Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa tężnia na południu Polski ruszy latem tego roku

Jolanta Białek
Kopalnia Soli buduje ogromną tężnię od sierpnia 2013 roku. Taka inwestycja to wydatek rzędu 8,5 mln zł.
Kopalnia Soli buduje ogromną tężnię od sierpnia 2013 roku. Taka inwestycja to wydatek rzędu 8,5 mln zł. Tadeusz Kordula
Wieliczka. Najwyższym punktem miasta będzie wkrótce 26-metrowa wieża widokowa

Tężnia solankowa, której mikroklimat sprzyja profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc powstaje w centrum Wieliczki - w kopalnianym parku św. Kingi, w rejonie szybu Daniłowicza. Obecnie wykonywana jest samonośna konstrukcja z drewna modrzewiowego.

To obiekt złożony z wysokich na około dziewięć metrów ram, które są łączone belkami. Na ramach montowany jest specjalny ruszt, na którym są układane wiązki tarniny. Będzie po nich spływała lecznicza solanka.

Nowy obiekt ma mieć kubaturę 7600 m sześc. Według szacunków, z dobrodziejstw solnego mikroklimatu będzie mogło korzystać jednocześnie - w samej budowli oraz jej otoczeniu - nawet 100 osób.

- Tężnia uzupełni ofertę uzdrowiskową kopalni. Posłuży nie tylko mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom. Planujemy ją udostępnić w sierpniu. Będzie to największy tego typu obiekt na południu Polski - zapowiada Kajetan d'Obyrn, prezes Kopalni Soli w Wieliczce.

Do produkcji solnego aerozolu dla tężni będą wykorzystywane wody pochodzące z podziemnego wypływu, znajdującego się na głębokości 255 m (VII poziom kopalni). Cenne właściwości wód solankowych z tego źródła zostały potwierdzone niedawno przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

- Własności solnego aerozolu są wykorzystywane m.in. w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok nosa i nawracających zapaleń gardła. Wspomaga on także leczenie alergii, astmy oskrzelowej czy przewlekłej choroby płuc - wylicza Magdalena Paciorek, wicedyrektorka Uzdrowiska Kopalni Soli w Wieliczce.

Tradycje leczenia solnym mikroklimatem sięgają tu XIX wieku, ale dotychczas taka terapia była prowadzona tylko pod ziemią. - W ostatnich latach liczba kuracjuszy korzystających z leczniczych właściwości podziemi wzrosła czterokrotnie. Liczymy, że tężnię będzie odwiedzać rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Staramy się propagować modę na zdrowie, a tężnia da nam ku temu dodatkowe możliwości - mówi Tomasz Jachna z zarządu kopalni.

W Małopolsce jest na razie tylko jedna tężnia solankowa - w Rabce-Zdroju. Obiekt, który powstanie pod Krakowem będzie jednak od niej znacznie większy. Wielicka tężnia ma być porównywalna z tego rodzaju budowlami w Ciechocinku i Inowrocławiu.
Jej znakiem rozpoznawczym stanie się licząca 26 metrów, ośmiokątna wieża widokowa. Będzie to najwyższa budowla w Wieliczce.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski