Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsi pacjenci muszą ciągle wracać do szpitala

Dorota Stec-Fus
Kompleksowe leczenie pacjenta w podeszłym wieku kosztuje znacznie mniej – wynika z analizy NIK
Kompleksowe leczenie pacjenta w podeszłym wieku kosztuje znacznie mniej – wynika z analizy NIK Fot. TOMASZ HOŁOD
Zdrowie. NFZ płaci za leczenie tylko jednej choroby. A to powoduje konkretne problemy.

– Starszych ludzi leczymy źle, bo nie patrzymy na nich całościowo – ubolewa dr geriatrii Urszula Grabiec z Myślenic. Trafiają do niej pacjenci,wypisywani ze szpitali w fatalnym stanie. – Nie ukrywam, że czasami ich stan wskazuje na zamiar dokonania eutanazji – mówi lekarka, nie przebierając w słowach.

W Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku. Brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest niewiele. Główną barierą jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie.

Tymczasem z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że pacjent w podeszłym wieku kompleksowo prowadzony przez geriatrę funkcjonuje lepiej, a jego leczenie kosztuje mniej.

Polskie społeczeństwo się starzeje. Osoby w wieku powyżej 65. roku życia stanowią obecnie ok. 14,7 proc. populacji, a w roku 2035 – wg szacunków GUS – będzie ich ponad 23 proc. Prognozy wskazują ponadto na wyraźny wzrost liczby osób w późnej starości, czyli po 80. roku życia.

Proszący o niepodawanie nazwiska lekarz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie mówi, że pacjenta z zapaleniem płuc i równoczesnym np. zakażeniem układu moczowego bardzo trudno rozliczyć z NFZ tak, aby szpital nie zapłacił za leczenie więcej niż otrzyma z funduszu. Efekt? Pacjenci są wypisywani z zaleceniem pójścia do lekarza pierwszego kontaktu, aby ten zlecił im kolejną hospitalizację na kolejną dolegliwość...

NFZ broni się i próbuje udowadniać, że dba o zdrowie seniorów. Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału NFZ przekonuje, że od 2008 roku świadczenia na oddziałach szpitalnych rozliczane są zgodnie z systemem jednorodnych grup pacjentów (JGP). Ideą tego rozwiązania było stworzenie w miarę prostych i łatwych w stosowaniu metod kwalifikowania danego świadczenia do pewnej grupy (już po wykonaniu) w celu rozliczenia z NFZ.

Fundusz przypomina, że właściwe zabezpieczenie kompleksowej opieki dla osób starszych od kilku lat jest jednym z priorytetów Małopolskiego Oddziału NFZ. W ubiegłym roku podpisał on trzy nowe umowy z oddziałami geriatrycznymi w Krakowie i Brzesku.

Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektorka szpitala w Oświęcimiu i przewodnicząca Stowarzyszenia Szpitali Powiatowych w Małopolsce zwraca jednak uwagę, że sytuacja seniorów jest bardzo trudna, bo NFZ nie chce płacić za wszystkie procedury związane z ich leczeniem.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski