Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe Archiwum Narodowe w Polsce jest budowane w Krakowie. Ma być gotowe w 2019 roku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Budowa trwa od czerwca. Gmach będzie wznoszony do 2019 roku
Budowa trwa od czerwca. Gmach będzie wznoszony do 2019 roku Andrzej Banaś
14 tys. metrów kwadratowych - taką powierzchnię użytkową będzie miała nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie. Właśnie powstaje ona tuż obok cmentarza Rakowickiego.

Gmach w niedalekim sąsiedztwie Dworca Głównego, pomiędzy ul. Rakowicką a Wita Stwosza, wznosi firma Skanska. Ma go zbudować do 2019 r. Koszt całego przedsięwzięcia - łącznie z wyposażeniem oraz przeprowadzką Archiwum z kilku obecnych lokalizacji - to ok. 110 mln zł. Jest to inwestycja finansowana z budżetu państwa.

- To zdecydowanie największe w tej chwili Archiwum Narodowe budowane w Polsce. Składa się z dwóch segmentów: części magazynowej i części biurowej - mówi Marcin Sieja, specjalista ds. inwestycji Archiwum Narodowego w Krakowie.

Powstaje bardzo nowoczesny gmach. W segmencie magazynowym (wysokości 24 m), pozbawionym okien, w przyszłości będą przechowywane dokumenty, mapy, filmy, zdjęcia itd.

Papier najlepiej przechowuje się w temperaturze między 10 a 20 st. C. Oczekiwana temperatura w budynku będzie się utrzymywała dzięki odpowiednio zaizolowanym ścianom i stropom, a nie tradycyjnym grzejnikom i klimatyzacji. - Ten obiekt będzie działał na zasadzie termosu, budynku pasywnego. W lecie nie będzie się zbytnio ogrzewał, a zimą wychładzał. Ma się tam samoistnie utrzymywać odpowiednia temperatura - mówi Marcin Sieja.

Budynek nie będzie miał własnej kotłowni, nie będzie też zasilany z sieci MPEC ani podłączony do sieci gazowej. Całe ciepło zimą, a chłód latem - ma pozyskiwać z gruntu. Zapewnią to głębinowe, stumetrowe pompy ciepła. - Ciekawostką jest, że wykorzystaliśmy tu system pali - element nośny pod budynkiem. W część z nich została wprowadzona specjalna instalacja, która właśnie będzie pozyskiwała ciepło i chłód z gruntu dla eksploatacji budynku. Jest to nowatorskie rozwiązanie, do tej pory nie było w Polsce stosowane - wskazuje Sieja.

Budowa trwa od czerwca. Gmach będzie wznoszony do 2019 roku

Największe Archiwum Narodowe w Polsce jest budowane w Krakow...

Krakowskich archiwaliów, które zostaną tu przewiezione z dotychczasowych siedzib Archiwum, jest dziś łącznie ok. 30 km (tyle zajmują na półkach). Nowy obiekt zaś pomieści ok. 80 km archiwaliów. Zapełniony więc zostanie nawet nie w połowie, reszta miejsca czeka na przyszłe dokumenty. Co więcej, segment magazynowy jest tak zaprojektowany, że możliwa będzie jeszcze jego rozbudowa o 30-40 proc., gdyby się zapełnił.

W segmencie biurowym (o wysokości 20 m), znajdą się: czytelnia do pracy z aktami na ok. 100 stanowisk, sala konferencyjna, pracownie konserwacji materiałów archiwalnych, pracownia introligatorska, digitalizacyjna i repozytorium cyfrowe, gdzie trafią elektroniczne kopie materiałów archiwalnych.

Dwa poaustriackie budynki na tym terenie - pozostałość dawnych tutejszych koszar - zostaną wkomponowane w nowy obiekt. W jednym będzie stacja trafo, drugi ma służyć jako budynek gospodarczy. Nieopodal nich zostanie wyeksponowana znaleziona przez archeologów studnia. Jak ustalono, woda z niej służyła niegdyś do mycia tu parowozów.

Do archiwum dojazd i dojście będą od strony ul. Rakowickiej. 400-metrowa dotąd polna droga jest teraz przebudowywana na te potrzeby; będzie też stanowiła drogę pożarową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski