MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasi pod Grunwaldem

SYP
OLKUSZ. Członkowie olkuskiego Bractwa Rycerskiego "Kruk" Starostwa Rabsztyńskiego walczyli pod Grunwaldem w szeregach Chorągwi Mazowieckiej Księcia Janusza. I oczywiście pokonali Krzyżaków.

Fot. Jacek Sypień

Podobnie jak w ubiegłym roku, olkuscy rycerze i damy brali udział w obchodach 601. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, której finałem była barwna inscenizacja historyczna. Przez tydzień, pięcioosobowa reprezentacja bractwa obozowała z Chorągwią Mazowiecką Księcia Janusza. Podczas samej inscenizacji bitwy, w szeregach Chorągwi Mazowieckiej walczyli olkuszanie Artur Payerhin i Jan Halicki, a Dawid Izdebski, jako strzelec był w formacji lekkiej piechoty. Rycerze "Kruków" brali także udział w Grunwaldzkim Turnieju Bojowym na Miecz i Tarczę. Olkuszanin Jan Halicki wygrał trzy walki, ale było to za mało, żeby dostać się do finału.

- Podczas pobytu na polach grunwaldzkich wczuwaliśmy się w leniwe, acz interesujące życie w obozie. Do codziennych prac i zadań należało przygotowywanie zgodnych z ramami historycznymi posiłków, budowa wspólnego obozu, wystawianie wart, uczestnictwo w manewrach i próbach zbliżającej się inscenizacji. Był to też czas na nawiązanie wielu nowych znajomości z różnymi grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski, a także z zagranicy. Szczególnie dobrze czuliśmy się w towarzystwie Krakowskiej Chorągwi Nadwornej - wspomina Artur Payerhin, prezes bractwa "Kruk".

Warto wspomnieć, iż członkowie Bractwa Rycerskiego "Kruk" sami finansowali udział w inscenizacji, podobnie jak wcześniej zakup uzbrojenia. Ponieważ wszyscy są studentami i nie posiadają stałych dochodów, świadczy to o ich zamiłowaniu do rekonstrukcji historycznej i chęci promocji swojego regionu.

Przed tygodniem liczna grupa olkuskich rycerzy z bractwa "Kruk" wzięła udział w XIV Ogólnopolskim Turnieju Rycerskim o Miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego. Jest to największy turniej rycerski organizowany na Jurze. W Turnieju Bojowym Dawid Izdebski wygrał jedną z walk, a Jan Halicki po dwóch wygranych walkach dostał się do ścisłego dziesięcioosobowego finału. Pięcioosobowa drużyna olkuskiego bractwa wzięła także udział w zmaganiach rycerskich. W Turnieju Łuczniczym uczestniczyła także Anna Dyrduł oraz Dawid Bobyla a w biegu "Dam i Rycerza" Piotr Romański. Olkuscy rycerze obozowali wraz z zaprzyjaźnionymi bractwami, czyli Krakowską Chorągwią Nadworną, Wolną Kompanią Czarnego Orła, oraz członkami Krakowskiej Szkoły Fechtunku. - Chcieliśmy podziękować władzom Olkusza, które zapewniły nam transport na ogrodzieniecki turniej. Sądzimy, że udział w takich imprezach dobrze służy promocji miasta - mówi Artur Payerhin.

Bractwo Rycerskie "Kruk" Starostwa Rabsztyńskiego powstało w 2003 roku i jest jednym z organizatorów organizowanego od 2003 roku Turnieju Rycerskiego w Rabsztynie. Obecnie w jego skład wchodzi 13 rycerzy i dwie damy. Jest też czworo rekrutów, oczekujących na przyjęcie do bractwa. Olkuscy rycerze spotykają się w każdy piątek o godz. 18 w olkuskiej SP 4, a w soboty w olkuskim "Ekonomiku" od godz. 16 ćwiczą się w rycerskim rzemiośle.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski