Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najnowsze podsumowanie programu „Czyste Powietrze”. Małopolska chętnie sięga po dotacje!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Małopolska gmina – Igołomia-Wawrzeńczyce – znalazła się w pierwszej dziesiątce najnowszego, ogólnopolskiego rankingu, podsumowującego realizację rządowego programu „Czyste Powietrze” za I kwartał tego roku. Jeśli chodzi o województwa, to tym razem zdecydowanym liderem zestawienia jest pomorskie. W gronie najaktywniejszych jest też Małopolska.

Przypomnijmy, „Czyste Powietrze” to wiodący program dotacyjny w Polsce, który ruszył w 2018 roku. Jego budżet wynosi w sumie aż 103 mld zł. Dzięki temu programowi mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy wymieniają źródło ciepła, przeprowadzają termomodernizację budynku lub montują fotowoltaikę, mogą liczyć na wsparcie finansowe w realizacji tych przedsięwzięć i refundację części poniesionych kosztów.

Głównym celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (zwłaszcza tych pochodzących ze starych pieców zwanych „kopciuchami”) oraz poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację domu, na wymianę starego kotła węglowego na bardziej ekologiczny czy na wymianę drzwi i okien oraz ocieplenie ścian i stropów, a także na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (w tym m.in. paneli fotowoltaicznych), pompy ciepła lub wentylacji mechanicznej.

Mieszkańcy Pomorza najaktywniejsi

Właśnie opublikowany został najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze”, przygotowany przy współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiego Alarmu Smogowego oraz Banku Światowego. Podsumowuje on realizację programu w I kwartale tego roku. Zestawienie pokazuje aktywność mieszkańców poszczególnych gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie proekologicznych inwestycji (wymiana źródła ciepła i/lub termomodernizacja budynku). Ranking jest oparty o liczbę wniosków złożonych w danej gminie w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie tejże gminy.

Zwycięzcą najnowszego rankingu zostało pomorskie miasto Puck. Na drugim miejscu jest gmina Stare Pole (także z Pomorza), a miejsce trzecie zajęło śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Mieszkańcy tych gmin okazali się najaktywniejsi w sięganiu po dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Jeśli zaś chodzi o liczbę wniosków ogółem, to najwięcej złożono ich w Rybniku – aż 291. Na drugiej pozycji uplasowała się Łódź ze 193 wnioskami, a na trzeciej Bielsko-Biała – 159 wniosków.

Przeglądając zestawienie pod kątem aktywności mieszkańców poszczególnych województw, zauważymy, że liderem – biorąc pod uwagę wyżej opisane kryteria – okazało się tutaj województwo pomorskie: wśród 10 najaktywniejszych gmin aż siedem pochodzi z tego właśnie regionu.

Dobrze radzi sobie także województwo śląskie, w którym od 1 stycznia br. obowiązuje zakaz użytkowania „kopciuchów”. W pierwszej setce rankingu znalazło się aż 31 gmin z tego województwa. Biorąc pod uwagę łączną liczbę wniosków, to właśnie mieszkańcy śląskiego złożyli ich najwięcej – 6397.

Małopolska wśród liderów

A jak w tym zestawieniu radzi sobie Małopolska? Bardzo dobrze. Wśród najaktywniejszych województw jest na trzecim miejscu – po pomorskim i śląskim. W pierwszej setce rankingu znalazło się 17 gmin z naszego województwa. Wśród nich najlepiej wypadła Igołomia-Wawrzeńczyce, która uplasowała się na siódmym miejscu zestawienia. Na kolejnych pozycjach są następujące małopolskie gminy: Bystra-Sidzina (13. miejsce), Nowe Brzesko (15.), Łukowica (19.), Budzów (29.), Sucha Beskidzka (30.), Raciechowice (50.), Słomniki (52.), Wiśniowa (53.), Kocmrzów-Luborzyca (57.), miasto Jordanów (60.), Brzeszcze (65.), Michałowice (73.), Chełmiec (94.), gmina Jordanów (96.) i Lanckorona (97.).

Warto również podkreślić, że to właśnie mieszkańcy gmin z Małopolski złożyli w I kwartale tego roku drugą w kolejności (po województwie śląskim) liczbę wniosków do programu „Czyste Powietrze” – aż blisko 5 tysięcy.

W podsumowaniu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku najsłabiej natomiast wypadło województwo podkarpackie, co może dziwić, bowiem obowiązują tam takie same przepisy antysmogowe jak w województwie śląskim, które osiągnęło znacznie lepsze wyniki. Najaktywniejsza gmina z Podkarpacia – Kuryłówka zajęła w rankingu dopiero odległą 231. pozycję. Jak zauważają twórcy zestawienia, zarówno promocja programu dotującego wymianę kotłów, jak i antysmogowa świadomość mieszkańców tego województwa są na znacznie niższym poziomie.

– Liczba złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze” jest ściśle związana z aktywnością samorządów. Tam, gdzie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie aktywnie pomagają mieszkańcom, już teraz widać efekty. Dlatego też Polski Alarm Smogowy zachęca wszystkie gminy do tworzenia punktów obsługi beneficjenta i zatrudniania ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom poprawić efektywność energetyczną domu i wypełnić wniosek o dotację do „Czystego Powietrza”

– mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Samorządy powinny zachęcać mieszkańców

Również wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski podkreśla, że samorządy są kluczowym partnerem w zachęcaniu właścicieli domów jednorodzinnych do głębokiej termomodernizacji i wymiany „kopciuchów” na ekologiczne systemy ogrzewania.

– To samorządy są najbliżej potencjalnych beneficjentów, są też najbardziej wiarygodnym źródłem informacji i rekomendacji dla lokalnych społeczności. Nasze wspólne starania to gwarancja nie tylko efektów środowiskowych, ale zdrowotnych i finansowych, zarówno dla gmin, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Dlatego z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim samorządom za dotychczasową współpracę i liczę na jeszcze lepsze wyniki rankingów w kolejnych kwartałach

– mówi Paweł Mirowski.

Szczegółowe dane z najnowszego podsumowania realizacji programu „Czyste Powietrze” w I kwartale br. można uzyskać, korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking. Więcej informacji o programie i dotacjach: czystepowietrze.gov.pl.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski