Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej na scenie

Redakcja
Zawsze ciągnęło ją do recytacji i występów na scenie. - Wielki udział miała w tym moja mama, Alina Hanula, nauczycielka rosyjskiego w Szkole Podstawowej w Trzemeśni, skąd i ja pochodzę - wspomina Marzena Tomera. - To dzięki niej, jako mała dziewczynka złapałam teatralnego bakcyla.

Marzena Tomera, animatorka teatru z Wiśniowej

Zawsze ciągnęło ją do recytacji i występów na scenie. - Wielki udział miała w tym moja mama, Alina Hanula, nauczycielka rosyjskiego w Szkole Podstawowej w Trzemeśni, skąd i ja pochodzę - wspomina Marzena Tomera. - To dzięki niej, jako mała dziewczynka złapałam teatralnego bakcyla.

   - Jako szóstoklasistka zagrałam główną rolę w "Kopciuszku". Dobrze pamiętam również, że na wojewódzkim szczeblu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Rosyjskiej i Radzieckiej "wyrecytowałam", jako uczennica VII klasy, drugie miejsce. Zawsze było mnie pełno podczas szkolnych apeli i innych uroczystości. Od najmłodszych lat podobały mi się dwa zawody: nauczycielki i aktorki.
   Nie trafiła jednakże na studia aktorskie. Jak sama teraz ocenia po upływie lat, może i dobrze. Zapał do teatru, do działań pod skrzydłami Melpomeny potrafi bowiem wykorzystać jako nauczycielka w pracy z młodzieżą. Absolwentka LO im. Kościuszki w Myślenicach, a następnie Seminarium Nauczycielskiego tamże, na początku pracy zawodowej przez rok pracowała jako przedszkolanka w Porębie, potem w podstawówce w rodzinnej miejscowości, gdzie założyła zespół teatralny o nazwie "Eliano". W "Orkanówce", czyli Szkole Podstawowej w Wiśniowej, pracuje od 1997 r. W tym czasie Marzena Tomera wzbogaciła swoje wykształcenie o dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego, kończąc w trybie wieczorowym nauczanie początkowe.
   W wiśniowskiej placówce szkolnej, obejmującej szkołę podstawową oraz gimnazjum, działają obecnie trzy zespoły teatralne, powstałe z inicjatywy wspomnianej miłośniczki Melpomeny. Do grupy ZUM (dzieci z IV-VI kl. SP) doszedł zespół ZUMEK, składający się z najmłodszych (z I-II klasy) uczniów oraz w dalszej kolejności NIHIL NOVI (gimnazjum). W ciągu siedmiu lat te trzy zespoły dały w sumie aż 34 premiery, najwięcej - bo 16 - grupa ZUM, zaś ZUMEK o jedną mniej, natomiast najstarsza wiekowo grupa na razie trzy.
   Wiśniowski zespół teatralny jest niemal etatowym zdobywcą nagród i wyróżnień w Wojewódzkim Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni - Teatr Jednego Aktora, imprezie odbywającej się corocznie w Kętach. Co roku podopieczni Marzeny Tomery powracają do Wiśniowej z bagażem nagród, począwszy od 1999 r. Grand Prix zdobyła wtedy Aneta Lenart za "Balladę o kapryśnej królewnie", rok później po tę nagrodę plus Złotą Maskę, nagrodę teatru Groteska i Radia Kraków, sięgnęła Katarzyna Pazdur za prezentację tekstów Harasymowicza "Kasia i parasol", ta sama uczennica wywalczyła I miejsce w r. 2002 za "Cego ni ma w Biblii napisanego". W roku 2001 I miejsce i nagrodę dyrektora Małopolskiego Ośrodka Kultury zdobyła Teresa Dominik za "Odlot ptaków" Pagaczewskiego, w rok później uczniowie z Wiśniowej fetowali specjalną nagrodę teatru Groteska za swoje osiągnięcia na konkursowej scenie, a Złotą Maskę zdobyła Aneta Lenart za Kraszewskiego "Dziada i babę".
   - W ostatniej edycji turnieju w Kętach - dodaje Marzena Tomera - posypały się kolejne sukcesy. Wiola Jednaka za interpretację chińskiej baśni "Mądra rada" wywalczyła Grand Prix i specjalną nagrodę burmistrza Kęt, a po medalowe pozycje sięgnęły i inne uczennice: Paulina Czerwińska, Sylwia Stalmach, Aleksandra Polak, Aneta Maj i Ania Lenart. A ponadto zdobyliśmy wyróżnienie na festiwalu "Bajdurek" w Nowym Sączu za przedstawienie "Klucz". Od 2001 r. do kalendarza szkolnych imprez trafił Dzień Teatru, podczas którego są prezentowane osiągnięcia naszych szkolnych teatrzyków, a pani dyrektor szkoły funduje nagrody dla najlepszych. Nie byłoby naszych sukcesów i kolejnych przedstawień, gdyby oprócz wsparcia ze strony dyrekcji szkoły nie było wspaniałych rodziców: Marii i Tadeusza Sumków, Marii i Czesława Stelmachów, Łucji i Krzysztofa Polaków, Lucyny i Andrzeja Majów, dzięki którym są możliwe nasze wyjazdy na różne festiwale i konkursy, a także zakup strojów i rekwizytów.
   Laureatka ubiegłorocznej nagrody starosty powiatu w dziedzinie kultury, absolwentka wielu warsztatów teatralnych, obecnie uczęszcza na zajęcia w krakowskim Studium Teatralnym. Cieszy się, że jej dwie byłe uczennice: Elżbieta Górka, absolwentka SP w Trzemeśni, grająca kiedyś w teatrzyku "Eliano", oraz Edyta Wrona, występująca w ZUM-ie, uczą się w krakowskim Liceum Teatralnym, a ta druga licealistka gra już główne role w szkolnych przedstawieniach. Marzeniem pani Marzeny jest pokazanie się z którymś ze swoich spektakli w jednym z ogólnopolskich festiwali teatralnych.
    (ADOM)
Fot. archiwum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski