Najpopularniejszy Sportowiec Podhala 2008

ZK
Przemysław Buczyński (AZS Zakopane, snowboard) - czołowy polski snowboardzista. Sięgnął po tytuł mistrza Polski w slalomie równoległym, w slalomie gigancie uplasował się na 4. pozycji.

Kandydaci

Michał Dziurdzik (Szarotka Nowy Targ, unihokej) - mistrz Polski w barwach Szarotki, uczestnik półfinałowego turnieju klubowego Pucharu Europy, reprezentant kraju.
Agnieszka Gąsienica-Daniel (SNPTT 1907 Zakopane, narciarstwo alpejskie) - czołowa polska alpejka, mi­strzyni kraju w slalomie gigancie, wicemistrzyni w slalomie. Startowała w PŚ, zajmując dwukrotnie punktowane miejsca (26. i 28.).
Albert Głowa (Górskie Orły Nowy Targ, kolarstwo górskie) - największa nadzieja podhalańskiego kolarstwa. Wywalczył w drużynie srebrny medal mistrzostw Polski, stawał na podium ogólnopolskich maratonów MTB. W rankingu krajowym zajął w elicie 7. miejsce, w małopolskim sklasyfikowany został na 2. pozycji.
Dariusz Gruszka (Wojas Podhale Nowy Targ, hokej) - w wieku zaledwie 20 lat wdarł się przebojem do pierwszej drużyny Wojasa Podhala i w pierwszym sezonie w ekstraklasie wywalczył brązowy medal. W bieżących rozgrywkach plasuje się w czołówce najskuteczniejszych zawodników klubu. Dobre występy w lidze zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski.
Łukasz Jarosz (Krokus Nowy Targ, kickboxing) - w 2008 r. potwierdził dominację w Polsce w formule low kick, zwyciężając w MP. Wygrał trzy walki w formule K-1 na zawodowym ringu.
Przemysław Kaczmarczyk (AMK Nowy Targ, trial motorowy) - mistrz Polski seniorów, zwycięzca klasyfikacji generalnej 65. Rajdu Tatrzańskiego, uczestnik drużynowych MŚ.
Aleksandra Kluś (SNPTT 1907 Zakopane, narciarstwo alpejskie) - wywalczyła dwa medale mistrzostw Polski: srebrny w slalomie, brązowy w slalomie gigancie; na koncie ma także m.in. zwycięstwo w FIS Cup w Albrechticach.
Piotr Kostela (Górale Nowy Targ, unihokej) - srebrny medalista MP seniorów, król strzelców sezonu zasadniczego ekstraklasy, reprezentant Polski.
Paulina Kowalczyk (Gorce Nowy Targ, tenis stołowy) - kapitan I-ligowego zespołu, który w ubiegłym sezonie zakwalifikował się do baraży o ekstraklasę, a także wywalczył Puchar Polski na szczeblu województwa. W indywidualnym rankingu za poprzedni sezon znalazła się najwyżej spośród nowotarżanek, na 10. miejscu. W parze z Małgorzatą Kalawą wywalczyła mistrzostwo Małopolski oraz Szymonem Kierskim srebrny medal w grze mieszanej.
Maciej Kreczmer (Poroniec Poronin, biegi narciarskie) - mistrz Polski w wyścigu na 15 km stylem klasycznym i w sztafecie, wicemistrz w sprincie; uczestnik zawodów Pucharu Świata.
Sylwester Kurnyta (Lubań Maniowy, piłka nożna) - od lat wyróżniający się zawodnik najwyżej grającego klubu z Podhala. Czołowy strzelec IV ligi w poprzednim sezonie (11 goli), w bieżącym w rundzie jesiennej uzyskał ich 12 i jest 2. w rankingu.
Adam Kwak (BKS WP Kościelisko, biathlon) - reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata i Pucharu Świata. W grudniowych mi­strzostwach kraju sięgnął po srebrny i brązowy medal.
Mateusz Ligocki (AZS Zakopane, snowboard) - najbardziej wszechstronny polski snowboardzista. W minionym sezonie największe sukcesy odnosił w snowboardcrossie, w którym w klasyfikacji PŚ był 6. (m.in. zwycięstwo, kilka 3. miejsc).
Konrad Niedźwiedzki (AZS Zakopane, łyżwiarstwo szybkie) - najlepszy polski łyżwiarz, multimedalista MP (w tym sezonie 2 złote i 3 srebrne), uczestnik PŚ (m.in. miejsca w czołowej 10). Zajął 13. pozycję w wielobojowych ME, zdobywając na 500 m "mały" srebrny medal.
Ewa Pawlikowska (Nowy Targ, karate kyokushin) - od lat czołowa polska zawodniczka. W 2008 r. po raz kolejny została mistrzynią Polski, wywalczyła srebro ME (kat. do 55 kg). Trenuje młodzież w Nowym Targu.
Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko, biathlon) - w poprzednim sezonie spisywał się bardzo dobrze w zawodach PŚ, wielokrotnie plasując się w "30" (najlepszy wynik to 11. miejsce). Łącznie sklasyfikowany został na 37. pozycji. W MŚ był 13. w biegu indywidualnym.
Andrzej Rabiański (Watra Białka Tatrzańska) - jeden z najlepiej wyszkolonych technicznie graczy na Podhalu. Mimo zainteresowania wielu klubów z wyższych lig pozostał wierny Watrze, z którą w 2008 r. zdobył Puchar Podhala.
Jarosław Różański (Wojas Podhale Nowy Targ, hokej) - kapitan drużyny, która w zeszłym sezonie wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski. Uczestniczył w MŚ Dywizji I w Innsbrucku.
Kamil Stoch (Poroniec Poronin, skoki narciarskie) - reprezentant kraju, wicemistrz Polski na średniej skoczni (4. na dużej). Punktował w zawodach Pucharu Świata (najlepsze wyniki: 6. miejsce w Val di Fieme), w punktacji końcowej cyklu za poprzedni sezon sklasyfikowany został na 36. miejscu.
Rafał Waksmundzki (Lubań Maniowy, piłka nożna) - napastnik i rozgrywający IV-ligowca. Zawodnik bardzo dobrze wyszkolony technicznie, były gracz Wisły Kraków i Cracovii.
Jan Wegiera (Zakopane, sporty siłowe) - od lat zdobywa medale w najważniejszych w kraju i na świecie imprezach mistrzowskich. W minionym roku do kolekcji 43-latek dołożył m.in. tytuł mistrza Europy oraz mistrza świata w trójboju siłowym (kat. 82,5 kg).
Katarzyna Wójcicka (Poroniec Poronin, łyżwiarstwo szybkie) - od lat najlepsza polska łyżwiarka. Podczas niedawnych MP zdobyła złoty medal w każdym z 5 indywidualnych startów, powtarzając osiągnięcie sprzed roku. Wielobojowa mistrzyni kraju. Zajęła 8. miejsce w wielobojowych ME, plasowała się w czołowej "10" PŚ, była 8. MŚ na 1500 m.
Krzysztof Zapała (Wojas Podhale Nowy Targ, hokej) - uznawany za najlepszego środkowego napastnika w Polsce. W ubiegłym sezonie wywalczył z Wojasem Podhale brązowy medal. Uczestniczył w MŚ Dywizji I oraz turnieju preeliminacyjnym do Igrzysk Olimpijskich.
Luiza Złotkowska (AZS Zakopane, łyżwiarstwo szybkie) - nr 2 w kadrze pań, uczestniczka PŚ. W mistrzostwach kraju na dystansach wywalczyła 5 srebrnych medali, zdobyła także tytuł wicemistrzyni Polski w wieloboju.
Młody As Podhala 2008
Kacper Bryniczka (MMKS Podhale Nowy Targ, hokej) - lider I-ligowego zespołu. W ubiegłym sezonie z drużyną juniorów sięgnął po srebrny medal MP. Uczestnik MŚ do 18 i do lat 20.
Katarzyna Bukowska-Tyrała (ZKJ Yamabushi Zakopane, judo) - czołowa polska juniorka w kategorii do 70 kg. Brązowa medalistka olimpiady mło­dzieży, wywalczyła miejsca na podium turniejów ogólnopolskich, m.in. wygrała zawody PP; 7. w MP seniorek.
Łukasz Chlebda (Szarotka Nowy Targ, unihokej) - jeden z najzdolniejszych młodych unihokeistów. W wieku 17 lat zadebiutował w ekstraklasie seniorów i w swoim pierwszym sezonie zdobył tytuł mistrzowski. Podstawowy zawodnik reprezentacji Polski juniorów.
Piotr Chrobak (Górale Nowy Targ, unihokej) - mimo zaledwie 17 lat jest już jednym z najlepszych obrońców w Polsce. W zeszłym sezonie zdobył srebrny medal MP seniorów. Powoływany regularnie do reprezentacji Polski juniorów.
Natalia Ficek (AZS Zakopane, snowboard) - najlepsza juniorka młodsza w kraju. Zdobyła złoty medal w MP w slalomie równoległym, ponadto złoto (slalom gigant równoległy), srebro (kombinacja) i brąz (snowboardcross) w OOM. Na koncie ma także triumf w zawodach PP.
Angelika Fudalej (SNPTT Zakopane, łyżwiarstwo szybkie) - jedna z najbardziej utalentowanych młodych zawodniczek. Plasowała się w czołówce ogólnopolskich zawodów młodziczek, zdobyła złoty i 3 srebrne medale MP.
Martyna Galewicz (Poroniec Poronin, biegi narciarskie) - czołowa Polska juniorka, wywalczyła złoty, srebrny i brązowy medal olimpiady mło­dzieży; uczestniczka w MŚ juniorek (23. w wyścigu na 5 k, 25. na 10 km), występowała w PŚ.
Rafał Gawron (Lubań Maniowy, piłka nożna) - bramkarz IV-ligowej drużyny, która po rundzie jesiennej zajmuje 9. miejsce. Testowany był w klubach lig centralnych.
Maryna Gąsienica-Daniel (Śmig Zakopane, narciarstwo alpejskie) - wywalczyła złote medale OOM w kategorii juniorek młodszych (supergigant, slalom gigant i superkombinacja). Stawała na podium Pucharu Polski w swej kategorii wiekowej (m.in. wygrała finał w slalomie gigancie), w punktacji PZN za sezon 2007/2008 zajęła 2. miejsce.
Izabela Godlewska (Gorce Nowy Targ, tenis stołowy) - pierwsza w historii nowotarskiego tenisa stołowego uczestniczka ME juniorek. Brązowa medalistka MP juniorek oraz złota medalistka drużynowych mistrzostw Małopolski.
Damian Kapica (MMKS Podhale Nowy Targ, hokej) - jeden z najzdolniejszych młodych hokeistów w kraju. Najskuteczniejszy zawodnik styczniowych mistrzostw Polski juniorów młodszych, w których z MMKS Podhalem wywalczył złoty medal. Reprezentował Polskę podczas MŚ Dywizji I do lat 18.
Sonia Klich (Aquila Wadowice, Nowy Targ, trial rowerowy) - najlepsza w Polsce zawodniczka. Srebrna medalistka Młodzieżowych ME federacji BtiU oraz młodzieżowych MŚ, mistrzyni Polski seniorek. Szósta w ME federacji UEC.
Maciej Kot (Start/Krokiew Zakopane, skoki narciarskie) - brązowy medalista MŚ juniorów w konkursie drużynowym, 7. indywidualnie. Zwycięzca zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranj (17. łącznie), w zimowym cyklu był 5. i 7. w Zakopanem. Zdobył także drużynowy brąz MP seniorów i dwa złote medale OOM (indywidualnie i w drużynie), startował w PŚ.
Tomasz Kowalczyk (AZS Zakopane, snowboard) - zdobył trzy medale mistrzostw Polski juniorów: złoto w równoległym slalomie i srebro w slalomie gigancie oraz brąz w kombinacji.
Gabriel Marcinów (AMK Nowy Targ, trial motorowy) - nadzieja polskiego trialu. Tegoroczny mistrz Polski młodzików i trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej w klasie otwartej. Jeden z najmłodszych zawodników w drużynowych MŚ w Andorze.
Krzysztof Miętus (Start/Krokiew Zakopane, skoki narciarskie) - brązowy medalista MŚ juniorów w drużynie. Zdobył punkty Pucharu Kontynentalnego, wywalczył niespodziewanie brązowy medal MP seniorów na dużej skoczni (ponadto brąz w drużynie). Na OOM sięgnął trzy krążki: złoty (drużyna) oraz srebrny i brązowy (indywidualnie).
Karolina Mrózek (AZS Zakopane, narciarstwo alpejskie) - multimedalistka olimpiady młodzieży w kategorii juniorek: zdobyła złoty (w slalomie) i trzy srebrne medale, zwyciężczyni zawodów FIS, w międzynarodowych MP seniorek zajęła 7. miejsce.
Filip Mrugała (Aquila Wadowice, Nowy Targ, trial rowerowy) - srebrny medalista młodzieżowych ME federacji BtiU, ósmy w młodzieżowych MŚ. Mistrz Polski juniorów.
Klemens Murańka (Wisła Zakopane, skoki narciarskie) - 14-latek sprawił ogromną sensację, stając na podium MP seniorów na średniej skoczni (brązowy medal), ponadto był w składzie drużyny, która sięgnęła po złoto. Zwyciężał podczas letnich zawodów FIS, w Pucharze Kontynentalnym w Kranj był 7.
Agata Nykaza (Gorce Steskal Nowy Targ, koszykówka) - liderka i najskuteczniejsza zawodniczka trzeciego zespołu ubiegłorocznych rozgrywek Małopolskiej Ligi Kadetek. Powoływana regularnie do kadry województwa.
Emanuel Piaskowy (Górskie Orły Nowy Targ, kolarstwo górskie) - srebrny medalista MP seniorów w drużynie, indywidualnie wśród juniorów był 6. Zajął 5. miejsce tej kategorii w klasyfikacji końcowej Bank BPH Grand Prix MTB (najlepszy wynik to 3. lokata). W punktacji PP uplasował się na 3. miejscu. W rankingu PZKol za sezon 2008 był 2., a w klasyfikacji MZKol. został najlepszym juniorem w województwie.
Karolina Pitoń (BKS WP Kościelisko, biathlon) - srebrna medalista ME juniorek w sprincie, 4. w biegu na dochodzenie, W sezonie 2008 zajęła także m.in. 1. i 2. miejsce w zawodach Pucharu Europy juniorek; w punktacji łącznej sklasyfikowana została na 3. pozycji. Wywalczyła 23. w MŚ juniorek (bieg pościgowy). W OOM sięgnęła po dwa złote medale i brąz.
Rafał Polaczyk (Pieniny Szczawnica, kajakarstwo górskie) - mistrz Polski juniorów młodszych w K-1. Zdobył drużynowe złoto w ME i srebro w MŚ juniorów, indywidualnie był 7. w MŚ i ME. W mistrzostwach Polski seniorów sięgnął po brąz.
Łukasz Rutkowski 1988 (Wisła Zakopane, skoki narciarskie) - brązowy medalista MŚ juniorów w drużynie, indywidualnie był 4. Złoty i brązowy medalista OOM, zwycięzca zawodów FIS Cup, uczestnik Pucharu Kontynentalnego (najlepszy wynik to 6. miejsce). W MP seniorach zdobył złoto w drużynie (indywidualnie był 4. na średniej skoczni), w letnich MP sięgnął po srebro na dużej skoczni i złoto w drużynie. Był 3. w Letniej GP w Zakopanem. W bieżącym sezonie wywalczył punkty w PŚ.
Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko, biathlon) - najlepszy polski junior. Był 5. w punktacji końcowej PE juniorów (2. w sprincie), zadebiutował w PŚ seniorów. W grudniowych MP seniorów zdobył srebrny i brązowy medal.
Karolina Sztokfisz (AZS Zakopane, snowboard) - najlepsza polska juniorka, mistrzyni Polski w równoległych slalomie i slalomie gigancie seniorek (oraz juniorek), zwyciężczyni zawodów FIS Cup, 4. w MŚ juniorek. Startowała także w PŚ seniorek, najlepszy wynik to 16. lokata. W bieżącym sezonie była 3. w PE.
Józef Tatar (Poroniec Poronin, narciarstwo klasyczne) - multimedalista OOM w kategorii juniorów: złoto w drużynie i biegu podwójnym oraz dwa srebrne medale. Uczestnik MŚ juniorów (10. miejsce w drużynie), mistrz Polski w sztafecie seniorów.
Julia Wajda (Kandahar, ski alpinizm) - brązowa medalistka MŚ kadetów, zajęła 2. miejsce w finale Pucharu Europy (również łącznie 2.), wygrała Memoriał Oppenheima, uplasowała się na 3. pozycji w Pucharze Polski.
Karolina Węgrzyn (TKM Zakopane, motocross) - miała kolejny udany sezon wśród młodzików w klasie MX65, w której była jedyną startującą dziewczyną. W klasyfikacji końcowej mistrzostw Polski zajęła 4. miejsce, w punktacji Pucharu PZMot. przypadła jej 2. lokata.
Opracował (ART),
współpraca (MZ),(ZK)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie