Nasi olimpijczycy dyplomy zdobywają w Krakowie

Nasi olimpijczycy dyplomy zdobywają w Krakowie

Rozmawiał Jan Otałęga

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Prof. Andrzej Klimek gratulował ostatnio udanej pracy doktorskiej Justynie Kowalczyk, którą zawodniczka broniła na krakowskiej AWF

Prof. Andrzej Klimek gratulował ostatnio udanej pracy doktorskiej Justynie Kowalczyk, którą zawodniczka broniła na krakowskiej AWF ©Fot. Anna Kaczmarz

Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM KLIMKIEM, rektorem krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Prof. Andrzej Klimek gratulował ostatnio udanej pracy doktorskiej Justynie Kowalczyk, którą zawodniczka broniła na krakowskiej AWF

Prof. Andrzej Klimek gratulował ostatnio udanej pracy doktorskiej Justynie Kowalczyk, którą zawodniczka broniła na krakowskiej AWF ©Fot. Anna Kaczmarz

– Panie Rektorze, już siódmy raz poprowadzi Pan inaugurację nowego roku akademickiego w Akademii Wychowania Fizycznego...

– Dla mnie to wielki zaszczyt i honor móc prowadzić inaugurację w naszej akademii, to przecież święto uczelni, której korzenie sięgają 1927 roku. Krakowska AWF prężnie się rozwija, w ostatnich latach powstały trzy nowe kierunki studiów, do dotychczasowych – wychowanie fizyczne, fizjoterapia oraz turystyka i rekreacja, – dołączyły sport (dla mających minimum II klasę sportową w sportach zimowych, lekkoatletyce i piłce nożnej), terapia zajęciowa, a od tego roku uruchomiliśmy studia I stopnia na kierunku kosmetologia.

W sumie w nowym roku na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz na studiach doktoranckich kształcić się będzie łącznie ok. 4,2 tys. studentów. Podczas inauguracji nowego roku akademickiego, która odbędzie się 3 października, powitamy nowych studentów, uhonorujemy studiujących u nas olimpijczyków z Soczi, przeprowadzone będą promocje habilitacyjne i doktorskie, a wykład inauguracyjny wygłosi przewodniczący Małopolskiej Rady Olimpijskiej, prof. dr hab. Józef Lipiec, któremu w tym dniu nadana będzie godność doktora honoris causa naszej uczelni.

– Jakie w tym roku było zainteresowanie studiami na Akademii Wychowania Fizycznego?

– Najwięcej chętnych zgłosiło się na fizjoterapię: ponad 6,2 kandydata na jedno miejsce, na terapię zajęciową ok. 2,4, a na nowy kierunek kosmetologię prawie 5,2 na miejsce. Na wychowanie fizyczne i sport starało się po ok. 1,4 a na turystykę i rekreację ponad 2 kandydatów na miejsce. Na studia II stopnia (magisterskie) oraz niestacjonarne na kierunkach: wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja oraz terapia zajęciowa prowadzimy jeszcze dodatkową rekrutację. W sumie w tym roku na 1700 miejsc starało się jak dotąd prawie 3800 chętnych, zatem nie odczuwamy skutków niżu demograficznego.

– Jak na tle innych uczelni sportowych w kraju sytuuje się krakowska AWF?

– Jest w ścisłej czołówce, zarówno biorąc pod uwagę liczbę studentów, pracowników (268 nauczycieli akademickich, w tym 16 profesorów tytularnych i 47 doktorów habilitowanych) jak też osiągnięcia naukowe. Nasza baza dydaktyczna i sportowa jest imponująca i co bardzo ważne, wszystkie obiekty znajdują się w obrębie kampusu. W rankingu „Perspektyw” wśród AWF-ów w Polsce zajmujemy obecnie drugą lokatę.

Wydział Rehabilitacji Ruchowej został najwyżej oceniony spośród wszystkich tego typu wydziałów podczas ostatniej kategoryzacji jednostek naukowych, natomiast Wydział Turystyki i Rekreacji został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w rankingu czasopisma „Wiadomości Turystyczne” w kategorii przygotowania zawodowego absolwentów. Jeśli chodzi o sport, to w rozgrywkach Akademickich Mistrzostw Małopolski po raz kolejny zajęliśmy drugie miejsce za o wiele liczniejszą reprezentacją Akademii Górniczo-Hutniczej, a w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski, wśród wszystkich szkół wyższych w kraju, wywalczyliśmy wysokie piąte miejsce.

– Baza sportowa jest Waszym atutem, a co jeszcze macie w planie?

– Naszym kampusem w Krakowie-Czyżynach rzeczywiście możemy się pochwalić. Do dyspozycji pracowników, trenerów i studentów jest nowoczesny stadion lekkoatletyczny, hala zespołowych gier sportowych, doskonale wyposażona hala gimnastyczna, hala tenisowa oraz nowoczesny kompleks pływalni. Nie wszystkie uczelnie, jeśli nawet mają podobne obiekty, dysponują nimi w jednym miejscu, a to bardzo ułatwia nam organizację zajęć.

Brakuje tylko krytego lodowiska. Dostaliśmy pozwolenie na budowę, i co bardzo ważne, mamy zapewnione z Ministerstwa Sportu i Turystyki 70 procent środków na ten cel. O pozostałych 30 procentach rozmawiamy z prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim oraz dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztofem Kowalem. Lodowisko służyć będzie do zajęć dydaktycznych, także hokeistom i łyżwiarzom figurowym, udostępnione też zostanie mieszkańcom miasta, a latem zmieni się w halę wielofunkcyjną. Realizacja tej inwestycji potrwa, jak sądzę, ok. 1,5 roku. Ponadto przydałby się nam obok stadionu lekkoatletycznego drugi, rozgrzewkowy. Wtedy moglibyśmy w Krakowie organizować zawody „królowej sportu” najwyższej rangi.

Najpierw jednak trzeba pozyskać środki na ten cel. Poza budową obiektów intensywnie modernizujemy dotychczasowe budynki. Renowacji i ociepleniu uległy trzy domy studenckie, z których jeden został całkowicie odnowiony, a teraz do czerwca przyszłego roku potrwa remont i termomoder-nizacja głównego budynku AWF. Zmieniona zostanie elewacja, gmach zostanie przystosowany do aktualnych wymogów przeciwpożarowych. Myślimy też o termomo-dernizacji połączonych z tym budynkiem pawilonów.

– Czy krakowska AWF jest przyjazna wybitnym sportowcom, którzy mogliby u Was łączyć studia z treningami i wyjazdami na obozy i zawody? Justyna Kowalczyk, choć pochodzi z Małopolski, nie studiowała w Krakowie…

– To przykład z czasów sprzed mojej kadencji rektorskiej. Z tego co wiem, zabrakło w Krakowie „inicjatywy stypendialnej” dla tej mniej jeszcze wówczas znanej zawodniczki, natomiast z konkretną ofertą wyszły wtedy Katowice. Teraz czuwamy nad takimi sprawami, w Krakowie fundowane są stypendia dla najlepszych sportowców. Justyna Kowalczyk jednak wróciła do nas, bo na krakowskiej AWF pisała i obroniła kilka dni temu pracę doktorską.

Skład polskiej kadry olimpijskiej w Soczi świadczy, że w ekipie było sporo osób, noszących indeks naszej uczelni. Studentami AWF w Krakowie są olimpijczycy: panczenistka, srebrna medalistka zimowych igrzysk Natalia Czerwonka, skoczek Maciej Kot, snowboardzistki Aleksandra Król i Joanna Zając, biathlonista Grzegorz Guzik oraz alpejczyk Michał Jasiczek. Dyplom ukończenia dwa lata temu studiów w AWF Kraków posiada dwukrotny złoty medalista w skokach narciarskich Kamil Stoch, a także brązowy medalista w łyżwiarstwie szybkim Konrad Niedźwiedzki. Złoty medalista z Soczi, łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka ukończył u nas specjalizację trenerską.

Naszą absolwentką jest srebrna medalistka igrzysk, panczenistka Luiza Złotkowska. Olimpijscy snowboardziści Michał i Mateusz Ligoccy to też absolwenci AWF w Krakowie, przez pewien czas studiowali u nas (wrócili na uczelnie w rodzinne strony) medaliści z Soczi, łyżwiarze szybcy Katarzyna Woźniak i Jan Szymański. Jak widać przedstawiciele sportów zimowych mają u nas doskonałe warunki do nauki. Pamiętać też trzeba, że nie brakuje w krakowskiej AWF przedstawicieli innych dyscyplin sportu. Siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie studiują na turystyce i rekreacji, mamy studentów, odnoszących medalowe sukcesy w wioślarstwie, kajakarstwie, gimnastyce sportowej.

Absolwentami naszej uczelni są na przykład wicemistrz Europy, chodziarz Grzegorz Sudoł, mistrz Polski w sprincie Marcin Nowak, wicemistrz olimpijski, szpadzista Radosław Zawrotniak. Te przykłady wskazują, że krakowska uczelnia jest przyjazna wszystkim sportowcom.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo