Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze kierunki studiów w Krakowie

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
archiwum
Krakowskie uczelnie zakończyły elektroniczną rekrutację na studia stacjonarne I stopnia. Na niektórych kierunkach na jedno miejsce na I roku przypadało ponad 10 osób.

Teraz przyjęci na studia mają kilka dni na potwierdzenie deklaracji o podjęciu nauki na danym kierunku. Ponieważ wiele osób zarejestrowało się na kilka kierunków, mogą być na kilku listach rankingowych. Po wyborze jednego kierunku, zwolnią miejsca na pozostałych, a na ich miejsce będą dochodzić kandydaci z list rezerwowych.

Wszystkie uczelnie przypominają kandydatom na studia, że podczas Światowych Dni Młodzieży nie będzie można załatwić formalności lub możliwy będzie kontakt tylko przez internet.

Uniwersytet Jagielloński

Aż 30 tys. osób zarejestrowało się podczas elektronicznej rejestracji na studia I stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Najstarsza polska uczelnia przyjmie na pierwszy rok ok. 9,5 tys. studentów. Najwięcej podań – 2370 - złożono na prawo, ale to nie na ten kierunek było najtrudniej się dostać. Na jedno miejsce na prawie przypadało średnio 4,5 osób, gdy na stomatologię – 13,65, a na filologię szwedzką – 13,5. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się psychologia – 1358 osób zgłosiło się na psychologię kliniczną, kolejnych 867 – na psychologię stosowaną.

- Prawdziwym hitem okazała się neuropsychologia i kognitywistyka, gdzie na jedno miejsce przypadało średnio 11,3 kandydatów mówi kanclerz UJ Ewa Pędrackaka–Kwaskowska. Kognitywistyka łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu. Dużą popularnością cieszyła się analityka medyczna, gdzie o jedno miejsce starało się prawie 10 osób.

Do 20 lipca osoby przyjęte na studia muszą się zgłosić do jednego z dwóch punktów uczelni (w centrum i na kampusie w Pychowicach), by potwierdzić zamiar studiowania i donieść wymagane dokumenty

Uniwersytet Rolniczy

Blisko 6,5 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło zamiar studiowania na Uniwersytecie Rolniczym. Uczelnia przygotowała dla nich 2243 miejsc. Najtrudniej było zdobyć indeks studenta dietetyki – na jeden przypadało średnio 12,75 chętnych. Tylko nieco mniej osób – 10,45 – było na jedno miejsce na weterynarii (prowadzonej wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim). Najłatwiej było się dostać na ichtiologię i rybactwo śródlądowe, gdzie na jedno miejsce przypadał 1 kandydat.

Wstępne wyniki rekrutacji na nowe kierunki na UR:
* na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym:
Biogospodarka - 2,3 rejestracji na 1 miejsce
Jakość i Bezpieczeństwo Środowiska (I st.) – 1,5
* na Wydziale Leśnym:
Przetwórstwo Drewna – 1,5
* na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt:
Ichtiologia i Rybactwo Śródlądowe – 1
* na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa:
Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych - 3,6
* na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki:
Inżynieria Biosystemów - 1,8
Ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego nastąpi do 18 lipca. Kolejnym etapem będzie potwierdzenie wyboru studiów w Uniwersytecie Rolniczym i przyjmowanie wymaganych dokumentów od osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia w terminie do 7 dni od daty opublikowania na indywidualnym koncie ERK kandydata, informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Ogłaszanie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia z list rezerwowych w miarę zwalnianych miejsc następuje co 2 tygodnie.

Politechnika Krakowska

Na rok akademicki 2016/17 Politechnika Krakowska przygotowała 3278 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie siedmiu wydziałów były 24 kierunki studiów. Podczas elektronicznej rekrutacji uczelnia przyjęła 7691 podań o przyjęcie na kierunek podstawowy na studiach stacjonarnych I stopnia. ­ To nieco więcej niż w ubiegłym roku – zaznacza Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK. Średnio o jedno miejsce na PK aplikowało 2,3 kandydata.

Największym zainteresowaniem kandydatów cieszyła się informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, o jedno miejsce ubiegało się tu aż 7,3 kandydatów. Informatyka była także w czołówce popularności na dwóch innych wydziałach PK. Na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na informatykę chce się dostać 6,1 kandydatów na miejsce, na Wydziale Mechanicznym na informatykę stosowaną przypada 5,1 kandydata na miejsce.

W czołówce, jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na miejsce, są też: automatyka i robotyka (4,8), inżynieria biomedyczna (4,4), transport (4,4, na Wydziale Inżynierii Lądowej), gospodarka przestrzenna (4, na Wydziale Inżynierii Lądowej), biotechnologia (2,9), architektura (2,8), mechanika i budowa maszyn (2,3)

Do 21 lipca trzeba potwierdzić zamiar studiowania na PK i donieść wymagane dokumenty. Listy studentów zostaną ogłoszone 22 lipca.

Uczelnia przewiduje dodatkowy nabór na studia I stopnia we wrześniu. Wykaz kierunków dysponujących wolnymi miejscami umieszczony zostanie w serwisie rekrutacja.pk.edu.pl na przełomie lipca i sierpnia.

Uniwersytet Ekonomiczny

Na Uniwersytecie Ekonomicznym najwięcej osób zgłosiło zamiar studiowania na kierunku finanse i rachunkowość (1433 kandydatów). Wielu chętnych było też na ekonomię (680 kandydatów), logistykę międzynarodową (675) oraz rachunkowość i controlling (513). Najtrudniej było się dostać na logistykę międzynarodową (na jedno miejsce przypadało średnio 6,7 osób), finanse i rachunkowość (4,8), marketing i komunikację rynkową (4,7 osób) oraz informatykę stosowaną (3,1).

Akademia Górniczo-Hutnicza

Prawie 6,5 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych zostało przyjętych na I rok studiów stacjonarnych w Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy tej uczelni, w tym roku kandydaci mogli ubiegać się o miejsca na 58 kierunkach
oferowanych przez 16 wydziałów. Podania złożyło ponad 18 tys. osób, studia podejmie prawie 6,5 tys.

Średnio na jeden indeks przypadło 2,79 kandydatów. Największą popularnością cieszyły się: inżynieria mechatroniczna (6,2 osób na jedno miejsce), informatyka – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej(5,57), informatyka stosowana (5,55), teleinformatyka (5,39), informatyka – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (5,38), ekologiczne źródła energii (5,0), automatyka i robotyka – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (4,9), inżynieria biomedyczna (4,6), budownictwo (4,3), automatyka i robotyka – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (4,1). - Dużym zainteresowaniem cieszyła się jedyna tegoroczna nowość – kierunek informatyka społeczna (Wydział Humanistyczny) przyciągnął czterech kandydatów na jedno miejsce – dodaje rzecznik AGH.

Akademia Wychowania Fizycznego

Wielu chętnych jest także do studiowania na Akademii Wychowania Fizycznego. - Na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu mamy średnio dwie osoby na jedno miejsce, ale tam rekrutacja nadal trwa, bo kandydatów czeka jeszcze egzamin z pływania – zastrzega Ryszard marszałek, kierownik biura rektora AWF.

Starający się o miejsca na Wydziale Turystyki i Rekreacji już wiedzą, czy odbiorą indeks. Tu najbardziej oblegana była fizjoterapia, gdzie na 170 miejsc przypadało 942 kandydatów. Duże zainteresowanie było również kosmetologią - 475 osób na 100 miejsc. - To jeden z naszych świeżych kierunków, rekrutacja odbywa się po raz trzeci i chętnych jest wielu, bo w Krakowie można będzie kontynuować naukę na studiach II stopnia – podkreśla Ryszard Marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski