Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi nauczyciele Małopolski

ANKO
NAUCZYCIEL ROKU. W 10. plebiscycie "Dziennika Polskiego" na nauczyciela roku wyłoniliśmy czterech zwycięzców


Antoni Kiemystowicz okazał się bezkonkurencyjny Fot. Wojciech Chmura

W tym roku o tytuł najlepszego nauczyciela w Małopolsce walczyło 58 osób. Na swojego ulubionego pedagoga można było głosować za pośrednictwem wyciętych z gazety kuponów oraz wysłanych esemesów.

Bezkonkurencyjny okazał się Antoni Kiemystowicz, polonista z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu. W sumie oddano na niego aż 4455 głosów. Antoni Kiemystowicz zwyciężył w kategorii gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

W kategorii szkoła podstawowa najwięcej głosów zgromadziła Jolanta Witulska, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 72 w Krakowie. Na panią Jolę wpłynęło 3180 głosów. To już drugie zwycięstwo tej nauczycielki w naszym plebiscycie. W ubiegłym roku również zwyciężyła w kategorii szkoła podstawowa.

Wśród nauczycieli małej szkoły do 200 uczniów najwięcej głosów (1040) zgromadziła Małgorzata Bugaj ze Szkoły Podstawowej w Raciborsku. Z tej podstawówki pochodzi ubiegłoroczny laureat naszego konkursu - Krzysztof Kos. W tym roku nasi czytelnicy wyłonili też najlepszego nauczyciela szkoły powiatu krakowskiego. Została nim Agnieszka Marzęcka z Zespołu Szkół - Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie. Pani Agnieszka otrzymała 602 głosy.

Wszyscy nauczyciele, którzy wygrali w swojej kategorii, otrzymują w nagrodę po 5 tys. zł. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w szkole, z której pochodzi nauczyciel z największą liczbą głosów, czyli w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu.

W tym roku naszemu plebiscytowi patronował wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Partnerem było Starostwo Powiatowe w Krakowie, a patronat honorowy objął Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty.

(ANKO)

Po prostu kolega

Rozmowa. Z ANTONIM KIEMYSTOWICZEM, polonistą w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu, laureatem plebiscytu "Dziennika Polskiego" na Nauczyciela Roku w kategorii nauczyciel gimnazjum i szkoły średniej

- Największe poparcie w tej kategorii w skali Małopolski. 4455 esemesów wysłanych właśnie na Pana. Skąd ta popularność?

- Przyznam, że sam jestem zaskoczony, bo przecież nie zabiegałem o głosy, choć wiedziałem, że po raz trzeci zostałem zgłoszony do tego konkursu. Wyróżniono mnie w 2002 i 2006 roku. Ten trzeci start przyniósł wygraną.

- Nie wzięła się znikąd. Czym Pan przekonał do siebie młodzież?

- Myślę, że uczniowie doceniają, że traktuję ich jak partnerów. Do każdego podchodzę z uśmiechem i życzliwością. Mają do mnie zaufanie, dlatego przychodzą z problemami, prosząc o radę. Mamy świetne relacje, szanujemy się. Jestem dla nich kimś w rodzaju starego kumpla. Nie ma w tym przesady, bo w końcu mam za sobą czterdzieści lat pracy zawodowej. To szmat czasu.

- Praca z młodzieżą zajmuje ważne miejsce w Pańskim życiu, ale nie wypełnia go w całości. Antoni Kiemystowicz to w końcu nie tylko nauczyciel, ale też autor blisko dwudziestu tomików wierszy, fraszek, aforyzmów i limeryków.

- O, tak. Literatura jest obok szkoły moją drugą wielką pasją. Moja twórczość była nawet bohaterką pracy magisterskiej napisanej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, a zatytułowanej "Językowy obraz świata w twórczości literackiej Antoniego Kiemystowicza".

- Nagroda w plebiscycie "Dziennika Polskiego", prócz istotnego waloru w postaci uznania ze strony młodzieży, ma też wymiar finansowy - 5 tys. złotych. Zastanawiał się Pan, co zrobi z nagrodą?

- W ogóle o tym nie myślałem. Na razie cieszę się po prostu z tego niesamowitego poparcia ze strony ludzi, dla których to, co robię od tylu lat ma głęboki sens.

Rozmawiał Paweł Szeliga
[email protected]

Zobacz szczegóły konkursu >>

PLEBISCYT. Dziesiąta edycja naszego konkursu na najlepszego i najbardziej lubianego nauczyciela w Małopolsce.


Fot. Ingimage

Małopolskie szkoły od lat przodują w ogólnopolskich rankingach. Wiele w tym zasługi nauczycieli. Na szczęście w Małopolsce jest wielu pedagogów z pasją. Kompetentnych, troskliwych, kochających młodzież. Potwierdziła to ubiegłoroczna edycja naszego konkursu. Do udziału w plebiscycie Czytelnicy "Dziennika Polskiego” zgłosili wówczas ponad 90 osób, a do naszej redakcji dotarło przeszło 12 tys. kuponów. Na podstawie liczby zgłoszeń wyłoniliśmy zwycięzców w każdej z trzech kategorii. Wśród nauczycieli szkoły podstawowej najlepsza okazała się Jolanta Witulska ze Szkoły Podstawowej nr 72 w Krakowie. W kategorii "Nauczyciel gimnazjum i szkoły średniej” zwyciężyła Maria Plaszczak z Zespołu Szkół w Jabłonce, a w kategorii "Mała szkoła” bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Kos, wuefista ze Szkoły Podstawowej w Raciborsku.

Warto rozejrzeć się po własnej szkole i znaleźć osobę zasługującą na prestiżowe wyróżnienie. Znów nadarza się okazja, bo już po raz dziesiąty rozpoczynamy konkurs na Nauczyciela Roku w Małopolsce. Naszemu plebiscytowi ponownie patronuje wojewoda małopolski Stanisław Kracik, honorowym patronatem objął go również małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski.

Nauczyciela Roku, podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji, wybieramy w czterech kategoriach: "Nauczyciel szkoły podstawowej”, "Nauczyciel gimnazjum i szkoły średniej”, "Nauczyciel małej szkoły – do 200 uczniów” oraz "Nauczyciel szkoły powiatu krakowskiego". Tę ostatnią kategorię wprowadziliśmy na Państwa życzenie, by wyrównać szanse pedagogów pracujących w mniejszych ośrodkach. Małą szkołą może być zarówno podstawówka, gimnazjum, jak i szkoła średnia – jedynym kryterium w tym przypadku jest liczba uczniów.

Od poniedziałku, 12 września codziennie (z wyjątkiem niedziel i świąt) na łamach "Dziennika Polskiego” będziemy drukować kupon. Ostatni ukaże się 5 października. W tym roku po raz pierwszy będzie można oddać głos na ulubionego nauczyciela nie tylko za pomocą oryginalnego kuponu, ale również za pomocą głosowania SMS–owego. Jego wyniki będzie można śledzić na stronie www.dziennikpolski24.pl/nauczyciel.

Kandydatów do udziału w plebiscycie można zgłaszać drogą elektroniczną na adres: [email protected], a także za pomocą wypełnionych, wyciętych z "Dziennika Polskiego” oryginalnych kuponów. Uwaga: wysłanie e–maila jest jedynie zgłoszeniem nauczyciela w plebiscycie, a nie oddaniem na niego głosu. Głosowanie będzie się odbywać za pomocą SMS–ów i będzie możliwe do 12 października do godziny 23.59, a także za pomocą wyciętych z "DP” i wypełnionych kuponów, które należy wysłać do 7 października na adres redakcji: "Dziennik Polski”, 31–072 Kraków, ul. Wielopole 1, z dopiskiem "Plebiscyt Nauczyciel”. Na kuponie należy wpisać swoje dane osobowe oraz wytypować ulubionego nauczyciela. Każdy nadesłany SMS lub wysłany kupon to jeden głos. Każdy uczestnik plebiscytu może nadesłać dowolną liczbę oryginalnych kuponów lub wysłać dowolną ilość SMS–ów.

Po podliczeniu punktów opublikujemy listę nominowanych do nagrody "Nauczyciela Roku” – po pięciu w każdej kategorii. Na łamach "Dziennika Polskiego” zaprezentujemy sylwetki nominowanych. Nauczyciele Roku, którzy zgromadzą największą liczbę głosów w każdej z czterech kategorii, otrzymają nagrody w wysokości 5000 zł każdy.

Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane w "Dzienniku Polskim 14 października 2011 r. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego spotkania, które odbędzie się w siedzibie wyróżnionej szkoły.

Szczegółowy regulamin będzie udostępniony od 12 września 2011 r. na portierni w krakowskiej siedzibie "Dziennika Polskiego” oraz na naszej stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl

(ANKO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski