Najmłodszy arcymistrz w Polsce

Paweł Panuś
Jan Krzysztof Duda. W naszym plebiscycie szachista z Wieliczki był odkryciem 2009 roku. Wówczas startował do kariery, która nabiera dużego rozpędu.

W szachy gra od 5. roku życia. Od razu podopieczny trenera Andrzeja Irlika zaczął osiągać bardzo dobre wyniki.

– To talent czystej wody. Bardzo pomaga Jasiowi mama, jako klub także staraliśmy się jak najlepiej wpłynąć na rozwój jego kariery. Dziś jako arcymistrz pomaga nam szkolić młode talenty – mówi Andrzej Irlik, trener MKS MOS Wieliczka i międzynarodowy sędzia.

16-latek w 2013 roku zdobył normę arcymistrzowską i zadebiutował w finale mistrzostw Polski seniorów, w których zajął 10. miejsce. Największym sukcesem było zdobycie drużynowego mistrzostwa Europy juniorów w Mariborze oraz siódme miejsce w mistrzostwach świata w Kocaeli.

W tym roku młody zawodnik wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski oraz był czwarty podczas mistrzostw świata juniorów do lat 20 w Pune (Indie). Aktualnie jest 11. szachistą w Polsce i najmłodszym arcymistrzem w naszym kraju. Był członkiem elitarnej ekipy Comarch Wojtaszek Team, reprezentował Polskę podczas olimpiady szachowej. Niedawno udanie zadebiutował w szachowej Bundeslidze.