Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi w teatralnym niebie. Ruszyła Mała Boska Komedia

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Przegląd otworzyli „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego
Przegląd otworzyli „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego Fot. materiały prasowe
Festiwal. - Niech dzieci i dorosłych połączy wspólna wyprawa w krainę przepięknych i mądrych opowieści - zaprasza Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Boskiej Komedii.

Spektakle dla dzieci to już w teatralnym repertuarze pozycja obowiązkowa. W samym Krakowie gra się je m.in. w Starym Teatrze („Kopciuszek” Anny Smolar), w Teatrze im. Juliusza Słowackiego („Tajemnica Wesela 1900” Magdaleny Miklasz), w Bagateli („O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” Iwony Jery). Jednak organizatorzy teatralnych festiwali dotychczas młodych widzów zdawali się nie zauważać; istniał sztywny podział na przeglądy dla dzieci i dla dorosłych. Tę lukę wypełnia Mała Boska Komedia, będąca rodzajem wstępu do Boskiej Komedii - jednego z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, który po raz 10. rozpocznie się w grudniu.

Boska z misją

Na program trwającego do połowy grudnia festiwalu składa się dziesięć spektakli dla dzieci i młodzieży, wybranych z repertuarów polskich teatrów.

- Teatr dla dzieci i młodzieży wydaje się jednym z poważniejszych i niezwykle istotnych zadań, jakie stoją przez artystami. Dzisiaj musimy wychowywać najmłodsze pokolenia, przenosić je ponad zubażającymi sporami dzielącymi nasze społeczeństwo i uczyć zaufania, pokazywać siłę wyobraźni, dawać wiarę w sens tolerancji i ciekawości całym światem - mówi Bartosz Szydłowski.

Przegląd w miniony weekend otworzyli „Krzyżacy” z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku (reż. Jakub Roszkowski) - lalkowa opowieść, która z jednej strony skrzy humorem, a z drugiej opowiada o bezsensie wojny. Nie jest to jedyny spektakl podejmujący ważne, często bolesne tematy. W programie Małej Boskiej znalazły się opowieści m.in. o tolerancji - „Straszna piątka” (reż. Maria Żynel, Białostocki Teatr Lalek, 20 i 21 października); depresji - „A niech to gęś kopnie (reż. Marta Guśniowska, Teatr Animacji w Poznaniu, 4 listopada)”; dorastaniu - „Life is cruel, people are bad, czyli życie jest ciężkie” (reż. Michał Wanio, Teatr Ochoty w Warszawie, 5 listopada); śmierci - „Piekło - Niebo” (reż. Jakub Krofta, Wrocławski Teatr Lalek, 14 grudnia).

Dla dzieci, nie dziecinnie

- Dzieci są mądrzejsze od dorosłych, tym bardziej za celowe uznałem pokazanie spektakli, które swoich odbiorców traktują bardzo poważnie i po partnersku - mówi Szydłowski. Takie podejście wyraża się nie tylko w treści, ale też w formie spektakli, które mimo że dedykowane dzieciom, infantylne wcale nie są.

Organizatorzy liczą, że tak dobrany repertuar zainteresuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych i skłoni widzów do międzypokoleniowej dyskusji.

Wszystkie spektakle zaplanowane na październik i listopad będą grane w Łaźni Nowej (os. Szkolne 25), w grudniu także na innych scenach. Bilety w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy do nabycia w kasie teatru oraz na laznianowa.pl, gdzie można też znaleźć szczegółowe informacje dotyczące festiwalu.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 20. "Szabaśnik"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski