Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narkotyki są w powiecie

GC
Głównie z myślą o zagrożeniach wśród młodzieży zorganizowano pierwszą powiatową konferencje zatytułowaną "Unikaj Zagrożeń - Bezpieczny Powiat". Miejsce, które wybrano na konferencję, też nie było przypadkowe, doszło do niej w świetlicy Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych, jednej z dwóch szkół średnich działających w powiecie proszowickim. Byli na niej nauczyciele, samorządowcy oraz kuratorzy do spraw nieletnich.

Konferencja na temat bezpieczeństwa

   Rozpoczynając konferencję dyrektor ZS Henryk Pomykalski podkreślił potrzebę reagowania na nową sytuację. - Młodzież się zmienia, dzisiaj uczniowie są inni niż ci choćby sprzed 10 lat, zauważyliśmy to zwłaszcza, gdy pojawili się absolwenci gimnazjów. Dawniej uczeń był bardziej pokorny - informował. Według dyrektora Pomykalskiego szkolne badania potwierdzają, że niepokojące zjawiska wśród młodych ludzi nasilają się.
   Podobną refleksję miał komendant powiatowy policji w Proszowicach mł. insp. Jan Fabiański. Według niego w powiecie proszowickim pojawiło się zjawisko używania narkotyków. - Nie ukrywam, że nasz powiat nie jest wolny od środków odurzających, od narkotyków. To zjawisko przenosi się z dużych miast na wieś. A stwierdzamy to na przykład po śladach znajdowanych na wiejskich zabawach, gdzie porzucane są opakowania z narkotyków.
   Komendant przedstawił specyficzny język, jakim posługiwać się mogą młodzi ludzie sięgający po używki. A to w celu, by nauczyciele pracujący z młodzieżą mogli rozpoznawać charakterystyczne zwroty i określenia na używanie i wytwarzanie narkotyków. - Robię skręta z zioła lub granda i powstają blanty, jointy, gibony i batony -_ brzmiało jedno ze zdań.
   Szczegółowo w nazewnictwo, rodzaje narkotyków i uzależnień wprowadził komisarz Robert (wolał pozostać anonimowy) z Centralnego Biura Śledczego, zajmujący się zwalczeniam handlu narkotykami od 12 lat. - _Mamy wiedzę, że narkotyki krążą w powiecie proszowickim
- informował. Podkreślał groźne skutki sięgania po tego typu używki. Mówił, że w karierze nie spotkał osoby, która by bezpowrotnie i bezproblemowo wyszła z nałogu, natomiast zna przypadki uzależnienia się już po pierwszej próbie. Potem gość z CBŚ szczegółowo omawiał poszczególne narkotyki, począwszy od polskiego kompotu, poprzez amfetaminę, ecstasy, amfetaminę, LSD, kokainę, marihuanę, a kończąc na najnowszych wynalazkach, powodujących utratę woli bez utraty świadomości człowieka. Zebranymi wstrząsnął przykład młodego biznesmena z południowo-wschodniej Polski, potraktowanego takim środkiem w pubie, który obudził się w wannie z lodem zostawiony tam po wycięciu nerki.
   Zebrani notowali charakterystyczne objawy występujące u osoby zażywającej konkretny narkotyk. Podkreślano, że ważne są nie tylko ślady po nakłuciach żył, ale także wielkość źrenic, stany pobudzenia czy charakterystyczny zapach, dający się wyczuć od uzależnionej osoby. Wprawdzie nie tylko na takie objawy powinni zwracać uwagę rodzice i nauczyciele, ale pomagają one rozpoznać dziecko lub ucznia mającego do czynienia ze środkami odurzającymi.
   Po tematyce narkotykowej nadkom. Danuta Pac z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie mówiła o przestępczości nieletnich i sposobach jej przeciwdziałania._ - Dla nas najważniejsza jest profilaktyka. Żeby była ona skuteczna, niepokojące zjawisko musi zostać wcześniej rozpoznane i zidentyfikowane - _podkreśliła.
   W dalszej części konferencji przedstawiciele Starostwa Powiatowego omówili program "Bezpieczny Powiat". Jest to przyjęty przez Radę Powiatu projekt poprawy bezpieczeństwa mieszkańców na lata 2004-2005. Na koniec postanowiono, że podobna konferencja odbędzie się również za rok.
Tekst i fot. (GC)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski