Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Krakowskie obchody uczczenia pamięci Bohaterów

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie- 1 marca 2023r.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie- 1 marca 2023r. Adam Wojnar
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w Krakowie rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze na Wawelu, której przewodniczył krakowski metropolita abp. Marek Jędraszewski. Po mszy, która była sprawowana w intencji żołnierzy niezłomnych, uroczysty pochód przeszedł przez m. in. Rynek Główny aż do Parku Jordana. Tam w Galerii Wielkich Polaków odbyły się uroczystości państwowe z ceremoniałem wojskowym, Apelem Pamięci, a także złożeniem kwiatów przy pomnikach żołnierzy.

– Wspominamy ich z czcią i wdzięcznością, jako symbol dziesiątków tysięcy ludzi, którzy umieli w tamtych – wydawałoby się beznadziejnych dla Polski – czasach powiedzieć „nie” wobec kłamstwa, przemocy i próby wyrwania polskiego ducha z serc naszych patriotów – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie mszy św., sprawowanej w katedrze na Wawelu.

– Chodzi o to, aby mając świadomość tej niezwykłej ofiary, którą oni tak hojnie, tak szczerym i otwartym sercem złożyli na ołtarzu ojczyzny, aby to dzisiaj nie zostało przez nas zmarnowane, przez naszą obojętność, zapomnienie, uleganie kłamliwym – ciągle sięgającym komunistycznych źródeł – propagandom; aby w nas było dość ducha ludzi wolności, budujących swoje człowieczeństwo na idei Chrystusowej, by móc z nadzieją patrzeć na najbliższe miesiące i lata najjaśniejszej Rzeczypospolitej – dodał.

Podczas uroczystości w parku Jordana zgromadziły się setki krakowian, m. in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, Wojsko Polskie i inne służb mundurowe, przedstawiciele organizacji i środowisk patriotycznych. Bardzo licznie stawiła się również młodzież z krakowskich szkół. W uroczystościach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar.

Modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych poprowadził o. Jerzy Pająk, duszpasterz środowisk kombatanckich, który mówił:

– Było ich około 180 tysięcy. Tych, którzy przewinęli się przez wszystkie organizacje podziemne. Około 20 tysięcy to leśni partyzanci, którzy z bronią w ręku walczyli z komunistycznym aparatem represji. Kraków i Małopolska odgrywają na mapie powojennego podziemia ważną rolę. Tutaj szczególnie mocna była najważniejsza organizacja poakowskiego podziemia – Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

– Przywołujemy pamięć o żołnierzach, którzy walcząc po II wojnie światowej z bronią w ręku, przeciwstawiali się usilnie narzuconej władzy komunistycznej. Celem zrzucenia jarzma sowieckiej okupacji aktywnie działało polskie podziemie niepodległościowe, w którym walczyło ok. 120-180 tys. Polaków. Ta niemała liczba pokazuje, iż w naszej bogatej i mocno doświadczonej historii nie brakowało patriotów, ludzi odważnych i niezłomnych. Dziś, choć nie znamy ich wszystkich z imienia i nazwiska, nie pozostają bezimienni. Są synami i córkami Narodu Polskiego, oddanymi najdroższej Ojczyźnie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku

- Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego - przypomina krakowski IPN.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 r. – pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.

Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Również na 1 marca na godz. 19.00 przewidziano emisję 12. Koncertu Galowego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - "Zapora. Nigdy się nie poddam" w TVP3. Od godz. 20.00 koncert będzie można również obejrzeć na stronach IPN oraz w mediach społecznościowych.

Współorganizowany po raz 12. przez krakowski IPN koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym powrócił w tradycyjnej formie – z udziałem publiczności. 20 lutego 2023 r. w Filharmonii Krakowskiej odbyła się owacyjnie przyjęta premiera widowiska poświęconego mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”. Dziewięć nowych pieśni ze słowami Jerzego Łysińskiego zaśpiewali znani artyści: Kasia Moś, Izabela Szafrańska, Janusz Radek i Staszek Plewniak oraz Finaliści Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej. im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Solistom na scenie towarzyszyły Chór i Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Organizatorzy wydarzenia: Oddział IPN w Krakowie, Stowarzyszenie Passionart, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Kraków pamięta

Na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych zawisły flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej. Pojawiły się biało-czerwone maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych, a także barwami narodowymi udekorowano budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.

Po zmroku, kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach będą podświetlone w biało-czerwonych kolorach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Krakowskie obchody uczczenia pamięci Bohaterów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski