Współpraca Małopolski z Madrytem
Marszałek małopolski Janusz Sepioł przyznaje, że najwięcej kosztowała praca hiszpańskich ekspertów, ale podkreśla, że województwo nie wydało na ten cel ani złotówki, a zdobyta wiedza i doświadczenia będą pomocne przy korzystaniu z unijnych pieniędzy.
O status bliźniaka Małopolski starały się w 2000 roku cztery regiony europejskie: Rhones-Alpes i Nord-Pas de Calais (Francja), Hrabstwo Kopenhaga (Dania), Region Madrytu (Hiszpania) i West-Midland (Wielka Brytania).
Małopolska wybrała Hiszpanów; umowa bliźniacza została podpisana z Regionem Madrytu. Większość kosztów realizacji tej umowy (630 tys. euro) została pokryta z dotacji z funduszu Phare, resztę dołożył budżet państwa. Za te pieniądze przede wszystkim organizowano szkolenia i seminaria na temat korzystania z unijnych pieniędzy, drukowano wydawnictwa, podręczniki i poradniki. W ramach umowy opłacano jednego eksperta, który na stałe przebywał w Krakowie, oraz 20 innych, którzy przyjeżdżali do Małopolski lub szkolili Polaków w Madrycie.
- Programem objęto około tysiąca osób - twierdzi marszałek Sepioł. - Pierwszą grupę stanowili tzw. trenerzy (5 osób), którzy przeszli gruntowne przeszkolenie i później przekazywali swoją wiedzę innym; to oni podróżowali - byli w Madrycie i Brukseli. Druga grupa to 30 pracowników Urzędu Marszałkowskiego, którzy także przeszli poważne szkolenie. Dla około 200 osób z urzędów gmin przygotowano specjalny kurs. W różnych konferencjach i seminariach uczestniczyli ponadto przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy.
Marszałek Sepioł przyznaje, że skuteczność pomocy bliźniaczej będzie można ocenić w przyszłości - gdy region będzie pozyskiwał i wykorzystywał unijne dotacje - ale podkreśla, że on sam wie teraz znacznie więcej o problematyce unijnej niż przed podpisaniem umowy bliźniaczej.
Ze współpracy zadowolone są obie strony, dlatego planuje się jej kontynuację w ramach nowego porozumienia. - Nie będzie to już tak szerokie doradztwo jak do tej pory - _mówi marszałek - _ale Madryt chce nam pomagać nadal i to na własny koszt.
(GEG)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Nowe narządzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska