Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naprawiamy fundamenty

Redakcja
Kilka rad nie tylko dla powodzian

Poważnym zagrożeniem dla trwałości fundamentów jest ich osiadanie, powodujące pękanie ścian nośnych budynku. Jedną z przyczyn osiadania może być podniesienie wód gruntowych lub też podmycie, jak miało to miejsce w trakcie ostatnich powodzi. Pęknięcia ścian fundamentów mogą także wystąpić przez drgania spowodowane bliskością ciągów komunikacyjnych. W takich przypadkach często jedynym rozwiązaniem skutecznie chroniącym fundamenty przed całkowitym zniszczeniem jest ich podbudowa.
     Przed przystąpieniem do prac należy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy, czy w ogóle przeprowadzenie tej operacji jest możliwe, a jeżeli tak, to jakie warunki muszą być spełnione przy prowadzeniu robót. W przypadku podnoszenia wód gruntowych należy najpierw zabezpieczyć grunt (najlepiej za pomocą drenów) przed dalszym dopływem wód i przeciekami, a następnie poczekać z wszelkimi pracami aż do czasu ustabilizowania się gruntu.
     Sama podbudowa fundamentów jest czynnością dość skomplikowaną i niebezpieczną. Dlatego też najlepiej tego dokonywać pod nadzorem fachowca posiadającego stosowne uprawnienia budowlane, aby nie naruszyć fundamentów, a podczas całej operacji nie odnieść szwanku na zdrowiu. Przy podbudowie fundamentów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
     - roboty należy prowadzić na odcinku nie większym niż 0,9 - 1,2 m;
     - jeżeli fundamenty budynku są długie, można prowadzić prace równocześnie w kilku odcinkach; pamiętając jednak, aby zachować między nimi odległość nie mniejszą niż 3 - 4 m. Należy przestrzegać zasady, że ogólna powierzchnia fundamentów będących równocześnie w naprawie nie powinna przekraczać 10 - 15 proc. powierzchni całych fundamentów;
     - przy podbudowie dwustronnej (przy fundamentach o grubości większej niż 25 cm) prace można prowadzić równocześnie w kilku odcinkach tylko z jednej strony, aby nie osłabić fundamentów:
     - do napraw fundamentów należy używać tylko zaprawy cementowej (złożonej tylko z piasku i cementu, bez dodatku wapna).
     Prace rozpoczyna się od odsłonięcia fundamentu wzdłuż jednej ściany. W narożach powinno się ustawić podpory, gdyż właśnie w tych miejscach fundament jest najbardziej obciążony. Przy podbudowie fundamentu nie należy ustawiać podpór w oknach, gdyż może ulec uszkodzeniu mur okienny.
     Aby wzmocnić połączenia poszczególnych odcinków nowego fundamentu, umieszcza się w betonie pręty stalowe o średnicy co najmniej 12 mm. Po zrobieniu podkopu do pierwszego odcinka nowego fundamentu wbija się po obu stronach pręty stalowe, rozmieszczone wzdłuż linii fundamentu w odstępach 20-30 cm jeden za drugim.
     Po wbiciu prętów i oczyszczeniu z ziemi stopy starego fundamentu, podkop wypełnia się masą betonową albo zamurowuje i pozostawia do związania betonu lub zaprawy. Dopiero wówczas można wykonać podkop w nowym miejscu. Przystępując do podbudowy nowych odcinków fundamentów znajdujących się pomiędzy miejscami już podbudowanymi odnajduje się końce zbrojenia uprzednio założonego. Oczyszcza się to zbrojenie z ziemi i szczelnie obetonowuje lub obmurowuje. Po przeprowadzeniu robót fundamenty powinny być nadal trwałe i stać na stabilnym podłożu, gdyż od tego zależy trwałość całej konstrukcji budynku.
     RG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski