Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi ratownicy potrafią nieść pomoc

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Sędziowie zawodów punktowali m.in. prawidłowe użycie defibrylatora AED
Sędziowie zawodów punktowali m.in. prawidłowe użycie defibrylatora AED Fot. Katarzyna Hołuj
Edukacja. W Zespole Szkół w Dobczycach odbyły się Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy.

22 szkolne drużyny brały w trzech zainscenizowanych scenkach, dostosowanych trudnością do kategorii wiekowej. W każdej należało wykazać się umiejętnością przeprowadzenia RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej (z użyciem defibrylatora zewnętrznego AED, jakich coraz więcej jest dostępnych w przestrzeni publicznej) oraz opatrzenia urazu.

Punktowane było wszystko: od oceny, czy miejsce jest bezpieczne dla poszkodowanego i udzielających pomocy i założenia jednorazowych rękawiczek, przez niezwłoczne zawiadomienie pogotowia ratunkowego, na prawidłowym zaopatrzeniu poszkodowanego skończywszy.

Kryteria oceniania były wyśrubowane, ale sędziowie przyznali zgodnie, że uczestnicy okazali się dobrze przygotowani. - Błędy krytyczne? Praktycznie nie występowały. Wszystko wykonywane było poprawnie - mówił Szymon Dyląg, ratownik medyczny. - Z edycji na edycję widać progres - dodała Katarzyna Szoch-Jędrys.

- Chodzi nie tylko o to, aby popularyzować wiedzę na temat pierwszej pomocy, ale też o to, aby uczniowie mogli się sprawdzić i nie bali się zareagować w razie potrzeby - mówiła Małgorzata Bajer z Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego, które wraz z Zespołem Szkół było organizatorem zawodów.

- Udało nam się przejść teorię i jesteśmy na zawodach. Pierwszy raz, dlatego można powiedzieć „przecieramy szlaki” - mówiła Małgorzata Majerek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tokarni i opiekunka drużyny z tej szkoły. Jeden z jej członków, Michał Leśniak, mógł się pochwalić znajomością zasad pierwszej pomocy zdobytych w straży pożarnej należy bowiem do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Z kolei nieco starsi gimnazjaliści z Dobczyc mieli już nie jedną okazję , żeby sprawdzić swoje wiedzę w prawdziwych sytuacjach, na przykład udzielając pomocy osobie, która dostała ataku padaczki i zemdlała. - Jestem z nich dumna, bo widać, że nie ma w nich tego strachu, który nieraz paraliżuje dorosłego. Że kiedy coś się dzieje, reagują, działają, a nie udają, że nic się nie stało. To jest bardzo ważne, aby udzielanie pierwszej pomocy było odruchem, a nie wyczynem - mówiła Bożena Korzec-Gunia, nauczycielka i opiekunka dobczyckiej drużyny gimnazjalistów: Natalii, Małgosi i Karola, która zdobyła III miejsce.

Zwyciężyli:
- Szkoły podstawowe - SP w Kobielniku.
- Gimnazja - Gimnazjum w Trzebuni
- Szkoły ponadgimnazjalne - I LO w Myślenicach.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski