MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najgorsze błędy w uprawie hortensji. Uważaj na nie, a będziesz się cieszyć wspaniałymi kwiatami. 7 błędów, które łatwo popełnić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Hortensje to piękne krzewy, ale uprawiając je, łatwo popełnić błędy.
Hortensje to piękne krzewy, ale uprawiając je, łatwo popełnić błędy. pixabay.com
Hortensje to przepiękne i bardzo modne krzewy ozdobne, jednak w ich uprawie łatwo o błędy. W ich wyniku hortensje nie kwitną, albo kiepsko rosną i chorują. Sprawdź, jakie są najgorsze błędy w uprawie hortensji oraz jak ich uniknąć.

Spis treści

Błąd nr 1. Te same zasady dla wszystkich hortensji

Podstawowym błędem w uprawie hortensji jest to, że nie rozróżniamy ich gatunków. A jest to bardzo ważne, bo są spore różnice w ich wymaganiach i pielęgnacji. Gdy kupujemy krzew, zapamiętajmy jej nazwę. Najczęściej spotyka się:

  • hortensje ogrodowe (to nazwa gatunku, a nie określenie roślin przeznaczonych do ogrodu),
  • hortensje bukietowe,
  • hortensje krzewiaste (drzewiaste).

Błąd nr 2. Złe miejsce dla hortensji

Jednym z najgorszych błędów jest posadzenie hortensji w nieodpowiednim miejscu. Jego wybór zależy od gatunku:

  • hortensje ogrodowe najlepiej rosną w półcieniu,
  • hortensje bukietowe – mogą rosnąć w słońcu lub lekkim cieniu,
  • hortensje krzewiaste – lubią półcień, a nawet cień.

Jeśli hortensje ogrodowe lub krzewiaste posadzimy w mocnym słońcu, będą zasychać, słabo kwitnąć, a ich liście i pędy mogą ulec poparzeniu. Natomiast hortensje bukietowe posadzone w zbyt zacienionym miejscu – nie zakwitną.

Dowiedz się więcej: Jakie są najważniejsze różnice między hortensjami i jak wyglądają te krzewy

Błąd nr 3. Nieodpowiednia ziemia dla hortensji

Ważna jest ziemia, w której sadzimy hortensje. Powinna być przepuszczalna i wilgotna, ale nie sadźmy ich w miejscach z podmokłą, ciężką i gliniastą glebą. Bardzo istotny jest też tzw. odczyn ziemi (inaczej – poziom pH). Hortensje muszą mieć ziemię przynajmniej lekko kwaśną. Nie sadźmy ich na glebach wapiennych! Sprawdzenie odczynu ziemi jest łatwe, a w utrzymaniu właściwego poziomu kwasowości pomogą nawozy przeznaczone dla hortensji. Jeśli ziemia nie będzie dostatecznie kwaśna, hortensje będą słabnąć i chorować, bo nie dadzą rady pobierać składników odżywczych z ziemi. Jednym z podstawowych objawów będą pożółkłe liście z zielonymi nerwami (to tzw. chloroza).

Błąd nr 4. Cięcie hortensji

Błędy przy cięciu hortensji to najczęstszy powód tego, że nasze krzewy nie kwitną. Tu również wszystko zależy od gatunku:

  • hortensje bukietowe i krzewiaste kwitną na młodych pędach, dlatego trzeba je mocno przyciąć każdej wiosny,
  • hortensje ogrodowe – kwitną na starszych pędach i zawiązują kwiaty w poprzednim sezonie, dlatego wiosną nie wolno skracać ich pędów. Wiosną wycina się tylko uszkodzone. Natomiast latem, tuż po kwitnieniu można ściąć kwiaty, tnąc jak najwyżej (można to również zrobić wiosną).

Wiosną nie należy przycinać również mniej popularnych, ale spotykanych gatunków, takich jak hortensja dębolistna, kosmata i pnąca.

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak ciąć hortensje bez błędów

Błąd nr 5. Brak podlewania

Hortensje to krzewy, które lubią wilgotne podłoże (ich botaniczna nazwa oznacza naczynie na wodę). Dlatego, jeśli nie pada, trzeba je podlewać. Ziemię wokół hortensji warto wyściółkować korą sosnową, która pomoże utrzymać wilgoć (a także poziom kwasowości gleby).

Błąd nr 6. Nawożenie hortensji

Żeby hortensje miały dużo kwiatów, potrzebują zasilania. Jednak trzeba wybrać odpowiednie nawozy – nie mogą one zawierać wapnia, za to muszą zakwaszać ziemię. Najłatwiej kupić nawóz przeznaczony dla roślin kwasolubnych kwitnących. Stosuje się je zgodnie ze wskazówkami producentów, najczęściej wiosną i wczesnym latem.
Do nawożenia hortensji lepiej nie stosujmy kompostu, ani obornika, które mogą podnosić poziom pH (wyjątkiem jest specjalny, kwaśny kompost). Nie używajmy też nawozów bogatych w azot, bo krzewy będą miały wspaniałe i bujne liście, ale nie kwiaty.
Błędem jest też brak nawożenia, bo te krzewy są żarłoczne. Zwracajmy też uwagę na terminy oraz dawki podane przez producentów nawozów.

Błąd nr 7. Brak zabezpieczenia na zimę

Ten błąd dotyczy głównie hortensji ogrodowych. Jeśli ich pędy przemarzną, nie zakwitną. Dlatego na zimę trzeba zadbać o ich zabezpieczenie przed mrozem. Trzeba też uważać na wiosenne przymrozki, które są jeszcze groźniejsze dla pąków kwiatowych. Wrażliwe na mróz są też rzadziej spotykane hortensje kosmate, dębolistne i piłkowane.
Hortensje krzewiaste i bukietowe są odporniejsze na mróz, ponadto kwitną na nowych przyrostach, więc przymrozki nie są zagrożeniem dla ich kwiatów (chyba że przyjdą bardzo późną wiosną). Dowiedz się więcej: jak zabezpieczyć hortensje na zimę. Na to zwróć uwagę

Hortensje to piękne krzewy, ale uprawiając je, łatwo popełnić błędy.

Najgorsze błędy w uprawie hortensji. Uważaj na nie, a będzie...

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najgorsze błędy w uprawie hortensji. Uważaj na nie, a będziesz się cieszyć wspaniałymi kwiatami. 7 błędów, które łatwo popełnić - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski