18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgorzej wieczorem i w nocy

GM
Ciągle ze zbyt wielu kominów wydostaje się taki dym. FOT. MIROSŁAW GAWĘDA
Ciągle ze zbyt wielu kominów wydostaje się taki dym. FOT. MIROSŁAW GAWĘDA
Działająca od kilkunastu dni w Suchej Beskidzkiej automatyczna stacja pomiaru zanieczyszczeń powietrza pokazuje, jak bardzo powietrze w tym mieście jest zanieczyszczone.

Ciągle ze zbyt wielu kominów wydostaje się taki dym. FOT. MIROSŁAW GAWĘDA

SUCHA BESKIDZKA. Stacja monitoringu codziennie notuje przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza

Do tej pory pomiary zanieczyszczeń powietrza w Suchej Beskidzkiej wykonywane były okresowo. Teraz codziennie. Nowoczesna stacja co godzinę wykonuje nowe badania. Po pierwszych dniach działalności potwierdza się, że suskie powietrze w czasie sezonu grzewczego jest bardzo zanieczyszczone.

Przeprowadzane w listopadzie pomiary wykazują codzienne przekroczenie norm pyłu zawieszonego i to znacznie. Przykładowo, średnia za 7 listopada wynosi aż 121 jednostek, a tymczasem norma to 50 jednostek. Lepiej jest z innymi parametrami, gdzie nie notuje się przekroczeń.

Z kolei z raportów dziennych można się dowiedzieć, że najgorszej jakości powietrzem mieszkańcy Suchej Beskidzkiej oddychają w godzinach wieczornych i nocnych. To nie dziwi, bo wtedy wszyscy intensywniej ogrzewają swoje mieszkania.

Do głównych przyczyn znacznego zapylenia powietrza należą zanieczyszczenia emitowane podczas ogrzewania domów, które w większości wyposażone są w stare węglowe piece. Nie wszystkich mieszkańców stać na wymianę systemu ogrzewania na mniej szkodzący środowisku.

Stacja monitoringu zanieczyszczeń powietrza w Suchej Beskidzkiej jest jedną z 11 tego typu w Małopolsce i jedyną na terenie powiatów suskiego i wadowickiego. Stacja zlokalizowana jest w pobliżu Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej. Zadaniem stacji jest pomiar stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz substancji gazowych - dwutlenku siarki i azotu, tlenku azotu.

Dodajmy, że Sucha Beskidzka to jedna z nielicznych gmin w regionie, która od tego roku dopłaca mieszkańcom, którzy są zainteresowani wymianą kotłów grzewczych na bardziej proekologiczne. Taka dotacja może wynosić nawet 2 tys. zł. Sucha Beskidzka to jednak ciągle wyjątek, na dodatek program dopłat wdrażany jest od niedawna. Na efekty w postaci czystszego powietrza trzeba będzie poczekać dłużej.

Szans na dotacje nie mają mieszkańcy pozostałych gmin powiatu suskiego.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski