Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Następcy skamandrytów

Redakcja
Uczestnicy sobotniego wieczoru poezji w Nowym Brzesku Fot. Arkadiusz Fularski
Uczestnicy sobotniego wieczoru poezji w Nowym Brzesku Fot. Arkadiusz Fularski
Kilkunastu poetów recytowało swoje utwory w sobotni wieczór w Gminnym Centrum Kultury i Promocji (dawna cerkiew) w Nowym Brzesku. Okazją do spotkania były kolejne obchody Dni Morstina, które tradycyjnie już odbywają się w ostatni weekend czerwca. - Jestem po raz pierwszy na Dniach Morstina i muszę powiedzieć, że zauroczyła mnie panująca tu atmosfera. Wyraźnie odczuć można, że unosi się tutaj "duch poezji" - mówi jeden z uczestniczących w imprezie poetów Marcin Urban z Niepołomic. Młodzi w większości twórcy przyjechali przede wszystkim z Krakowa. - Kontakt z nimi udaje mi się od dłuższego czasu utrzymywać za pośrednictwem Katarzyny Grzesiak. Część z nich jest już zrzeszona w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, niektórzy natomiast dopiero zaczynają swoją przygodę z poezją - mówi dyrektor GCKiP Anna Maj-Skowrońska.

Uczestnicy sobotniego wieczoru poezji w Nowym Brzesku Fot. Arkadiusz Fularski

NOWE BRZESKO. Okazją do poetyckiego spotkania były kolejne obchody Dni Morstina, które odbywają się w ostatni weekend czerwca

Niektórzy, tak jak Aneta Kielan, mają w okolicy Nowego Brzeska swoje korzenie. Dziadkowie pani Anety mieszkali w Pławowicach, gdzie w latach dwudziestych ubiegłego stulecia Ludwik Hieronim Morstin organizował swoje słynne zjazdy poetów. Wtedy w podnowobrzeskiej wsi gościła prawdziwa elita polskiej poezji: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Leopold Staff. Byli wybitni reprezentanci prozy jak Jarosław Iwaszkiewicz. Pozostały po tych spotkaniach utwory poważne, jak i frywolne rymowanki. - Noszący podwójne imię Ludwiku Hieronimie, pamiętaj o Tuwimie - napisał w księdze pamiątkowej autor "Kwiatów Polskich".

Tradycja poetyckich spotkań w Pławowicach została wskrzeszona w roku 2006 przez Józefa Olszewskiego, mieszkającego w Zakopanem, ale pochodzącego z Hebdowa prezesa Tatrzańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. - To mecenas Olszewski wystąpił z tą inicjatywą. w roku 2005 wysłał do nas pismo, w którym przypomniał, że zbliżają się okrągłe rocznice urodzin i śmierci Ludwika Hieronima Morstina i należałoby to w odpowiedni sposób uczcić - mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej Arkadiusz Fularski. w roku 2006 odbył się zatem pierwszy zjazd poetów już całkiem współczesnych. Gościł ich wtedy właściciel pałacu w Pławowicach Marian Tomaszewski z córką Marią. Podobnie było w roku 2008. w międzyczasie Pławowice gościły uczestników Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. w obecnym roku spotkanie nad tamtejszymi stawami byłoby jednak zbyt ryzykowne. - Po tych powodziach zjadłyby nas komary. Ale myślę, że za rok moglibyśmy zorganizować kolejny zjazd w Pławowicach. Proponuję, żeby to była pierwsza sobota sierpnia - powiedziała nam Maria Tomaszewska, współwłaścicielka zespołu pałacowo-parkowego w Pławowicach.

Mimo zmiany miejsca impreza była udana. Publiczność zgromadzona w Gminnym Centrum Kultury i Promocji słuchała utworów poetyckich recytowanych m. in. przez Agnieszkę Bubkę, Elżbietę Wojnarowską, Jadwigę Malinę, Mateusza Brasia, Macieja Bartosza, Beatę Kurek. Jak co roku przyjechał prof. Leszek Czuchajowski. Okolice Nowego Brzeska reprezentował pochodzący z Wawrzeńczyc kandydat na prozaika Michał Zając. - Cieszę się, że Dni Morstinowskie są kontynuowane. Wszystkim organizatorom corocznego wieczoru poezji serdecznie dziękuję za zaangażowanie - mówi mec. Józef Olszewski.

Głównym organizatorem tegorocznego wieczoru poezji było GCKiP, któremu pomogło Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej i ZERiI.

Aleksander Gąciarz, Af

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski