MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Następne przenosiny do skansenu w Krakowie. Zobaczymy tam m.in. chałupę z 1861 roku

Małgorzata Mrowiec
Ponad 160-letnią chałupę z Pleszowa czekają przenosiny do Branic
Ponad 160-letnią chałupę z Pleszowa czekają przenosiny do Branic KNHP
Dwóch potencjalnych wykonawców zgłosiło się na przetarg na opracowanie dokumentacji oraz translokację zabytkowej drewnianej chałupy z ul. Nadbrzezie w Pleszowie (Nowa Huta) na teren Parku Edukacyjnego "Branice", czyli tworzonego krakowskiego skansenu. Przypomnijmy, że wcześniej już zdecydowano, iż jako pierwszy trafi tam drewniany dom z lat 30. XX wieku z ul. Przyszłości 3 (Chełm). A są także dalsze plany przenosin kolejnych budynków.

Na przetarg dotyczący przenosin drugiego obiektu do przyszłego skansenu - chałupy zrębowej z dawnej wsi Pleszów - wpłynęły dwie oferty. Kraków Nowa Huta Przyszłości Spółka Akcyjna, która odpowiada za tworzenie skansenu i jest zamawiającym w tym przetargu, informowała, że na sfinansowanie tego przedsięwzięcia zamierza przeznaczyć nieco ponad 1,6 mln złotych.

Oferty złożyły firmy:

  • Karto Sp. z o. o. z Krakowa, która chce się podjąć tego zadania za 1 mln 586 tys. 550 zł brutto (dodajmy, że ten wykonawca zajmuje się już translokacją drewnianego domu z ulicy Przyszłości 3)
  • Modern House Józef Stasiak z Raby Wyżnej, która zaoferowała cenę 2 mln 439 tys. 828 zł brutto.

- Oferty zostały otwarte 14 czerwca, jednak postępowanie nadal jest prowadzone. Po przeanalizowaniu złożonych ofert niezbędne okazały się uzupełnienia formalności - poinformował nas Marcin Rybski, zastępca dyrektora Biura obsługi inwestora, współpracy i promocji w spółce Kraków Nowa Huta Przyszłości. - Wybrany wykonawca będzie miał maksymalnie 24 miesiące na realizację całości zamówienia, czyli wykonanie dokumentacji projektowej, translokację i odbudowę chałupy na terenie Parku Edukacyjnego "Branice" - przekazał też.

Jak się dowiadujemy, ze względów proceduralnych podpisanie umowy z wykonawcą translokacji chałupy z Pleszowa może nastąpić najwcześniej za około 2-3 tygodnie.

Najstarsza chałupa do przeniesienia

Zabytkowy obiekt z ul. Nadbrzezie to - jak podaje przedstawiciel KNHP - przykład typowej krakowskiej chałupy dwutraktowej wykonanej z bali modrzewiowych w konstrukcji zrębowej, z dachem czterospadowym oryginalnie krytym strzechą. Jest to najstarsza chałupa przeznaczona obecnie do translokacji na teren Parku Edukacyjnego "Branice", pochodzi z 1861 roku. Na jej sosrębie znajduje się najprawdopodobniej dokładna data zakończenia budowy, czyli 18 lutego 1861 roku.

- Chałupa, podobnie jak większość obiektów już niezamieszkanych, jest w stanie dostatecznym, jednak niezwykle ważne jest, że dzięki działaniom właścicieli udało się uniknąć wewnątrz wilgoci - informuje dyr. Marcin Rybski.

Jak dodaje, postępowanie przetargowe zostało ogłoszone po podpisaniu odpowiedniej umowy z właścicielem, dającej prawo do dysponowania obiektem na cele budowlane.

Zagroda z Krzyszkowic, spichlerz z Krzeszowic

Z kolei już pod koniec 2025 roku - według informacji z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie - na teren Parku Edukacyjnego "Branice" powinna trafić zagroda z Krzyszkowic (chałupa, stodoła i studnia).

- Chałupa ta jest wpisana do rejestru zabytków i pochodzi z 1890 roku. Budynek jest w konstrukcji zrębowej, pierwotnie był kryty strzechą z dymnikami. Ma pod jednym dachem pomieszczenia gospodarcze: drewutnię, chlewik oraz stajnię. Stodoła, podobnie jak chałupa, jest w konstrukcji zrębowej, posiada szalowanie na wszystkich ścianach - przekazuje nam Marcin Rybski. Chałupa, jak dodaje, jest obecnie w złym stanie technicznym.

Translokacja tego budynku wiąże się z planowaną przebudową skrzyżowania na „zakopiance” (droga krajowa nr 7) w miejscowości Krzyszkowice, w gminie Myślenice. Przetarg na to przedsięwzięcie, którego elementem są przenosiny zagrody, został ogłoszony przez GDDKiA pod koniec ubiegłego roku.

- W następnej kolejności planujemy translokację zabytkowego spichlerza z Krzeszowic, datowanego na przełom XIX/XX wieku. Ogłoszenie przetargu na to przedsięwzięcie planowane jest w najbliższym czasie - dowiadujemy się również od przedstawiciela KNHP.

Zarówno zagroda z Krzyszkowic, jak i spichlerz trafią na teren w północnej części powstającego Parku Edukacyjnego.

Jesienią rozbiórka przy ul. Przyszłości

A jakie działania już podjęto w ramach przenosin do skansenu pierwszego budynku, czyli domu z ul. Przyszłości 3? Marcin Rybski wymienia w odpowiedzi, że do tej pory wykonawca, czyli krakowska firma Karto Sp. z o.o., opracowała szczegółową inwentaryzację obiektu, program prac konserwatorskich, niezbędne projekty budowlane i wykonawcze. 19 czerwca do Wydziału Architektury i Urbanistyki krakowskiego magistratu złożony został wniosek o wydanie pozwolenia na budowę (obejmujący rozbiórkę wraz z istniejącymi przyłączami mediów, konserwację elementów oraz odbudowę w nowej lokalizacji i budowę niezbędnej nowej infrastruktury).

- Dotychczasowe prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, a prace rozbiórkowe mogą rozpocząć się jesienią tego roku. Całość translokacji powinna zostać zakończona w listopadzie 2025 roku - informuje przedstawiciel KNHP.

Zakończyło się już natomiast grodzenie terenu przyszłego skansenu u zbiegu ulic Tatarakowej i gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego, gdzie mają trafić przenoszone obiekty. Gotowe ogrodzenie zostało odebrane od wykonawcy w drugiej połowie kwietnia.

Przypomnijmy, że docelowo na terenie Parku Edukacyjnego "Branice" w grupie zabytkowych obiektów ma się znaleźć 10 zagród, kościół oraz - w czynnej formie - karczma. Powstający skansen stanowi element Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki" - jednego z czterech (obok Parku Naukowo-Technologicznego "Branice", Centrum Logistyczno-Przemysłowego "Ruszcza" oraz Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych "Błonia 2.0") komponentów projektu strategicznego "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Koszt realizacji całego Parku Edukacyjnego "Branice" szacowany jest na niemal 60 mln złotych.

Polski Fiat sprzed 51 lat!

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski