Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napisz e-mail i zapytaj

Dorota Dejmek
Problem młodych kobiet: kiedy można zajść w ciążę po leczeniu raka?
Problem młodych kobiet: kiedy można zajść w ciążę po leczeniu raka? Fot. 123rf
Porady. Lekarze z krakowskiego Centrum Onkologii odpowiadają na pytania Czytelników.

Każdy, kto poszukuje odpowiedzi na nurtujące go problemy z zakresu profilaktyki nowotworowej i chorób nowotworowych, może przysłać e-mail z pytaniem pod adres Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka, stowarzyszenia działającego w Centrum Onkologii przy ul. Garncarskiej w Krakowie: [email protected]

Lekarze onkolodzy odpowiedzą na Państwa pytania na łamach „Dziennika Polskiego”. Dziś kolejna seria pytań i odpowiedzi.

Po **jakim czasie od zakończenia leczenia raka można bezpiecznie zajść w ciążę? Mam 34 lata i **chcę urodzić dziecko.

Odpowiada prof. Paweł Blecharz – specjalista ginekologii onkologicznej:

Wszystko zależy od tego, jakie leczenie Pani ma na myśli. Jeśli chemioterapię lub hormonoterapię – wystarczy odczekać około 3 miesięcy. Jeśli radioterapię – w zasadzie zaraz po leczeniu, jednak dobrze by było, aby Pani organizm wrócił do równowagi, czyli np. minęły biegunki lub nudności albo inne objawy uboczne leczenia.

Mam partnera, który jest wdowcem. Jego żona zmarła na **raka szyjki macicy, a teraz u mnie stwierdzono raka szyjki macicy. Jakie badania powinien wykonać mój partner. Czy zachorowania jego partnerek mogą być związane z **brodawczakiem?

Odpowiada prof. Kazimierz Karolewski – specjalista ginekologii onkologicznej:

U większości mężczyzn i kobiet narażonych na kontakt z wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) nie dochodzi do powstania żadnych objawów ani problemów zdrowotnych. Układ odpornościowy zazwyczaj jest w stanie wyeliminować infekcję. Jednak w tym czasie może dojść do jej przeniesienia na partnera seksualnego.

Przewlekła infekcja (i tylko taka, czyli trwająca co najmniej dwa lata) tzw. wysoko onkogennymi typami wirusa HPV, szczególnie 16 i 18, grozi kobiecie zachorowaniem w przyszłości na raka szyjki macicy. Natomiast u mężczyzn, oprócz powstania kłykcin narządu płciowego, wirus może być przyczyną (rzadką, niespełna u 1 proc. nosicieli infekcji) rozwoju raka prącia i odbytu.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Tak więc „sprawcą” infekcji HPV u partnera seksualnego może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta.

Niewątpliwie zwiększenie liczby partnerów/partnerek seksualnych skutkuje wzrostem ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji.

Badanie w kierunku wirusa HPV u mężczyzn polega na przeprowadzeniu odpowiednich testów na obecność tego wirusa. Badaniu poddaje się wymaz, który wcześniej lekarz lub pacjent samodzielnie pobiera specjalną szczoteczką z penisa.

Badanie jest możliwe do wykonania w większości miast w Polsce. Najprościej będzie jednak zapytać lekarza pierwszego kontaktu, którego obowiązkiem, w ramach badań profilaktycznych, jest wskazanie najbliższej miejsca zamieszkania placówki zajmującej się tym problemem.

Mój 87-letni ojciec ma tracheostomię i **spore kłopoty z jej obsługą, czyszczeniem itp. Czy jest możliwość opieki pielęgniarskiej w ramach NFZ?**

Odpowiada dr med. Janusz Włodarczyk, Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej UJ CM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II:

Pielęgnacja tracheostomii czasami nastręcza trudności – z powodu braku wyjaśnienia jak z nią postępować, ale może też być związana z progresją choroby. Proponuję w pierwszej kolejności udać się do ośrodka, w którym tracheostomia została wykonana w celu oceny przyczyn trudności w jej pielęgnacji. Po udzieleniu porady problem może zostać rozwiązany.

Jeśli trudności utrzymują się w dalszym ciągu, co jest możliwe u 87-letniego pacjenta, przeszkolona pielęgniarka środowiskowa może pomóc w pielęgnacji tracheostomii. Oczywiście, nie w trybie ciągłej opieki nad pacjentem, ale zgodnie z harmonogramem wizyt u chorych.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski