Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Jedenastka Roku 2015. Najlepsi z najlepszych w naszym nowym rankingu piłkarskim

Krzysztof Kawa
Zdjęcia: WOJCIECH MATUSIK, ANDRZEJ BANAŚ, GRZEGORZ GOLEC
Ranking. Oto nasza nowa świąteczno-noworoczna propozycja - po raz pierwszy postanowiliśmy wytypować i ogłosić na łamach Małopolską Jedenastkę Roku.

Ranking najlepszych piłkarzy naszego regionu, który prezentujemy na stronach 4-5 tego dodatku, opracowany został przez dziennikarzy połączonego działu sportowego „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. To zestawienie wyjątkowe, oparte na szczegółowej analizie gry piłkarzy występujących w drużynach z Małopolski na wszystkich poziomach rozgrywek.

Przy wyborze nie kierowaliśmy się więc nazwą i osiągnięciami drużyny, w której dany zawodnik występuje, ale jego umiejętnościami i formą, jaką zaprezentował w kończącym się roku. Dlatego w zestawieniu znajdują się zarówno ci piłkarze, którzy w barwach Cracovii, Wisły Kraków i Termaliki Bruk-Betu Nieciecza walczą o mistrzostwo Polski, jak i przedstawiciele niższych klas. Wprawdzie do Jedenastki Roku 2015 nie udało się dostać żadnemu z piłkarzy grających poza ekstraklasą, ale w gronie rezerwowych (na każdej pozycji sklasyfikowaliśmy dodatkowo czterech zawodników) znalazło się kilku przedstawicieli klubów z pierwszej, drugiej, a nawet trzeciej ligi.

Braliśmy pod uwagę mecze w całym roku, co oznacza, że ocenie poddaliśmy występy z drugiej części poprzedniego sezonu i z pierwszej trwającego. Dlatego w rankingu zaistnieli także ci piłkarze, których nie ma już w składach małopolskich zespołów, jak Semir Stilić z Wisły i Adam Marciniak z Cracovii (latem obrali kurs na Cypr), czy Jakub Czerwiński z Termaliki (obecnie gra w Pogoni Szczecin).

Trenerem prestiżowej jedenastki wybraliśmy Jacka Zielińskiego z Cracovii, a trenerem szeroko rozumianych rezerw Piotra Mandrysza z Termaliki. Obaj mają za sobą bardzo udany rok.

Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas zabawa spodoba się Czytelnikom, a piłkarzy zmotywuje do jeszcze większego wysiłku w kolejnych latach. Od tej pory bowiem takie zestawienie zamierzamy ogłaszać na koniec każdego roku.

MAŁOPOLSKA JEDENASTKA ROKU 2015

Trener Jacek Zieliński (Cracovia)

„Cudotwórca”, „magik”, „człowiek o zdolnościach nadprzyrodzonych”? Nie, po prostu solidny trener, który właściwie poukładał drużynę Cracovii i zaczęła ona seryjnie wygrywać w ekstraklasie.

Łatwo się mówi, patrząc na zaistniałe już fakty. Ale trzeba było mieć pomysł. I Zieliński ten pomysł miał. Najpierw, jak uratować drużynę przed spadkiem, a potem, jak zestawić skład, by walczył on w czołówce tabeli. To on na nowo odkrył Mateusza Cetnarskiego, robiąc z niego lidera zespołu. Wpasował zdolnego Bartosza Kapustkę tak, by nie było ścisku w środku pola. Sprawił, że Deniss Rakels odnalazł się na skrzydle, a dorobku bramkowego mógłby mu pozazdrościć niejeden środkowy napastnik.

Zieliński ma jeszcze jedną ważną cechę - nie wpada w euforię po sukcesach, ani się nie załamuje po porażkach. Wynika to z doświadczenia - zdobywał już mistrzostwo Polski z Lechem Poznań, przeżył jednak też fatalny okres w Chorzowie. Wie, że w futbolu granica między sukcesem a porażką jest bardzo cienka. (ŻUK)

Trener rezerw
Piotr Mandrysz (Termalica Nieciecza)

Bramkarz Radosław Cierzniak (Wisła)

Paradoksem jest, że do Wisły trafił nieco przez przypadek. Gdyby nie kontuzje Michałów Buchalika i Miśkiewicza, które sprawiły, że na progu obecnego sezonu „Biała Gwiazda” została bez bramkarza, Cierzniak raczej przy ul. Reymonta by nie zagrał. Ten przypadek sprawił jednak, że Wisła pozyskała golkipera wyjątkowo kompetentnego.

Cierzniak przez całą jesień bronił bardzo pewnie, był jednym z najmocniejszych punktów drużyny. Mało tego, w ekspresowym tempie zapracował na to, żeby umieszczać go w czołówce wszystkich bramkarzy ekstraklasy. Doświadczenie zebrane przez kilka lat gry w Szkocji pozwoliło mu pewnie interweniować zarówno na linii bramkowej, jak i przedpolu. Nie ma cienia przypadku w tym, że interesują się nim zarówno Legia Warszawa jak i Lech Poznań. Pozostaje pytanie, czy będzie chciał zmienić barwy, czy jednak przedłużyć kontrakt z Wisłą. (BK)

Rezerwowi
1. Sebastian Nowak (Termalica Nieciecza)
2. Krzysztof Pilarz (Cracovia)
3. Grzegorz Sandomierski (Cracovia)
4. Michał Buchalik (Wisła Kraków)

Prawy obrońca Boban Jović (Wisła)

Słoweniec jest przykładem na to, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można znaleźć piłkarza, który będzie nie tylko uzupełnieniem składu, ale i jego wzmocnieniem.

Do Wisły trafił przed rundą wiosenną i szybko wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie. Wygrał rywalizację z Łukaszem Burligą o miano prawego obrońcy numer jeden w drużynie „Białej Gwiazdy”.

Z każdym miesiącem budował również swoją pozycję w ekstraklasie. Jesienią do dobrej gry w defensywie dołożył również dokonania w ataku. Dzięki umiejętności dobrego dośrodkowywania, zanotował kilka asyst przy bramkach kolegów. Potrafi grać kombinacyjnie, co przy stylu gry krakowskiej drużyny ma spore znaczenie. Na dzisiaj ma niepodważalną pozycję na prawej obronie w Wiśle i należy do czołowych bocznych obrońców w całej lidze. (BK)

Rezerwowi
1. Łukasz Burliga (Wisła Kraków)
2. Luiz Carlos Deleu (Cracovia)
3. Patryk Fryc (Termalica Nieciecza)
4. Łukasz Furtak (Puszcza Niepołomice)

Środkowy obrońca Arkadiusz Głowacki (Wisła)

Kapitan drużyny przed duże „K”. Człowiek, który nigdy nie ucieka przed odpowiedzialnością za losy zespołu i to zarówno na boisku, jak i poza nim. Mimo upływu lat (w marcu będzie obchodził 37. urodziny) ciągle zalicza się do najlepszych środkowych obrońców w ekstraklasie.

W zdecydowanej większości jesiennych meczów grał jak profesor, u którego lekcje mogą pobierać młodsi adepci futbolu. Z Richardem Guzmicsem utworzył jeden z najlepszych duetów środkowych obrońców w ekstraklasie. Dopiero w końcówce jesieni obaj obniżyli loty, tak jak cała krakowska drużyna.

Nie można też zapominać, że Arkadiusz Głowacki ustanowił rekord liczby występów w Wiśle, wyprzedzając Władysława Kawulę. Obecnie licznik „Głowy” zatrzymał się na poziomie 402 meczów z białą gwiazdą na koszulce, a przecież piłkarz nie powiedział ostatniego słowa. (BK)

Rezerwowi
1. Piotr Polczak (Cracovia)
2. Jakub Czerwiński (Termalica Nieciecza)
3. Sreten Sretenović (Cracovia)
4. Patryk Kołodziej (Hutnik Nowa Huta)

Środkowy obrońca Pavol Stano (Termalica)

Jest jednym z najbardziej doświadczonych graczy występujących w ekstraklasie. Mimo, że we wrześniu skończył 38 lat, wciąż jest wzorem dla młodszych kolegów.

Do drużyny dołączył wprawdzie dopiero w sierpniu, od razu jednak stał się filarem defensywy w zespole beniaminka. Zanotował rewelacyjny debiut, w meczu z Zagłębiem Lubin strzelił bowiem zwycięskiego gola (pierwszego dla Termaliki Bruk-Betu w ekstraklasie), zapewniając także swojej drużynie pierwsze punkty w tym sezonie.

Wprowadził sporo spokoju w poczynania defensywne zespołu, natomiast grający u jego boku Dawid Sołdecki nabrał dużej pewności siebie i wspólnie ze Słowakiem tworzyli zgraną parę środkowych obrońców. Stano miał słabszą drugą część jesieni, a z powodu kontuzji opuścił sporo ważnych spotkań, co odbiło się na wynikach niecieczan. (PIET)

Rezerwowi
1. Richard Guzmics (Wisła Kraków)
2. Dawid Sołdecki (Termalica Nieciecza)
3. Przemysław Szarek (Sandecja Nowy sącz)
4. Krzysztof Kalemba (Garbarnia Kraków)

Lewy obrońca Paweł Jaroszyński (Cracovia)

To piłkarz, który zrobił chyba największy postęp w ciągu roku. Z żelaznego rezerwowego, który nie mógł sobie pograć przy Adamie Marciniaku (odszedł w lecie na Cypr), stał się hegemonem na lewej stronie defensywy „Pasów”. Pomogła mu rywalizacja z Hubertem Wołąkiewiczem.

Stał się ważnym ogniwem w młodzieżowej reprezentacji Polski Marcina Dorny. Obrońca o inklinacjach ofensywnych. Radzi sobie pod bramką rywala, bo kiedyś był napastnikiem i tych umiejętności nie zatracił. Jego mocnym atutem jest strzał z dystansu i dośrodkowania. Jeśli będzie rozwijał się tak, jak do tej pory, to na młodzieżowej kadrze się nie skończy. Poprawił wydolność, a jeśli chodzi o technikę, to jest to zaawansowany zawodnik.

To taki piłkarz, który musi czuć wsparcie szkoleniowca, ale jeśli trener na niego stawia, to potrafi odwdzięczyć się za zaufanie. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Maciej Sadlok (Wisła Kraków)
2. Dariusz Jarecki (Termalica Nieciecza)
3. Adam Marciniak (Cracovia)
4. Kamil Słaby (Sandecja Nowy Sącz)

Defensywny pomocnik Damian Dąbrowski (Cracovia)

Bardzo równo grający zawodnik i chyba najbardziej niedoceniany w drużynie. Człowiek od „czarnej roboty”.

Mało efektowny, ale niesamowicie skuteczny w odbiorze piłki. „Dąbro” dodaje do tego świetne, prostopadłe podania, prowadzi w ligowych statystykach jeśli chodzi o piłki adresowane do kolegów. Wynika to z zajmowanej pozycji na boisku, ale też z inklinacji do ofensywnej gry.

Na razie nie został jeszcze sprawdzony przez selekcjonera reprezentacji Polski Adama Nawałkę, ale z pewnością jego występy nie przeszły bez echa. Na jego pozycji jest urodzaj w reprezentacji, ale może jeszcze dostanie szansę. Musi poprawić strzał z dystansu, bo podejmuje próby, także z rzutów wolnych, ale celność uderzeń pozostawia wiele do życzenia. Sporo dała mu współpraca i rywalizacja z Miroslavem Covilo. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Miroslav Covilo (Cracovia)
2. Alan Uryga (Wisła Kraków)
3. Mateusz Kupczak (Termalica Nieciecza)
4. Arkadiusz Lewiński (Okocimski Brzesko)

Środkowy pomocnik Krzysztof Mączyński (Wisła)

Jego letni powrót do Wisły był sensacją. „Biała Gwiazda” pozyskała reprezentanta Polski i dzięki temu w znaczącym stopniu wzmocniła swoją drugą linię.

„Mąka” przez prawie całą jesień grał na bardzo wysokim poziomie. Swoją postawą na boisku udowadniał, że jest już zupełnie innym, znacznie lepszym piłkarzem od tego, który kilka lat wcześniej z Wisły odchodził.

Pewną pozycję miał zresztą nie tylko w drużynie klubowej, ale również w reprezentacji Adama Nawałki, z którą wywalczył awans na mistrzostwa Europy we Francji. Swoją postawą w kadrze przekonał do siebie największych krytyków.

Minus jedynie za to, że po wywalczonym awansie na Euro 2016 obniżył loty w klubie. W końcówce sezonu nie dawał już Wiśle tyle, ile powinien. (BK)

Rezerwowi
1. Bartłomiej Babiarz (Termalica Nieciecza)
2. Denis Popović (Wisła Kraków)
3. Dariusz Gawęcki (Puszcza Niepołomice)
4. Sebastian Szczepański (Sandecja Nowy Sącz)

Prawy pomocnik Bartosz Kapustka (Cracovia)

Nie ma 19 lat, a już za sobą udane reprezentacyjne występy i gol w debiucie. A jeszcze rok temu walczył o miejsce w podstawowym składzie Cracovii.

Szkoleniowcy dostrzegają u niego wspaniałą technikę, dynamikę, zwinność. Ma to „coś”, co odróżnia piłkarza od rzemieślnika. Jest bardzo wszechstronny, dlatego w rankingu bez obaw umieściliśmy go na prawej stronie pomocy. Z pewnością ma zadatki na gwiazdę wielkiego formatu, musi jednak rozsądnie pokierować karierą.

Propozycje transferowe z zagranicy sypią się jak z rogu obfitości. Czy odejdzie już zimą? Ma szansę błysnąć podczas Euro 2016, a wtedy cena za niego i indywidualny kontrakt mogą być kilkakrotnie wyższe niż teraz. „Kapi” miał poważną wpadkę jesienią. Nie zachował się jak profesjonalny piłkarz i dostał za to lekcję. Może dobrze że już teraz, kiedy jest u progu wielkiej kariery. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Rafał Boguski (Wisła Kraków)
2. Dawid Plizga (Termalica Nieciecza)
3. Jakub Wójcicki (Cracovia)
4. Mateusz Wdowiak (Cracovia)

Ofensywny pomocnik Mateusz Cetnarski (Cracovia)

Historia o tym, jaką metamorfozę przeszedł ten zawodnik nadaje się na scenariusz filmowy. Był ciężko chory, a teraz jest liderem zespołu.

Talent, który objawił się początkowo w GKS-ie Bełchatów, został potem przytłumiony. Pod ręką trenera Zielińskiego rozkwitł na nowo. Szkoleniowiec nie zaszufladkował go jako środkowego pomocnika, wystawiał go też w ataku. „Cetnar” umiejętnie cofa się po piłkę, wykonuje rzuty rożne i wolne. Jego największym atutem jest technika.

Jesienią był skutecznym egzekutorem (7 goli) i bardzo solidnym asystentem. Niektórzy widzą go już w reprezentacji. Na pewno dąży do tego, ale może mieć problem z powołaniem, bo trener Adam Nawałka nie jest skory do eksperymentów przed Euro 2016. Cetnarski musiałby znacznie poprawić szybkość, bo tej mu najbardziej brakuje. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Semir Stilić (Wisła Kraków)
2. Marcin Budziński (Cracovia)
3. Tomasz Foszmańczyk (Termalica Nieciecza)
4. Wojciech Wojcieszyński (Okocimski Brzesko)

Lewy pomocnik Wilde-Donald Guerrier (Wisła)

Haitańczyk to piłkarz nieco szalony zarówno na boisku, jak i poza nim. W tym jego szaleństwie była jednak metoda, bo swoją grą ciągnął Wisłę w wielu meczach, swoimi bramkami i asystatmi dawał jej bardzo cenne punkty.

Tak jak choćby w wiosennym spotkaniu z Koroną Kielce, gdy fantastycznym golem z kilkudziesięciu metrów przyczynił się do zwycięstwa, które dało Wiśle ostatecznie miejsce w pierwszej ósemce po sezonie zasadniczym.

Guerrier w całym roku był bardzo regularny. Pięć bramek strzelił wiosną, drugie tyle dołożył jesienią. Ostatni z tych goli, strzelony Zagłębiu w Lubinie, był trafieniem wyjątkowym, bo dzięki niemu Haitańczyk stał się najskuteczniejszym „ligowym” obcokrajowcem w barwach Wisły w całej jej historii. Ma na koncie osiemnaście bramek dla „Białej Gwiazdy” w ekstraklasie. (BK)

Rezerwowi
1. Jakub Biskup (Termalica Nieciecza)
2. Maciej Małkowski (Sandecja Nowy Sącz)
3. Boubacar Dialiba (Cracovia)
4. Grzegorz Marszalik (Wisła Kraków)

Napastnik Deniss Rakels (Cracovia)

Niewielu było zapewne takich, którzy postawiliby pieniądze na to, że ten piłkarz będzie jeszcze grał na najwyższym poziomie. Liczby jednak nie kłamią - 15 goli w 21 jesiennych meczach to dorobek, którego nie powstydziliby się najlepsi napastnicy świata.

Łotysz ma niesamowitą wydolność i swobodę w zdobywaniu bramek. Wiele dały mu występy w reprezentacji. Choć nie osiągał z nią sukcesów, to jednak regularne występy wzmocniły w nim wiarę w to, że może być dobrym zawodnikiem. W Cracovii grał z reguły na skrzydle i dzięki temu czasem łatwiej mu było o dochodzenie do bramkowych okazji.

Wypromował się na tyle, że teraz trudno mu będzie oprzeć się kuszącym propozycjom transferowym. A ułatwić je może zapisana w kontrakcie stosunkowo niska suma odstępnego - 500 tysięcy euro. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Paweł Brożek (Wisła Kraków)
2. Erik Jendrisek (Cracovia)
3. Arkadiusz Aleksander (Sandecja Nowy Sącz)
4. Maciej Jankowski (Wisła Kraków)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski