Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy ranking szkół podstawowych. Oto TOP 20 podstawówek w Krakowie wg portalu WaszaEdukacja.pl

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Miejsce w najnowszym rankingu zależy od wyników ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty, a także sukcesów uczniów w olimpiadach
Miejsce w najnowszym rankingu zależy od wyników ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty, a także sukcesów uczniów w olimpiadach Andrzej Banaś
1 marca rusza rekrutacja do krakowskich podstawówek. Cenną podpowiedzią dla rodziców przyszłych pierwszaków może być najnowszy Ogólnopolski Ranking Szkół Podstawowych 2024, który właśnie opublikował portal WaszaEdukacja.pl. Twórcy rankingu wzięli pod lupę ponad 10,7 tys. publicznych oraz niepublicznych podstawówek z całego kraju. W pierwszej setce zestawienia znalazło się tym razem 15 szkół z Krakowa (przed rokiem było ich w rankingu 12). Natomiast zabrakło szkół ze stolicy Małopolski w ścisłej krajowej czołówce.

TOP 20 szkół podstawowych w Krakowie

W rankingu szkół podstawowych 2024 wzięło udział 10 735 szkół podstawowych. Podobnie jak w poprzednich latach, badanie obejmuje zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne.

W pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce znalazły się dwie szkoły publiczne oraz aż osiem szkół niepublicznych, w tym sześć placówek z Warszawy oraz po jednej z Białegostoku, Szczecina, Podkowy Leśnej i Szerokiego.

Ranking został przygotowany na podstawie danych uzyskanych od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych oraz podmiotów współpracujących z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Przy tworzeniu rankingu uwzględniono wyniki ostatniego egzaminu ósmoklasistów, z 2023 roku, ale też wzięto pod uwagę osiągnięcia uczniów w wybranych olimpiadach przedmiotowych.

- To podejście pozwala na uzyskanie pełniejszego obrazu jakości kształcenia w poszczególnych placówkach. Warto zaznaczyć, że ranking uwzględnia różnorodne aspekty edukacji, a nie tylko wyniki egzaminacyjne. Celem jest pokazanie, jakie szkoły oferują kompleksowe wsparcie w rozwijaniu pasji i zdolności uczniów - podkreślają twórcy zestawienia opublikowanego na portalu WaszaEdukacja.pl.

Ranking szkół: prymusi z Krakowa

Portal edukacyjny przygotował ranking ogólnopolski oraz osobno zestawienia dla miast wojewódzkich. Ranking krakowski obejmuje 156 placówek. Najwyższy wynik szkoły pod Wawelem to 77,39 punktów (na 100 możliwych do zdobycia; dla porównania zajmująca pierwsze miejsce w całym kraju Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku zdobyła 89,826 pkt).

Jeśli chodzi o najlepsze szkoły ze stolicy Małopolski, na pierwszym miejscu w Krakowie (a na 34. w zestawieniu dla całego kraju) znalazła się Społeczna Szkoła Podstawowa 3 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, która działa na os. Dywizjonu 303. Rok temu w rankingu portalu zajmowała 3. miejsce pośród krakowskich podstawówek.

Na podium w Krakowie są także: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej (w Krakowie 2. miejsce, tak jak rok temu, a w ogólnopolskim rankingu - 37.) oraz Prywatna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 im. Noblistów Polskich Kraków (w Krakowie miejsce 3., a w kraju - 38.).

Dodajmy, że Szkoła Podstawowa nr 160 im. św. Augustyna Zgromadzenia Sióstr Augustianek z ul. Skałecznej, która rok temu zajmowała 1. miejsce w rankingu dla Krakowa, teraz jest na 25.

Na kolejnych slajdach w naszej galerii prezentujemy TOP 20 podstawówek z Krakowa, czyli szkoły, które znalazły się w pierwszej dwudziestce rankingu krakowskiego 2024.

Ranking szkół podstawowych. Jak liczono punkty

Portal WaszaEdukacja.pl uwzględnił w swoim rankingu placówki, w których egzamin ósmoklasisty w 2022 roku zdawało minimum 10 osób. Każda szkoła mogła zdobyć maksymalnie 100 punktów.

Ranking został oparty na wynikach egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, z matematyki oraz z języka obcego. Dodatkowym kryterium branym pod uwagę były wyniki z olimpiad przedmiotowych.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - 28 proc.
Średni wyniki z tego egzaminu został pomnożony przez wskaźnik, który wyniósł 28 proc.

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego - 28 proc.
Średni wyniki z tego egzaminu (minimum 6 osób zdających dla poszczególnego egzaminu z języka obcego) został pomnożony przez wskaźnik, który wyniósł 28 proc.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki - 28 proc.
Średni wyniki z tego egzaminu został pomnożony przez wskaźnik, który wyniósł 28 procent.

Sukces w olimpiadach - 16%

W rankingu uwzględnionych zostało pięć ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych:

  • Olimpiada Matematyczna Juniorów
  • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
  • Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów
  • Olimpiada Historyczna Juniorów
  • Olimpiada Informatyczna Juniorów.

Pod uwagę były brane osoby, które zostały laureatami lub finalistami w danej olimpiadzie. Za każdą olimpiadę, w której reprezentant szkoły brał udział, można było uzyskać 1,6 punktu za ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady można było uzyskać 6,4 punktów. Za wszystkie olimpiady przedmiotowe można było maksymalnie uzyskać 16 punktów.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski