Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze kierunki studiów są na PK

MAS
Inżynieria środowiska, transport i architektura na Politechnice Krakowskiej to kierunki studiów, które znalazły się wśród najlepszych w Polsce w konkursach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na uatrakcyjnienie programu studiów na nich uczelnia dostanie specjalne dofinansowanie.

WYRÓŻNIENIE. Uczelnia dostanie specjalne dofinansowanie

W maju, w pierwszym konkursie projakościowym, tytuł najlepszego kierunku w Polsce otrzymała architektura i urbanistyka, prowadzona na Wydziale Architektury PK. Znalazła się w elitarnym gronie zaledwie 28 kierunków, prowadzonych na polskich uczelniach, które mają otrzymywać przez najbliższe trzy lata nawet milion złotych rocznie (łącznie maksymalnie 3 mln zł) na realizację kształcenia i dalszy rozwój. Wydział Architektury PK, cieszący się ogromnym prestiżem w Polsce i zagranicą, wykształcił wielu wybitnych architektów, których projekty wyznaczają nie tylko polskie, ale i światowe trendy.

W drugim konkursie, właśnie rozstrzygniętym przez MNiSW, nagrodzono 62 wydziały i uczelnie, które dzięki nowoczesnym metodom nauczania i współpracy z przedsiębiorcami udoskonaliły swoje programy studiów. W tym gronie znalazły się Wydział Inżynierii Środowiska PK, nagrodzony za program kształcenia na studiach I stopnia na kierunku "inżynieria środowiska" oraz Wydział Inżynierii Lądowej, wyróżniony za studia II stopnia na kierunku "transport".

Każdy z wydziałów otrzyma po milionie zł specjalnej dotacji , którą można przeznaczyć na doskonalenie oferty dydaktycznej, np. sfinansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych na wykładach i ćwiczeniach, pokrycie kosztów praktyk dla studentów czy lepsze przygotowanie wykładowców.

Wydział Inżynierii Środowiska zaproponuje studentom np. praktyczne zajęcia projektowania urządzeń, obiektów i konstrukcji stosowanych w inżynierii środowiska, a także kierowania pracami wykonawczymi. Będą je prowadzić osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym - menażerowie dużych i średnich przedsiębiorstw wodociągowych. Ofertę studiów wzbogacą wykłady specjalistów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Szwajcarii.

Jak zaplanować ruch w najbardziej zatłoczonym rejonie miasta, jak sterować ruchem na największym rondzie - takie konkretne problemy mogą rozwiązywać już w ramach prac dyplomowych studenci na kierunku transport na Wydziale Inżynierii Lądowej. Nagrodzony przez MNiSW program studiów II stopnia zakłada, że problematyka większości prac dyplomowych odpowiada na konkretne potrzeby, zgłaszane przez samorządy, gminy czy firmy.

Studenci w laboratoriach WIL nauczą się m.in. zaawansowanych metod nadzoru i sterowania ruchem drogowym. Już w trakcie studiów biorą udział w międzynarodowych projektach badawczych.

(MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski