Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodziny jajka. Solna uroda Wielkanocy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Przed świętami. Wieliczka jest jedynym miejscem na świecie, gdzie pisanki powstają także z soli. Każda z nich to małe dzieło sztuki.

Jajka, które zdobili uczestnicy konkursu na najpiękniejszą pisankę z białego złota były w różnym „wieku”, w zależności od rodzaju soli, z jakiej zostały wykonane. Te z soli szarej liczyły sobie... 13 milionów lat, a z białej i pomarańczowej - nawet 230 milionów lat!

Dzięki inwencji dzieci i młodzieży wszystkie solne bryłki zmieniły się w urokliwe pisanki. Suche kwiaty, koraliki, koronki, sznurki, druciki, bibułka, wstążki, wata, makaron, drobniutkie cukierki, a nawet sól kuchenna... Podczas konkursu obowiązywała twórcza swoboda. Uczestnicy przedświątecznych zmagań udowodnili, że materiałem zdobniczym może być wszystko, a ich artystyczna pomysłowość jest nieograniczona.

Agnieszka Widamska-Smuła, laureatka drugiego miejsca wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych ozdobiła solną pisankę skorupkami prawdziwego kurzego jajka, pomalowanego wcześniej w barwne wzory. - Aby zrobić tę pisankę zużyłam skorupki z trzech jajek - opowiadała po konkursie uczennica Szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim, która nazwała swoją pracę „narodzinami jajka z soli” (bo „wykluwa się ono ze skorupek kurzego jajka”).

- W konkursie uczestniczyło troje „naszych” dzieci (z Domów Kultury w Zabierzowie Bocheńskim oraz w Woli Batorskiej) i wszystkie zdobyły nagrody! Zresztą , bierzemy w tej rywalizacji udział po raz szesnasty i przez te lata tylko raz wyjechaliśmy bez nagród - mówiła z dumą Maria Strzelec, dyrektorka Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim.

Jej podopieczni ozdabiali sól, kierując się jej wskazówką - „im mniej na jajku, tym lepiej”. - Bo przeładowywanie pisanki ozdobami nie jest dobrym pomysłem. To reguła, która dotyczy także innych prac plastycznych. Zawsze powtarzam uczestnikom zajęć plastycznych w Domu Kultury, że lepiej przez godzinę zastanowić się nad tym, jak wykonać daną pracę i potem zrobić ją w ciągu pięciu minut, niż odwrotnie - zaznacza Maria Strzelec.

Muzeum Żup Krakowskich organizuje konkurs na najpiękniejszą pisankę z soli już od siedemnastu lat. Rywalizacja ta jest już znana w całym kraju. W nietypowych zawodach biorą udział dzieci i młodzież nie tylko z powiatu wielickiego, ale także z dalszych rejonów (w tym roku z Krakowa i powiatu myślenickiego).

Wystawa solnych pisanek będzie prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce w dniach 22-31 marca.

Laureaci konkursu

szkoły podstawowe:

* Klasy I-III: 1. Aleksandra Hajduk (wielicka SP nr 2, filia w Sułkowie), 2. Weronika Tracz (SP w Mietniowie), 3. Hanna Franczak (Dom Kultury w Podgórzu), wyróżnienia Patrycja Kotaba ( SP w Sułkowie), Maja Berezowska (SP nr 3 w Wieliczce)

* Klasy IV-VI: 1. Marta Zielińska (SP w Grajowie), 2. Agnieszka Widamska-Smuła, 3. Wiktoria Samek (obie - Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim), wyróżnienia Sonia Franczak (Dom Kultury w Podgórzu), Ilona Godzik (SP nr 3 w Wieliczce)

gimnazja: 1. Mariola Pieniążek (Zespół Szkół nr 2 w Krakowie), 2. Sylwia Siwek (Dom Kultury w Woli Batorskiej), 3. Aleksandra Nizioł (gimnazjum w Jadownikach), wyróżnienia Klaudia Sendo, Kacper Latosiński (oboje - gimnazjum w Wieliczce)

szkoły średnie: 1. Matylda Olszewska (Zespół Szkół nr 2 w Krakowie, 2. Sandra Gaździk (Zespół Szkół w Niepołomicach)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski