Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw wpis, potem dopłaty

GEG
Wniosek można znaleźć na internetowej stronie ARiMR

9-cyfrowy numer identyfikacyjny rolników

9-cyfrowy numer identyfikacyjny rolników

Wniosek można znaleźć na internetowej stronie ARiMR

   (INF. WŁ.) Od dzisiaj wszystkie powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmować wnioski o wpis do ewidencji producentów. Uzyskanie wpisu jest warunkiem koniecznym do otrzymania dopłat obszarowych i innych form finansowego wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej.
   Formalnie nie ma terminu granicznego dla złożenia wniosku, ale wpis do ewidencji powinien nastąpić najpóźniej na 3 tygodnie przed złożeniem pierwszego wniosku o dopłaty bezpośrednie. Wpis do ewidencji muszą uzyskać: rolnicy, producenci rolni, przetwórcy, organizacje producentów i podmioty prowadzące zakłady utylizacyjne. Wprawdzie około 900 tysięcy rolników otrzymało już numery identyfikacyjne przy okazji rejestracji zwierząt, ale i oni muszą złożyć wniosek o wpis do ewidencji.
   Wniosek jest prosty do wypełnienia - można go znaleźć na internetowej stronie ARiMR - www.arimr.gov.pl. Wypełniony formularz trzeba złożyć w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (formularz można wysłać pocztą). Rolnicy muszą pamiętać, że we wniosku trzeba podać numer konta bankowego - jeżeli rolnik nie ma takiego konta, musi go założyć, bo bez niego agencja wniosku o wpis do ewidencji nie przyjmie. W ciągu 14 dni od złożenia wniosku kierownik powiatowego biura ARiMR wyda decyzję o nadaniu 9-cyfrowego numeru identyfikacyjnego lub odmowie nadania takiego numeru.
   Podstawowa zasada to wydawanie jednego numeru identyfikacyjnego. Jeden numer otrzyma producent rolny, który ma kilka gospodarstw rolnych. Jeżeli właścicielem gospodarstwa jest małżeństwo lub inne osoby, to numer nadawany jest jednej osobie, na którą zgodzili się wszyscy współwłaściciele. Jeżeli o numer identyfikacyjny stara się spółka cywilna producentów, to numer otrzyma tylko jeden wspólnik, na którego zgodzili się pozostali.
   ARiMR zachęca do jak najszybszego składania wniosków o wpis do ewidencji, bo od 15 kwietnia do 15 czerwca przyjmowane będą wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Wprawdzie ostateczny termin składania tych wniosków wyznaczono na 9 lipca, ale za każdy roboczy dzień spóźnienia po 15 czerwca rolnikowi zostanie potrącone po 1 proc. z należnej dopłaty. Przy tych staraniach agencja będzie wymagać m.in. danych z ewidencji gruntów i budynków (np. wypisu z ewidencji lub aktu notarialnego). Pieniądze mają być wypłacane (tylko na konta bankowe) od 1 grudnia 2004 do 30 kwietnia 2005.
    (GEG)

ROZROST AGENCJI

   Na początku 2003 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zatrudniała 3 129 osób. Sześć miesięcy później agencja miała już 3 653 pracowników, a na koniec 2003 r. - 4 212. W ciągu roku zatrudnienie wzrosło o 34,61 proc., najbardziej w oddziałach regionalnych, bo aż o 64,38 proc., a w centrali w Warszawie i biurach powiatowych - o około 27 proc.
   W tym roku wzrost zatrudnienia ma być jeszcze większy, bo przekroczy 57 proc. Już na początku lutego w ARiMR pracowało 4 320 osób, a na koniec tego roku będzie ich aż 6 784. Wprawdzie największy wzrost pracowników przewidziano w biurach powiatowych (więcej o 66,55 proc.), ale poważny przyrost pracowników założono także w oddziałach regionalnych (wzrost o 52,52 proc.) i centrali w Warszawie (wzrost o 38,42 proc.). Do tego trzeba doliczyć jeszcze 7,2 tys. pracowników sezonowych, którzy od 1 kwietnia do 31 lipca będą wklepywać dane z wypełnionych formularzy do komputerowej bazy danych.
   W Małopolsce ARiMR rok temu zatrudniała 49 osób w oddziale regionalnym i 105 w biurach powiatowych. Na koniec 2003 r. liczba pracowników oddziału wzrosła do 88 (o blisko 80 proc.), a biur powiatowych - do 131 (wzrost o 25 proc.). W tym roku przy sezonowym wklepywaniu danych małopolskie biura powiatowe ARiMR zatrudnią 762 bezrobotnych.
   Tak drastyczny wzrost liczby pracowników tłumaczony jest nowymi zadaniami agencji, związanymi z dopłatami dla rolników.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski