Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodziny trąby powietrznej pod Babią Górą

BES
W niedzielę nad Jabłonką przeszła trąba powietrzna. Nie spowodowała jednak zbyt wielkich zniszczeń. Odnotowano je w przypadku pięciu budynków mieszkalnych, ośmiu zabudowań gospodarczych oraz garażu.

REGION. Czy Orawa jest terenem podatnym dla powstawania tornad? Kilka faktów przemawia za tą teorią.

Tymczasem taka sama trąba powietrzna, idąca od strony Orawy z końcem maja 2002 r. zniszczyła aż 29 budynków mieszkalnych w Bielance zwiewając 3300 m kw. dachów oraz sieci wysokiego napięcia i telefoniczną. Spore straty odnotowano wówczas i w Morawczynie. W dwa miesiące po tym wydarzeniu trąba pojawiła się znowu. Tym razem doświadczyła samą Orawę. Na szczęście w większości przeszła terenami niezabudowanymi. Kierowała się od Lipnicy Wielkiej w stronę Chyżnego oraz Jabłonki przez przysiółki "Działchy" oraz "U dzikich" i dalej, terenami leśnymi, w stronę Piekielnika, niszcząc wszystko co napotkała... Zerwała kilka dachów, wyrywała drzewa, przewracała płoty. Jak zapałki łamały się 40 i 50-letnie drzewa na powierzchni aż 10 hektarów. Ogromne straty odnotowano w lasach Lipnicy Małej i Zubrzycy Dolnej oraz Bielanki. Trąba - jak zapewniały nas wówczas władze gminy Lipnica Wielka - narodziła się w Murowanicy, tuż w pobliżu Jeziora Orawskiego w wielkolipnickiej gminie, gdzie także poczyniła niemałe spustoszenie.
- Powstawanie trąb powietrznych w tym rejonie może mieć rzeczywiście lokalne uwarunkowanie - potwierdza Monika Kaseja, dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. - Być może w rejonie Jeziora Orawskiego miesza się cieplejsze, wilgotne powietrze z jego chłodniejszymi masami spod Babiej Góry? Synoptyk podkreśla jednak, że wpływ na narodziny trąb powietrznych ma wiele czynników. - Aby powstało tornado musi, być zarówno ciepłe wilgotne powietrze, jak i duża chmura burzowa - wyjaśnia.
To jednak nie wszystko. Warunkiem powstania trąby powietrznej jest i to, by dołem chmury wiał wiatr z innego niż jej górą kierunku. Wówczas prąd powietrzny, idąc do góry, zaczyna wirować wokół własnej osi i powoli tworzy się lej. Ważne jest, by szedł on od powierzchni chmury aż do powierzchni ziemi. Chmura zaczyna wówczas żyć własnym życiem, wirować i zasysać od dołu powietrze.
- W niedzielę postały u nas chmury burzowe, była duża wilgotność powietrza, to sprzyjało powstaniu trąby powietrznej - mówi Artur Górka, szef sztabu kryzysowego w Urzędzie Gminy Jabłonka. Podkreśla także, że przedwczoraj od rana straty powstałe w zabudowaniach oceniała komisja z PZU, wszyscy poszkodowani byli bowiem ubezpieczeni i wkrótce otrzymają należne odszkodowania. (BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski