MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największa stodoła Londynu

Redakcja
Fot. Autor
Fot. Autor
W londyńskiej dzielnicy Harrow odnajdziemy nie tylko kościół św. Lawrence (na organach grywał w nim G. F. Händel), słynną szkołę Harrow (nauki pobierali w niej m.in. W. Churchill i G. Byron), nieco ekscentryczną rezydencję Grim's Dyke, ale także olbrzymią... stodołę.

Fot. Autor

WIELKA BRYTANIA. Dzielnica Harrow kryje jeszcze wiele sekretów

I nie jest to zwykła stodoła. Ma ponad 500 lat i mieści zbiory lokalnego muzeum. Stanowi też część posiadłości Headstone, której udokumentowana historia sięga roku 825. Należała wtedy do ówczesnego arcybiskupa Canterbury Wulfreda i pozostała we władaniu kolejnych arcybiskupów aż do 1546 r. Po rozwiązaniu zakonów przez Henryka VIII, przeszła na własność królewską, by wkrótce zostać sprzedaną w prywatne ręce.
Przez kolejne blisko cztery wieki jej właściciele często się zmieniali. Tak było do 1925 r., kiedy to posiadłość została nabyta przez władze dzielnicy. Chodziło głównie o pozyskanie terenów zielonych, które zostały zamienione na park dla okolicznych mieszkańców.
Zabudowania na nową funkcję czekały znacznie dłużej. W 1943 r. stodoła stała się czasowo sceną teatralną w ramach programu "Wakacje w domu", który miał zniechęcić londyńczyków do podejmowania zbędnych podróży urlopowych, poprzez organizacje wielu wydarzeń kulturalnych blisko miejsca zamieszkania. Powrót funkcji kulturalnych do Headstone nastąpił w 1985 r. Najpierw eksperymentalnie, na próbę, otwarto lokalne muzeum. Spora ilość ochotników, którzy zjawili się, aby włączyć się w funkcjonowanie nowego miejsca oraz rzesze odwiedzających sprawiły, że rok później posiadłość Headstone została na stałe siedzibą Muzeum Harrow.
Niezwykła stodoła została wybudowana w 1506 r., a potwierdza to zachowany rachunek zapłaty za prace budowlane. Ma 45 m długości, 15 m szerokości i dwie bramy (wjeżdżały nimi niegdyś furmanki pełne siana). Konstrukcja dachu wykonana została z drewna dębowego. To jedna z największych w Anglii zachowanych tego rodzaju konstrukcji, typowych dla średniowiecza, kiedy to służyły głównie do przechowywania ofiarowywanej kościołowi dziesięciny. W tej konkretnej stodole zbiory składowali kolejni właściciele, w części przetrzymywane były zwierzęta gospodarskie.
Dziś jej wnętrze wypełniają zbiory Muzeum Harrow obejmujące eksponaty ilustrujące lokalną historię od czasów rzymskich do współczesności. Sporo miejsca poświęcono tradycjom rolniczym oraz rzemieślniczym, a także znajdującej się w sąsiedztwie fabryce firmy Kodak, pierwszej w Europie, która została otwarta pod koniec XIX wieku. Miejsce doskonale służy przede wszystkim lokalnej społeczności, czasem trafiają tu też zaciekawieni turyści, regularnie odbywają się koncerty oraz wykłady.
W skład posiadłości Headstone wchodzi ponadto dwór otoczony fosą, którego korzenie sięgają początku XIV wieku, pochodząca z tego samego okresu mała stodoła, która w latach 70. XX wieku została poważnie uszkodzona przez pożar i dopiero po 20 latach pod ochronnym przykryciem została zrekonstruowana. W latach 90. XX wieku do zabudowań dołączył spichlerz, który został przywieziony z innej farmy położonej w odległości kilku kilometrów.
Dzielnica Harrow kryje dużo więcej sekretów, m.in. tu wymyślono grę w squasha, tu wydarzył się pierwszy na świecie wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym, o czym przypomina stosowna tablica, wreszcie tu zaczynał karierę aktorską Dev Patel, główna gwiazda filmu "Slamdog - milioner z ulicy". Ale to już tematy na inne opowieści...
Paweł Kubisztal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski