Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze pasma górskie Małopolski. Pieniny i Beskid Sądecki

(DMA)
Na małopolskich szlakach. Od kiedy tratwy pływają po Dunajcu? Skąd wzięły się Pieniny? Czy Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego? O tym wszystkim w naszej wakacyjnej kolekcji „Najpiękniejsze pasma górskie Małopolski”. Już jutro kolejna mapa - „Pieniny i zachodnia część Beskidu Sądeckiego”.

„Pieniny jest to mała, skalista, grupa gór, widoczna dobrze już od Nowego Targu, ciągnących się od Czorsztyna do Szczawnicy. Za Sromowcami przebija je Dunajec, tworząc wśród nich kilka dużych zakrętów, którymi wije się do Szczawnicy i to jest ich część najpiękniejsza. Do rzeki spadają prostopadłe, białe wapienne skały, porosłe bujną roślinnością, a za każdym zakrętem odkrywa się coraz to nowe, coraz piękniejsze i bardziej poetyczne widoki” - to jeden z najbardziej znanych opisów Pienin, a zawdzięczamy go Mieczysławowi Orłowiczowi, doktorowi prawa, jednemu z pierwszych popularyzatorów turystyki.

Pewną ręką górali

W świadomości turystów Pieniny zaistniały już w XIX stuleciu. Wybierano się w nie od strony Podhala, Starego Sącza, a także Szczawnicy. Ich popularność rosła z roku na rok.

A na jedną z największych atrakcji wyrósł spływ przełomem Dunajca. „Łódź kierowana pewną ręką górali, płynie spokojnie po głębinie, a jedynie czasem na nagłych spadach podrzuca ją lekko fala, a woda nalewa się do lodzi” - tak Orłowicz w „Ilustrowanym przewodniku po Galicyi”, wydanym w 1919 roku we Lwowie, opisywał tę wyprawę. Wspomnieć wypada, że w tym roku podczas otwarcia letniego sezonu turystycznego w Małopolsce świętowano rozpoczęcia 184. już sezonu flisackiego na Dunajcu.

Pieniny to jeden z najbardziej znanych i atrakcyjnych rejonów Polski. Jeśli chodzi o liczbę turystów, ustępują tylko Tatrom.

Manna w parku

Mozga trzcinowa, manna fałdowana, skrzyp bagienny, trzcina pospolita - wszystkie te rośliny odnajdziemy w Popradzkim Parku Krajobrazowym zajmującym ponad 54 tysiące hektarów w Beskidzie Sądeckim, jest nie tylko jednym z największych, ale i najstarszych w Polsce.

Na jego terenie znajduje się też około 350 km szlaków turystycznych, są też ścieżki dla rowerzysów, narciarzy i tych, którzy nad spacery przedkładają jazdę konną.

***

A już w przyszłym tygodniu (we wtorek 26 lipca) kolejna mapa z naszej wakacyjnej kolekcji - część wschodnia Beskidu Sądeckiego i Beskid Niski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski