18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniej pachną o świcie

Redakcja
Fot. Theta
Fot. Theta
Róża - królowa kwiatów, symbol miłości, siły i piękna. Nazwa "rosa", czyli róża wywodzi się od greckiego słowa roden - czerwony, uważa się bowiem, że róże w czasach starożytnych miały wyłącznie kolor karmazynowy. Zapach róży potrafi

Fot. Theta

KOSMETYKA. Róża to prawdziwa arystokratka; warto ją polubić, bo dodaje urody

skruszyć każde serce.
Wiedzieli o tym starożytni, wiemy i my. Opowieści i różach i olejku różanym jest bez liku. Np. Kleopatra, podobnie jak i inne bogate damy, sypiała na płatkach róż i perfumowała olejkiem różanym nie tylko ciało, ale też swoje ubrania i pałacowe pokoje, a nawet żagle statków, wierząc, że aromat kwiatu dodaje jej atrakcyjności jako kochance. W wielu krajach Bliskiego Wschodu z suszonych płatków róży robiono talizmany chroniące przed wszelkim złem. Wodą różaną dawni władcy napełniali baseny i fontanny, przyjmowali daninę w złocie lub w postaci różanego eliksiru.
Jego wartość nie zmalała do dziś. Nic dziwnego, aby wyprodukować kilogram czystego olejku różnego, potrzeba aż pięciu ton płatków tego kwiatu. Oznacza to, że około 50 - 65 kwiatów daje zaledwie kroplę eliksiru. Czysty, naturalny olejek jest więc bardzo drogi, pół litra koncentratu może kosztować nawet kilka tysięcy euro. Na rynku możemy znaleźć olejki lub produkty oznaczone napisem esencja, olejek różany, zapach różany - są to zwykle produkty syntetyczne. Pomimo ładnego zapachu są pozbawione leczniczych właściwości.
Kolebką róż była starożytna Persja, gdzie uprawiano je już tysiące lat temu. Z Persji przez Babilon róża powędrowała do Grecji, gdzie poświęcono ją bogini miłości Afrodycie. W Rzymie była kwiatem Wenery. Jako symbol miłości do dziś opiewają ją poeci. Olejek pozyskiwany jest głównie dwóch gatunków róż: rosa centifolia (róża stulistna) o lżejszym, ale ostrzejszym, świeżym zapachu i rosa damascena (róża damasceńska) o ciężkiej, bogatej, korzennej woni. Różane pola można zobaczyć m.in. we Francji, Turcji, Maroku i Bułgarii. Doskonałe olejki różane pochodzą także z Indii i Chin. W medycynie Dalekiego Wschodu
olejek różany
wspiera energię kobiecą yin. Róże cieszą się powodzeniem nie tylko u zakochanych, ale i u aromaterapeutów oraz kosmetologów. Aromat róży pozytywnie wpływa na nasze życie emocjonalne - "otwiera serce". Róża wykorzystywana jest także w kosmetyce i medycynie. Zbawienny wpływ róż został już wykryty przez Hipokratesa, a następnie zgłębiony przez Awicennę, jednego z najwybitniejszych medyków czasów starożytnych. Współczesne badania potwierdzają cenne właściwości olejku różanego.
W Maroku i Indiach jak przed tysiącami lat róże zbierane są ręcznie w ściśle określonej porze - przed wschodem słońca. Tylko wtedy kwiaty mają największe stężenie olejków. O świcie, zaopatrzeni w wielkie płachty zbieracze wyruszają na różane żniwa. Później płatki przebiera się, osusza, wsypuje do miedzianych kotłów i zalewa wodą. Proces destylacji trwa kilkanaście dni (w Bułgarii i Turcji został zmechanizowany). Powstaje w ten sposób woda różana, a na jej powierzchni unosi się olejek. W skład olejku różanego wchodzi m.in. cytroneol, rodinol, alkohol fenyloetylowy, geraniol, linallool, nerol, eugenol, farnezol, terpeny, różne kwasy i aldehydy. Woda różana zawiera cenne składniki olejku. W krajach Bliskiego Wschodu woda różana lub rozcieńczony olejek pijany jest w celu wzmocnienia sił witalnych.
Poprawi nastrój
Właściwości aromaterapeutyczne olejku różanego są znane od stuleci: działa antydepresyjnie, łagodząco i bakteriobójczo. Koi i wzmacnia nerwy. Pomaga w terapii takich chorób serca, jak arytmia i nadciśnienie. Jest lekkim afrodyzjakiem. Kompozycja składników uspokajających i lekko euforyzujących powoduje, że olejek pocieszy osobę zniechęconą, a odpręży podekscytowaną, zdenerwowaną. Wystarczy zapalić kominek aromatyczny, rozcieńczając w wodzie nawet kroplę olejku. Masaż to ważna metoda aromaterapeutyczna, łącząca leczniczą moc dotyku (usuwanie bólu, napięć mięśniowych, skurczów i ich bolesnych objawów) z indywidualnymi właściwościami olejków eterycznych. Do masażu olejek różany należy rozcieńczyć w oleju bazowym (jest zbyt skoncentrowanym środkiem, by używać go w czystej postaci w kontakcie ze skórą). Olejem bazowym może być m.in. olej migdałowy, olej z oliwek, z nasion winogron (proporcje: do 10 ml oleju bazowego dodajemy 3-5 kropli olejku). Masaż z olejkiem różanym poprawi nastrój, a skóra będzie elastyczna, rozjaśniona, nawilżona. Podobną kompozycję możemy dodać do relaksującej kąpieli. Olejek jest także stosowany przez aromaterapeutów przy infekcjach bakteryjnych, kiedy np. leczenie antybiotykami zawodzi.
Doda urody
Ten najcenniejszy pośród olejków eterycznych ma silne działanie odmładzające, pobudza mikrocyrkulację krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Wzmacnia i regeneruje skórę, poprawia jej nawilżenie, rozjaśnia przebarwienia oraz leczy pękające naczynka. Łagodzi dermatozy, blizny i rozstępy. Ma działanie ściągające i antyseptyczne. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, ale szczególnie sprawdza się w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej i wrażliwej. Wykazano, że pobudza również produkcję kolagenu, dzięki czemu działa przeciwzmarszczkowo oraz przyspiesza regenerację naskórka. Leczy też grzybice i wirusowe zmiany skóry. Preparaty z olejkiem różanym są niezastąpione w leczeniu popromiennych zapaleń i martwicy skóry, podrażnień, ran, poparzeń. Renomowane światowe i polskie firmy kosmetyczne wprowadzają na rynek drogeryjny całe linie preparatów z dodatkiem olejku różanego. Najczęściej oczywiście wykorzystywany jest do produkcji perfum, wody perfumowanej i toaletowej (m.in. w takich kompozycjach jak perfumy Chanel Nr 5, Trésor Lancôme'a, Eternity Calvina Kleina), ale ten cenny eliksir znajdziemy także w kremach do twarzy (regenerująco-odmładzających), w balsamach do ciała (odżywcze, nawilżające itd.), w tonikach do twarzy (woda różana), w luksusowych pudrach i różach oraz w ekskluzywnych olejkach do masażu i kąpieli, ponadto w solach do kąpieli i mydłach. Odpowiednio dobrane kosmetyki spod znaku róży można stosować do cery tłustej, suchej i wrażliwej. Kompresy z wody różanej pomagają w redukcji zaczerwień twarzy oraz efektu zmęczenia oczu. Badania nad olejkiem różanym są wciąż prowadzone. Dziś już wiemy, że jest jednym z najlepszych produktów dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami, dla skóry zniszczonej słońcem, ponieważ przyczynia się do jej odmłodzenia. Co więcej, cera zyskuje naturalnie piękny kolor i zdrowy blask oraz świeżość. Mimo tak aktywnego działania i skutecznej walce z oznakami upływającego czasu, nie powoduje podrażnień i bardzo rzadko uczula.
DOROTA DEJMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski