Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak Kraków uczci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
IPN Oddział Kraków
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Pamięć bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia zostanie uczczona również w Krakowie. Obchody zainauguruje msza św. w Katedrze na Wawelu, po której nastąpi przemarsz do Parku Jordana. Uroczystości odbędą się przy udziale kpt. Wacława Szaconia ps. „Czarny”, honorowego prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wieczorem zaś, w TVP3 wyemitowany zostanie koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

FLESZ - Agresywne zatrzymania protestujących Rosjan

od 16 lat

Współorganizatorzy krakowskich uroczystości - Łukasz Kmita - wojewoda małopolski i dr Filip Musiał - dyrektor Oddziału IPN w Krakowie wystosowali w związku z uroczystościami specjalny list, w którym możemy przeczytać m.in., że:
"Żołnierze podziemia niepodległościowego byli spadkobiercami tradycji niepodległościowej sięgającej czasów powstań narodowych i Legionów Polskich, które przyczyniły się do odrodzenia Polski w 1918 roku. Prawowite władze Rzeczpospolitej Polskiej, kierujące w latach wojny walką Narodu o niepodległość, nie mogły po wojnie powrócić do kraju, w którym Stalin osadził marionetkowe rządy i budował - pod ochroną sowieckich garnizonów - komunistyczny totalitaryzm. Zniszczenie zbrojnego i politycznego oporu było fundamentem komunistycznego zniewolenia polskiego społeczeństwa w kolejnych dekadach PRL. Tym którzy walczyli i tym, którzy nie ulegli przemocy i pokusie dostosowania się do polityki komunistycznej władzy, jesteśmy winni prawdę o tamtych czasach. Pielęgnowanie pamięci o bohaterach nie tylko wojennej ale również powojennej konspiracji powinno być źródłem siły i podstawą etosu dzisiejszej niepodległej Polski (...)".

W dalszej części listu współorganizatorzy wtorkowych uroczystości zaapelowali do szkół, młodzieży i pocztów sztandarowych o udział w uroczystościach i wyrazili również nadzieję, że wzorem lat ubiegłych uzupełnieniem uroczystości państwowych i samorządowych będą oddolne inicjatywy organizowane przez szkoły, organizacje pozarządowe, społeczników, środowiska patriotyczne czy zwykłych mieszkańców.

Program krakowskich uroczystości

We wtorek o godz. 9.00 w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji żołnierzy niezłomnych, której przewodniczył będzie krakowski metropolita abp. Marek Jędraszewski. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy uczestnicy udadzą się do Galerii Wielkich Patriotów w Parku Jordana, gdzie o godzinie 11.00 odczytany zostanie apel pamięci, a następnie przed pomnikami żołnierzy zostaną złożone symboliczne kwiaty. Jak zapowiadają organizatorzy, uroczystości zaszczyci swoją obecnością kpt. Wacław Szacoń „Czarny”, honorowy prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolności i Niezawisłość.

Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w TVP3

Ponadto, 1 marca o godzinie 20.30 w TVP3 w paśmie ogólnopolskim wyemitowany zostanie 11. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, a od godz. 21.30 koncert będzie można go również posłuchać i obejrzeć na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej oraz w mediach społecznościowych IPN.

Tegoroczne widowisko to opowieść o płk. Franciszku Niepokólczyckim. Franciszek Niepokólczycki pochodził z rodziny rzemieślniczej. Od 1918 r. działał w POW, pełniąc m.in. funkcję komendanta Okręgu Żytomierz. W 1920 r. walczył w polskiej partyzantce na Ukrainie, a następnie w wojnie z bolszewikami. Przez cały okres międzywojenny był oficerem służby stałej, saperem. Przed wybuchem wojny dosłużył się stopnia majora. Był oficerem ZWZ i Kedywu KG AK, jednym z przywódców powojennego podziemia niepodległościowego, inicjatorem niedoszłego zamachu na Adolfa Hitlera, w latach 1945-1946 prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więźniem politycznym.

W trakcie widowiska wystąpią soliści, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Orkiestra Passionart. Między poszczególnymi utworami wyświetlane będą materiały graficzne, archiwalne zdjęcia, dokumenty i pamiątki rodzinne po Niepokólczyckim. Widz usłyszy również nagrania z tzw. procesu krakowskiego oraz wypowiedź radiową – wspomnienia Niepokólczyckiego o produkcji broni podczas wojny. W roli narratora wystąpi prezenter telewizyjny Tomasz Wolny.

Koncert został nagrany w Filharmonii Krakowskiej oraz we wnętrzach Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Organizatorami widowiska są: Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Passionart. Realizacja telewizyjna – TVP3 Kraków.

Rys historii

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

W maju 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski