Naprawiają wzrok w kilkanaście minut!

Artykuł sponsorowany
Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność – to cztery dość powszechnie występujące wady wzroku. Istnieje kilka sposobów ich leczenia, z czego najbardziej znane to noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Istnieją też inne, bardziej zaawansowane metody, których celem jest trwałe pozbycie się skutków wady. Zaliczamy do nich laserową korekcję wzroku, implantację soczewek fakijnych, a także refrakcyjną wymianę soczewki.

Czym dokładnie jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Zacznijmy od tego, jak działa ludzki narząd wzroku. Oko z wadą, znacznie różni się od oka, które wady nie posiada. Fizjologicznie, promienie światła z otaczającego nas świata wpadają do środka, gdzie są skupiane przez naturalną soczewkę, a następnie precyzyjnie kierowane na siatkówkę. Jest to warstwa, która je „odczytuje” i „tłumaczy”, a następnie za pomocą nerwu wzrokowego przekazuje odpowiednią informację do mózgu.

https://vidiummedica.pl/

Istnieje kilka przyczyn, dla których wady wzroku zniekształcają widziany obraz. Może być tak, że wymiary gałki ocznej odbiegają od prawidłowych. Efektem tego, skupione przez soczewkę wiązki światła, nie padają idealnie na siatkówkę, tylko ogniskują się przed lub poza jej obrębem. Inna przyczyna to utrata sprężystości przez elementy skupiające, w tym soczewkę (co najczęściej pojawia się wraz z wiekiem), a także nierówna powierzchnia gałki ocznej, odpowiadająca za niesymetryczne padanie promieni światła na siatkówkę. W każdym z tych przypadków do mózgu trafia już zniekształcona informacja, przez co widziany obraz jest niewyraźny.

Refrakcyjna wymiana soczewki, pozwala na zastąpienie naszej własnej soczewki, nowoczesnym, wieloogniskowym implantem dzięki któremu widziany obraz będzie prawidłowy.

Odpowiednio dobrana nowa soczewka może skorygować jednocześnie wszystkie wady wzroku pacjenta np. krótkowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm

Przed zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki – wskazania i przeciwwskazania

Przed zapisaniem się na refrakcyjną wymianę soczewki, trzeba przejść panel badań, które zakwalifikują nas do zabiegu, a także umożliwią właściwe dobranie nowej soczewki – tak, by była spersonalizowana dla każdego pacjenta i by miała odpowiednią moc. Co ciekawe, z refrakcyjnej wymiany soczewki korzystają nie tylko osoby borykające się z wadami wzroku i starczowzrocznością. To zabieg popularny również wśród chorych na zaćmę. Istotą schorzenia jest bowiem zmętnienie soczewki, którą w ten sposób można wymienić na nową, właściwie pozbywając się schorzenia . Jeśli chodzi o przeciwwskazania do takiej formy leczenia, jest ich stosunkowo niewiele. Zaliczamy do nich głównie anatomiczne ograniczenia w budowie oka, które występują sporadycznie , zwyrodnienie plamki żółtej oraz choroby nerwu wzrokowego. Refrakcyjna wymiana soczewki jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych form leczenia wad wzroku i zaćmy (a także prewencji tej ostatniej).

W trakcie wymiany – jak wygląda zabieg?

Jest on całkowicie bezbolesny, a odbywa się w znieczuleniu miejscowym podawanym w postaci kropli do oczu. Trwa zaledwie kilkanaście minut. W tym czasie lekarz wykonuje malutkie nacięcie, przez które usuwa „starą” soczewkę, a następnie wszczepia nową, wykonaną z przyjaznych dla oka biomateriałów. Potem czeka nas jeszcze badanie kontrolne – i właściwie można wracać do domu; całość wykonamy w ramach chirurgii jednego dnia. Podczas zabiegu nie są wprowadzane żadne zmiany w rogówce, dlatego stanowi on rozwiązanie również dla tych, u których jest ona cienka oraz dla zmagających się z zespołem suchego oka.

Po refrakcyjnej wymianie soczewki

Czas, w którym po zabiegu wzrok staje się w pełni wyraźny, może być indywidualnie zmienny u różnych pacjentów. Z reguły jest jednak bardzo krótki. Przez pierwsze kilka tygodni należy unikać gwałtownych ruchów głowy i całego ciała, schylania się oraz aktywności fizycznej. Nie wolno również pocierać i mrużyć oczu; wychodząc zaś z domu trzeba pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, które ochronią bardziej wrażliwy po zabiegu narząd wzroku, przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a przy okazji przed wpadnięciem do środka wszelkiego rodzaju ciał obcych, pyłków i zanieczyszczeń.

U niektórych pacjentów bezpośrednio po zabiegu, może pojawić się krótkotrwałe uczucie dyskomfortu. Podstawą dobrej rekonwalescencji po refrakcyjnej wymianie soczewki jest oczywiście stosowanie się do zaleceń lekarza, pilnowanie wizyt kontrolnych i regularne aplikowanie przepisanych leków. Dzięki temu znacznie zwiększamy szansę na szybszy powrót naszego wzroku do całkowitej sprawności – wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się efektami leczenia.

Gdzie na taki zabieg?

Decydując się na zastąpienie własnej soczewki nową, warto poszukać placówki, która zapewni nam rzetelną i fachową opiekę. Do takich miejsc należy Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku Vidium Medica, posiadające swoje oddziały w Warszawie i w Krakowie, gdzie pod okiem świetnych specjalistów możemy poddać się refrakcyjnej wymianie soczewki. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a w ostatnim czasie decyduje się na niego coraz więcej pacjentów. Warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą współczesna medycyna. Takich, jak choćby te nowoczesne, soczewki.

Dodaj ogłoszenie