Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze palmy i kwiaty z bibuły powstają tutaj! Przed Niedzielę Palmową kwiaciarki wiją kwiaty z bibuły na potęgę

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kwiaty z bibuły, które tworzą panie z wolontariackiej grupy "Działam w kulturze" ozdobią m.in. palmę, która stanie w centrum Tokarni
Kwiaty z bibuły, które tworzą panie z wolontariackiej grupy "Działam w kulturze" ozdobią m.in. palmę, która stanie w centrum Tokarni Wojciech Pęcek/Kliszczackie Centrum Kultury w Tokarni
Tradycyjna palma wielkanocna nie może obejść się bez bibułkowych kwiatów, zaś te najpiękniejsze powstają w gminie Tokarnia. Mieszka tam wiele artystek ludowych zajmujących się właśnie bibułkarstwem i plastyką obrzędową. Co ważne te starsze przekazują swoją wiedzę i umiejętności młodszym tak, aby tradycja była podtrzymywana przez kolejne pokolenia. Tak dzieje się na przykład w wolontariackiej grupie „Działam w kulturze”, która spotyka się i działa w Kliszczackim Centrum Kultury w Tokarni.

Grupę prowadzi Małgorzata Pęcek, regionalistka i instruktorka Dziecięcego i Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy.

Tworzymy różne rzeczy: girlandy, pająki, ale w okresie wielkanocnym skupiamy się na kwiatach bibułkowych, bez których nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Ale kwiaty bibułkowe można było dawniej spotkać nie tylko w palmie. Przyozdabiało się nimi domy wkładając je m.in. za ramy obrazów wiszących na ścianach - mówi Małgorzata Pęcek.

Kwiaty, które robią teraz przyozdobią kilkumetrową palmę, która na Niedzielę Palmową na stanąć na placu Targowskich w centrum Tokarni. Bo Tokarnia, jest obok Lipnicy Murowanej, drugą miejscowością, w której odbywa się najbardziej znany i największy konkurs palm, a właściwie bagnieci, bo tak tutaj gwarowo nazywa się palmy wielkanocne.
Tokarnia słynie ponadto z procesji z Jezuskiem Palmowym, która tradycyjnie odbywa się w Niedzielę Palmową.

Tradycyjna tokarska bagnieć składa się wierzbowych witek, gałązek bukszpanu i choiny oraz bibułkowych kwiatów i wstążek.

Kwiaty, podobnie zresztą jak wstążki, robi się metodą cukierkową, na szczypankę lub na zakładkę. Najbardziej popularna i najstarsza jest metoda szczypankowa, ale nie wszystkie kwiaty można nią zrobić. Przykładowo maki albo róże powstają z wycinanych pojedynczych płatków, które potem łączy się w całość tworząc kwiat z łodyżką i liśćmi. Tokarnia słynie z kwiatów z bibuły i chcemy tę tradycję podtrzymywać. Robienie kwiatów z bibuły to zawsze była domena kobiet. Zadaniem mężczyzn było zaś zrobienie palmy z witek, do której później doczepiało się bukszpan, kwiaty i wstążki. Do mężczyzn należało też zaniesienie palmy do kościoła, do święcenia. Dlatego na naszych spotkaniach starsze kwiaciarki uczą młodsze robić te kwiaty, czasem przychodzą też dzieci. Trzymamy się tradycji i tego co przekazały nam mamy i babcie, ale szukamy też coraz to nowych inspiracji m.in. w internecie – mówi Małgorzata Pęcek.

Konkurs „Tokarska bagnieć” odbędzie się w Niedzielę Palmową (2 kwietnia). Nie obowiązują zgłoszenia, wystarczy przynieść palmę ze sobą przychodząc na tradycyjna sumę, które zostanie odprawiona o godz. 11 a jury wyłoni zwycięzców.
Palmy, jak można wyczytać w regulaminie, będą oceniane pod względem wysokości, miejscowych tradycji i staranności wykonania.
Mogą być wykonane indywidualnie, ale mogą też być to prace rodzinne, zbiorowe lub wielopokoleniowe.
Przewidziane są statuetki dla autorów palmy najwyższej oraz najpiękniejszej tradycyjnej. Oprócz tego będzie też przyznana nagroda specjalna dla palmy nowoczesnej.

Pole do popisu będą też mieli fotoreporterzy, bowiem po raz kolejny oprócz konkurs plam odbędzie się też konkurs na najpiękniejsze zdjęcie wykonane podczas obchodów Niedzieli Palmowej w Tokarni. Jego organizatorzy, czyli Parafia matki Boskiej Śnieżnej w Tokarni oraz Kliszczackie Centrum Kultury chcą w ten sposób promować tradycje wielkanocnych, zwrócić uwagę na piękno świata kultury oraz chronić i utrwalać to dziedzictwo.

Czapla siwa (z cyklu Ptaki Zbiornika Dobczyckiego)

Myślenicki Klub Ptakoluba zachęca do obserwacji ptaków. Wios...

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski