Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Fundusz Zdrowia. Przed startem sezonu infekcyjnego zaszczep się i chroń przed grypą! Sprawdź, gdzie możesz się zaszczepić!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Jak wskazują eksperci, szczepienia przeciwko grypie zmniejszają ryzyko zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i jej groźnymi powikłaniami
Jak wskazują eksperci, szczepienia przeciwko grypie zmniejszają ryzyko zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i jej groźnymi powikłaniami 123RF
Od 1 września w placówkach medycznych m.in. poradniach POZ i aptekach można przyjąć preparat chroniący przed grypą. W Małopolsce do wykonywania szczepień zgłosiło się blisko 200 podmiotów.

- 24 sierpnia rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków od placówek medycznych i aptek zainteresowanych realizacją szczepień przeciwko grypie. Pierwsi chętni zgłosili się do nas natychmiast po ogłoszeniu naboru - mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Lista punktów szczepień nie jest jeszcze zamknięta. Wnioski przyjmujemy do końca września - dodaje.

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową, która łatwo się rozprzestrzenia m.in. drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażonymi powierzchniami. Szacuje się, że jeden chory zaraża średnio cztery osoby z bliskiego otoczenia. A wirusa może roznosić już 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Jak wskazują eksperci, szczepienia przeciwko grypie zmniejszają ryzyko zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i jej groźnymi powikłaniami. Optymalny moment, by skorzystać z takiej profilaktyki, to okres od września do grudnia. W naszym kraju szczyt zachorowań na grypę notuje się bowiem w pierwszym kwartale roku.

Bezpłatnie dla seniorów i przyszłych mam

Od 1 września przeciwko grypie można zaszczepić się w wybranych placówkach medycznych i aptekach. By przyjąć preparat niezbędna jest recepta.

Dla kobiet w ciąży oraz seniorów po 75. roku życia szczepionka jest bezpłatna. Z częściową refundacją mogą ją kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych dla poszczególnych preparatów) m.in.:

  • rodzice dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia,
  • osoby w wieku 18-65 lat narażone na ryzyko powikłań pogrypowych,
  • seniorzy w wieku 65-74 lata.

Decyzję o wysokości dopłaty podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciwko grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za kwalifikację do szczepienia oraz jego wykonanie.

Do tej pory do małopolskiego NFZ zgłosiło się ponad 190 podmiotów gotowych do realizacji szczepień przeciwko grypie. Ich pełna lista, na bieżąco aktualizowana, jest dostępna na stronie nfz-krakow.pl. Dorośli mogą wybrać dowolny punkt - np. jedną z wielu szczepiących aptek. Dzieci muszą przyjąć preparat w placówce medycznej. W ich przypadku kwalifikację przed szczepieniem wykonuje bowiem lekarz.

- Szczepienia przeciwko grypie w aptece to duże ułatwienie dla pacjentów. Wystarczy recepta od lekarza, preparat poda na miejscu przeszkolony farmaceuta - mówi dr n. farm. Przemysław Szybka, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. - Zimą i jesienią w aptekach sprzedajemy wiele środków przeciwko przeziębieniu i grypie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, zachęcam więc do szczepienia się - dodaje.

Preparat chroniący przed grypą można przyjąć jednocześnie z innym - np. drugą dawką przypominającą szczepienia przeciwko COVID-19.

Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci 21,83 zł. Stawkę tę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Środa z Profilaktyką w internecie

Szczepieniom i profilaktyce grypy jest poświęcona kolejna odsłona akcji Środa z Profilaktyką w internecie. Materiały edukacyjne dla pacjentów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ nfz-krakow.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski