni wysypano na ulice Krakowa ponad 10,4 tys. ton soli i 3 tys. ton piasku, a przez większość czasu w mieście pracowało 100 proc. dostępnego sprzętu i ludzi. Najtrudniejszym dniem był poniedziałek, 8 lutego, ponieważ nad ranem spadł marznący od razu deszcz i utwardził śnieg, który było bardzo trudno usunąć. Lód i śnieg z większości chodników trzeba było skuwać ręcznie łopatami, a sól działała na śnieg dużo słabiej niż zazwyczaj – dlatego odśnieżanie miasta trwało dłużej.

Część mieszkańców narzeka, że efektów odśnieżania nie widać, a drogi i chodniki nie wszędzie są należycie odśnieżone. MPO przypomina z kolei, że za odśnieżanie chodników odpowiadają też zarządcy i właściciele budynków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Nie dotyczy to tylko chodników, które znajdują się przy wyznaczonych miejscach parkingowych w ramach strefy płatnego parkowania.

Narzekają też rowerzyści, którzy w mediach społecznościowych wrzucają zdjęcia nieodśnieżonych ścieżek rowerowych. Za ich odśnieżanie też odpowiada MPO. Są jednak rozbieżności, jak je odśnieżać - do gołej nawierzchni lub na biało, do utwardzonego śniegu, po którym można swobodnie jechać rowerem. MPO przyjmuje, że standardem w Krakowie jest "na biało".

1000 osób zaangażowanych w odśnieżanie

Odśnieżaniem Krakowa zajmuje się łącznie 1000 osób, głównie pracowników MPO Kraków, ale też wykonawczych firm zewnętrznych, które również realizują część zadań.

MPO Kraków ma na co dzień do wykorzystania 252 jednostki, w tym: 67 solarek, 39 jednostek do utrzymania chodników, 37 zespołów do utrzymania obiektów inżynierskich, dziewięć zespołów do wywozu śniegu, 58 jednostek do utrzymania ulic, 36 zespołów do utrzymania terenów wewnątrz osiedli i sześć zespołów do utrzymania miejsc postojowych.

MPO do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek. Inne, alternatywne, środki są w większości przypadków oparte na innych rodzajach soli – chlorku wapnia albo chlorku magnezu lub alkoholu, octanów oraz mrówczanów i są wielokrotnie droższe – sam chlorek wapnia w tym momencie jest 10-krotnie droższy od soli drogowej.

Kraków został podzielony na cztery obszary i trzy rejony utrzymania, które swoim zakresem obejmują:

 • drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne (komunikacja zbiorowa) oraz Rynek Główny i ulice wewnątrz pierwszej obwodnicy – łącznie 693 km;
 • pozostałe drogi gminne i wewnętrzne – 692 km;
 • chodniki – 1 040 tys. mkw.;
 • drogi rowerowe – 138 km (w tym wydzielone drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, ciągi pieszo–jezdno-rowerowe oraz kontrapasy i pasy dla rowerów utrzymywane w obrębie jezdni);
 • tereny wewnątrzosiedlowe (drogi, chodniki) – 845 tys. mkw;
 • chodniki w Strefie Płatnego Parkowania – 70 tys. m;
 • przystanki autobusowe i tramwajowe – 138 tys. mkw. (1 571 szt.).

Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo: interwencje24h@mpo.krakow.pl i telefonicznie: 12 646 23 61 lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.

Jednostki zaangażowane w akcję "Zima":

 • MPEC – utrzymanie sieci ciepłowniczej, usuwanie awarii, całodobowe dyżury, reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, aktualizacje i raporty uzupełniane na bieżąco na stronie internetowej;
 • MPK– zapewnienie sprawności komunikacji miejskiej;
 • MPO – koordynacja akcji, oczyszczanie dróg i chodników ze śniegu, lodu i gołoledzi, monitoring stanu dróg i reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, całodobowe dyżury dyspozytorów;
 • MPWiK – utrzymanie sieci wodociągowej, usuwanie awarii sieci, całodobowe dyżury, reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, aktualizacje i raporty uzupełniane na bieżąco na stronie internetowej;
 • Straż miejska – utrzymanie porządku i kontrola, przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców;
 • ZDMK – utrzymanie i oczyszczanie torowisk tramwajowych, usuwanie awarii;
 • ZZM – utrzymanie terenów zielonych, chodników i ścieżek rowerowych w parkach i bulwarach wiślanych.

Kontakty dla mieszkańców:

 • MPEC – całodobowe telefony i na bieżąco aktualizowana strona internetowa: 993, 12 644 18 72, mpec.krakow.pl;
 • MPK – całodobowe numery telefonów: 19 150, 12 254 13 00;
 • MPO – całodobowe numery telefonów: 12 646 23 61, e-mail: interwencje24h@mpo.krakow.pl;
 • MPWiK – całodobowe telefony i na bieżąco aktualizowana strona internetowa: 994, 12 424 23 03, 12 422 92 05, 800 130 060, wodociagi.krakow.pl;
 • Straż miejska – telefony alarmowe: 986;
 • ZDMK – całodobowy telefon: 12 616 75 55;
 • ZZM – 12 201 02 42.

Wideo

Materiał oryginalny: Najdroższa zima w historii Krakowa. Czy pieniędzy na oczyszczanie miasta starczy do końca roku? - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan maria rakieta !
15 lutego, 16:18, Denel:

Najdroższa zima? Przecież tegoroczna zima trwa na dobre dopiero od tygodnia i ma się skończyć w tym tygodniu. W pozostałe dni pogoda przypominała raczej jesień. To pokazuje tylko skalę niegospodarności władz miasta.

Tak, trwa od tygodnia, ale należy uwzględnić umiejętność wynajętych do utrzymania zimowego spółeczek (znajomych królika) do zwiększania kosztów. Wywalone od razu zostało ileś tam set ton chemikaliów, że jak się idzie z psem, to mu odparza łapy, albo wypala dziury w butach. Koszty na całą zimę, trzeba bowiem wyrobić w tydzień. A chodniki i tak dalej zawalone brudnym śniegiem i syfem z chemikaliów.

G
Gość

Mało to nastolatków w poprawczakach albo więźniów...mogą odśnieżać ..gdybym była w pace to taki ruch byłby przyjemnością ...albo czyn społeczny...gdyby mi dali lopate, zagrali muzykę, zorganizowali kiełbaski na gorąco i kawę, herbatę to bym odsniezala

G
Gość

mogły bywać i droższe, na szczęście wtedy ZIKiTem rządził 'niezatapialny' pan Jan T... np cały Kraków stał w korkach na szklance bo nie wysłał piaskarek na ulice w 2005 roku (100 kolizji, wiele godzin w korkach żeby przejechać 3km, nie, ciężko było zostawić i wysiąść bo by trzeba chyba parkować na chodnikach). Dostał nawet 10k grzywny.

D
Denel

Najdroższa zima? Przecież tegoroczna zima trwa na dobre dopiero od tygodnia i ma się skończyć w tym tygodniu. W pozostałe dni pogoda przypominała raczej jesień. To pokazuje tylko skalę niegospodarności władz miasta.

Dodaj ogłoszenie