MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. 30 firm wpłaciło do budżetu państwa 755 mln zł, a czołowa dziesiątka aż 572 mln zł

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Trzydzieści największych firm w Krakowie wpłaciło przez rok do budżetu państwa podatek dochodowy (CIT) o łącznej wartości ponad 755 mln zł. Sama tylko czołowa dziesiątka oddała państwu 572 mln zł, a topowa piątka - 422 mln zł. W dziesiątce największych płatników CIT jeszcze kilka lat temu nie było żadnych podmiotów należących do polskiego kapitału. Teraz to się zmieniło: w topowej dziesiątce są aż trzy rodzime spółki i jedna komunalna grupa kapitałowa. Niekwestionowanym liderem zestawienia pozostaje wprawdzie globalny koncern rodem z Ameryki, ale na drugie miejsce wskoczyła firma założona przez Rafała Brzoskę i podbijająca stąd najpierw Polskę, a potem cały świat. W pierwszej dziesiątce jest także druga spółka Brzoski, a czołową trzydziestkę dopełnia trzecia. W całej 30 największych krakowskich podatników CIT jest 11 firm z dominującym polskim kapitałem. Reszta to w większości oddziały wielkich globalnych koncernów. W tym gronie szybko rośnie znaczenie centrów rozwoju usług informatycznych oraz usług dla biznesu. Oto najnowsza lista krakowskich spółek i grup kapitałowych, które wpłaciły do budżetu państwa najwięcej pieniędzy w ramach podatku dochodowego CIT. By się z nią zapoznać, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

od 16 lat

Przed miesiącem poinformowaliśmy, że na opublikowanej przez Ministerstwo Finansów liście największych przedsiębiorstw w Polsce, o przychodach przekraczających równowartość 50 mln euro rocznie, znalazło się 46 firm i instytucji z Krakowa. W całym kraju takich firm było w 2020 roku dokładnie 2610. Krakowscy liderzy – z przychodami rzędu 12 mld zł – znaleźli się w trzeciej dziesiątce zestawienia ogólnopolskiego. Na odrębnej liście resort uwzględnił 50 podatkowych grup kapitałowych – figuruje wśród nich, na wysokim 16 miejscu, jeden podmiot ze stolicy Małopolski: PGP Krakowskiego Holdingu Komunalnego, z przychodami zbliżającymi się do 2 mld zł.

Najwięksi podatnicy w Krakowie: liderzy przychodów

Wśród wszystkich 46 krakowskich podmiotów, jakie znalazły się w zestawieniu Ministerstwa Finansów, 24 stanowią te z polskim kapitałem. Są wśród nich nasze czołowe uczelnie techniczne oraz największe szpitale. Czternastu podmiotom udało się przekroczyć granicę 1 mld zł przychodów, w tym dwu – granicę 10 mld zł. W owej czternastce są aż dwie spółki Rafała Brzoski, a poza tym wspomniana grupa kapitałowa KHK i największy krakowski szpital. Grono „miliarderów” zamyka Comarch prof. Janusza Flipiaka. Reszta czołówki to podmioty z kapitałem zagranicznym. Zwróciliśmy uwagę na rosnącą w krakowskiej gospodarce rolę gigantów IT i centrów globalnych usług dla biznesu. Przychody wielu z nich wzrosły na tyle, że kilka firm po raz pierwszy znalazło się na ministerialnej liście - i to dość wysoko.

Najwięksi podatnicy w Krakowie: liderzy CIT

Równie ciekawe jest porównanie kwot podatku CIT wpłaconych przez liderów krakowskiej listy potentatów do kasy państwa. Wszystkie 46 podmiotów oddało do budżetu łącznie 757,4 mln złotych podatku dochodowego od osób prawnych, przy czym sześć firm i jeden szpital nie wpłaciło ani złotówki. Ze zrozumiałych względów relatywnie niskie były wpłaty pozostałych szpitali oraz krakowskich uczelni - w ich wypadku CIT-em objęta jest tylko komercyjna działalność gospodarcza, stanowiąca niewielką część ogólnych przychodów. O poważnych kwotach z CIT można mówić dopiero w przypadku czołowej trzydziestki: zamykająca naszą listę trzecia spółka Rafała Brzoski, Integer.pl, przy zysku przekraczającym 28,5 mln zł oddała budżetowi państwa blisko 2,1 mln zł z CIT. Zamykająca dwudziestkę spółka Alfa Laval Kraków miała 38,1 mln zł zysku i wpłaciła z CIT ponad 7,2 mln zł, a zamykający pierwszą dziesiątkę Krakowski Holding Komunalny wypracował prawie 110 mln zł zysku i zapłacił blisko 21 mln zł podatku CIT.

Najwięksi podatnicy w Krakowie: wielka czwórka

Co istotne - czołowa czwórka naszego krakowskiego zestawienia wpłaciła łącznie do budżetu państwa niemal tyle samo CIT (377,3 mln zł) co 42 pozostałe firmy (380,2 mln zł). Oto najnowsza lista krakowskich spółek i grup kapitałowych, które wpłaciły do budżetu państwa najwięcej pieniędzy w ramach podatku dochodowego CIT. By się z nią zapoznać, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski