Najpiękniejsza i najbardziej kapryśna roślina

Grzegorz Tabasz
Nie ma piękniejszej i bardziej kapryśnej rośliny niż polne maki. Można je podziwiać tylko w naturze. Zerwane szybko więdną i tracą płatki.

FLESZ - Co posadzić, by nie podlewać

Z drugiej strony potrafią nagle eksplodować zmieniając wielkie połacie terenu w czerwony dywan. Dopiero co znalazłem makowe pole. Mierzyło ponad dwieście kroków długości i dziesięć szerokości. Lity, krwistoczerwony dywan. Maki, maki, maki… I nic więcej. Ni jednego źdźbła trawy.

Czym prędzej spieszę wykonać zdjęcie, gdyż maki bardzo szybko przekwitają i Bóg jeden wie, kiedy przydarzy się podobna okazja. Co prawda na ziemię wysypią się miliony nasion, ale dla zakiełkowania w przyszłym roku konieczne będzie przekopanie gleby. Tego się raczej nie spodziewam, gdyż makowe pole wyrosło w miejscu remontu podziemnego rurociągu. Maszyny przewróciły ziemię na drugą stronę i wydobyły na wierzch nasiona. Te zaś do kiełkowania potrzebują jedynie słońca. Maki bezbłędnie wykorzystały okazję. Jak zawsze.

Drobniutkie ziarenka mogą spoczywać uśpione w glebie nawet kilkadziesiąt lat. To rodzaj biologicznej lokaty, którą przyrodnicy nazywają depozytem glebowym. Starczy ruszyć glebę łopatą, by pobudzić je do życia. I tym sposobem maki pokazują się nagle w miejscach, gdzie nikt nie widział ich przez dekady. Najczęściej na poboczach remontowanych dróg. Niestety, szybko znikają. Przynajmniej do następnych prac.

Polne maki to stare chwasty upraw pszenicy i żyta, które każdego roku po zbiorze zorywano. Nowoczesne rolnictwo skutecznie zlikwidowało chwasty, które przetrwały na nieużytkach. Trochę szkoda…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie