Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze tegoroczne wydarzenia na świecie

red.
Archiwum
Przed sądem w Bostonie stanie 5 stycznia Dżochar Carnajew, domniemany autor zamachów, które zabiły trzy osoby podczas maratonu sprzed dwóch lat. Grozi mu nawet kara śmierci.

* 15 stycznia prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin, powinni w obecności Angeli Merkel i Francoisa Hollande'a kontynuować rozmowy o zakończeniu konfliktu. Ciągle obowiązuje tam kruchy rozejm.

* Przedterminowe wybory w Grecji, gdzie największe szanse na zwycięstwo ma antyeuropejska Syriza. Jeśli dodamy do tego głosowania w Hiszpanii i Portugalii, w drugim półroczu, to będzie rok, w którym mieszkańcy południa Europy wypowiedzą się na temat polityki zaciskania pasa narzuconej przez Brukselę.

* Litwa wprowadza euro, a Łotwa rozpoczyna sześciomiesieczną prezydencję w Unii Europejskiej.

III
* Do urn pójdą obywatele Izraela. Benjamin Netanjahu, który doprowadził do rozwiązania parlamentu, liczy nie tylko na to, że zostanie znowu premierem, ale że koalicjanci będą bardziej spolegliwi. Oznaczałoby to na scenie politycznej większe przesunięcie na prawo i kolejne lata impasu w procesie pokojowym z Palestyńczykami.

V
* Najważniejsze wybory mogą być w Wielkiej Brytanii. Wynik osiągnięty 7 maja przez Partię Niepodległości da częściowo odpowiedź, jak bardzo Brytyjczycy chcą wyjść z Unii Europejskiej.

VI
* Kolejny termin zakończenia negocjacji atomowych z Iranem w roli głównej, po niepowodzeniu rozmów w listopadzie 2014.

* Niemiecka kanclerz Angela Merkel będzie gościła szefów najbogatszych państw świata w ramach szczytu G7.

IX
* Pielgrzymka Franciszka do Stanów Zjednoczonych.
* Królowa Elżbieta II zostanie najdłużej rządzącą monarchinią w Wielkiej Brytanii.

X
* Wybory w Argentynie i prawdopodobny kres rządów klanu Kirchnerów, bo Cristina de Fernandez nie może kandydować, a 38-letni syn Maximo wprawdzie już występuje publicznie, ale na urząd prezydenta jeszcze chyba za wcześnie.

XII
* Paryski szczyt klimatyczny. Przedstawiciele 195 państw staną przed nie lada wyzwaniem - dojść do porozumienia w sprawie opanowania wzrostu temperatury poniżej 2 stopni do końca wieku. Konferencja może się okazać ostatnią szansą na podejmowanie trudnych decyzji, mających na celu zapanowanie nad zmianami klimatu. Do zgody politycznej jest jeszcze bardzo daleko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski