Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najlepsi wiolonczeliści przyjadą do Krakowa. Rozpoczyna się konkurs im. Pendereckiego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W Krakowie po raz czwarty odbywa się konkurs wiolonczelowy
W Krakowie po raz czwarty odbywa się konkurs wiolonczelowy Pixabay
Od 26 listopada do 4 grudnia potrwa w Krakowie IV Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego. Konkurs promuje kulturę polską i przybliża szerszej publiczności twórczość wiolonczelową Krzysztofa Pendereckiego, ale przede wszystkim stwarza młodym wiolonczelistom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

"Wiolonczela była ulubionym instrumentem tego kompozytora, darzył ją szczególnym sentymentem. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna, czwarta edycja Konkursu stanie się prawdziwym świętem muzyki wiolonczelowej, przyciągnie do Krakowa talenty z całego świata, przyniesie uczestnikom Konkursu wiele niezapomnianych wrażeń i otworzy im drzwi do dalszej wspaniałej kariery artystycznej.” - komentuje prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Akademia Muzyczna w Krakowie, której patronuje Prof. Penderecki, od lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego, odbywający się w formule co pięć lat. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku 2008. W roku 90. urodzin Pendereckiego odbędzie się czwarta odsłona konkursu.

Celem konkursu jest zachęcanie młodych instrumentalistów do uczestnictwa w rozwoju profesjonalnej sztuki wykonawczej, promocja utalentowanych wykonawców i motywowanie ich do doskonalenia swoich umiejętności, a także umożliwienie publicznej prezentacji kompozycji.

W tym roku do udziału w Konkursie zakwalifikowało się 42 młodych wiolonczelistek i wiolonczelistów z 18 krajów, m.in. Japonii, Australii, Uzbekistanu, Republiki Korei, Włoch, Francji czy Gruzji oraz oczywiście Polski.

Zaś skład Jury, pod honorowym patronatem Pani Elżbiety Pendereckiej, stanowią wybitni polscy i zagraniczni wiolonczeliści. Obradom Jury przewodniczył będzie profesor Zdzisław Łapiński.

Uroczyste otwarcie Konkursu rozpocznie się w niedzielę 26 listopada o godz. 12.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43. Tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się Inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Filharmonii Krakowskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią: Hayoung Choi – wiolonczela, Alexander Humala – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. W programie: A. Dvořak, K. Penderecki.

Od poniedziałku 27 listopada do niedzieli 3 grudnia trwać będą przesłuchania konkursowe, zwieńczone koncertem laureatów w poniedziałek 4 grudnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Laureatom towarzyszyć będzie: Orkiestra „Sinfonietta Cracovia” oraz Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka.

Na najlepszych uczestników czekają nagrody, stypendia, koncerty – może to być pierwszy krok na drodze do międzynarodowej kariery.

Warto dodać, że udział w Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie jest znakomitym otwarciem kariery muzycznej – laureatką ostatniej edycji konkursu w 2018 r. była Hayoung Choi z Korei, która zdobyła pierwsze miejsce na tegorocznym prestiżowym konkursie wiolonczelowym Queen Elisabeth Competition.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najlepsi wiolonczeliści przyjadą do Krakowa. Rozpoczyna się konkurs im. Pendereckiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski