Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz cel: skuteczne leczenie

Rozmawiała Dorota Dejmek
Dorota Dejmek
Rozmowa z prof. Jerzym Jakubowiczem, dyrektorem Centrum Onkologii w Krakowie, o planach Instytutu

- Jaka liczba chorych leczona jest rocznie w krakowskim Centrum Onkologii?

- W ciągu roku leczymy około 16 tysięcy chorych na nowotwory złośliwe, co stanowi ponad 50 procent wszystkich leczonych z tego powodu w województwie małopolskim. W naszym województwie diagnozuje się rocznie około 12 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. W Przychodni Przyklinicznej codziennie udzielanych jest ponad 500 porad, a rocznie przyjmujemy do leczenia prawie 5 tys. nowych pacjentów z rozpoznanym nowotworem.

- A wszystko zlokalizowane w jednym miejscu: Garncarska 11. Jakie terapie oferuje chorym krakowski ośrodek?

- Leczenie chorych onkologicznych jest prowadzone we wszystkich trzech podstawowych dyscyplinach: chirurgii, radioterapii i chemioterapii. Idąc śladem podobnych do naszego ośrodków w Unii Europejskiej, z którymi jesteśmy w stałych kontaktach, coraz większy nacisk kładziemy na multidyscyplinarne i tak zwane kompleksowe leczenie onkologiczne. Wieloletnie doświadczenia tych ośrodków pokazały, że właśnie takie podejście do leczenia chorych na nowotwory złośliwe przynosi najlepsze wyniki i stwarza największe szanse na wyleczenie.

- Jak to wygląda w praktyce?

- Tworzymy zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które już na poziomie profilowanej Poradni - w zależności od lokalizacji narządowej nowotworu - diagnozują pacjentów i kwalifikują do odpowiedniej dla zaawansowania choroby sekwencji leczenia. Taki właśnie nowoczesny sposób leczenia chorych na nowotwory złośliwe prowadzony jest przez wiodące ośrodki onkologiczne na świecie.

- Czy chorzy mają szansę na leczenie według najnowszych osiągnięć medycyny onkologicznej?

- W Centrum Onkologii prowadzone są międzynarodowe i krajowe programy lekowe, również w terapii celowanej. Pracujemy nad wprowadzeniem najnowszych technologii w radioterapii. Pod koniec 2015 roku, w ramach ścisłej współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie, rozpoczniemy leczenie chorych z zastosowaniem wiązki protonowej. To będzie pierwszy ośrodek radioterapii w Polsce stosujący tego typu terapię. Do tej pory chorzy ze wskazaniami do radioterapii protonowej musieli być leczeni za granicą.

- Na korytarzach Instytutu widać, że trwa remont i przebudowa. Będą duże zmiany?

- Jesteśmy już po największej w historii Instytutu modernizacji Kliniki Chirurgicznej, Bloku Operacyjnego i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Udało się wyposażyć Klinikę Chirurgii Onkologicznej i sale operacyjne w najnowocześniejszy sprzęt, co pozwoli nam w najbliższym czasie poszerzyć ofertę leczenia o wysokospecjalistyczne operacje onkologiczne, w tym również laparoskopową chirurgię onkologiczną. Specjalizujemy się głównie w leczeniu nowotworów piersi, przewodu pokarmowego, skóry, tkanek miękkich oraz przerzutów do wątroby.

- Modernizacja się nie kończy. Jakie są kolejne plany?

- Modernizujemy obecnie Oddział Urologii Onkologicznej. Konieczna też będzie duża modernizacja i reorganizacja Przychodni Przyklinicznej, ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z jej funkcjonowania. Pacjenci za długo czekają na poradę, lekarze są przeciążeni liczbą chorych i poczekalnie są przepełnione. Jednakże przedsięwzięcie jest trudne z punktu widzenia logistycznego, gdyż co- dziennie przyjmowanych jest tam ponad 500 pacjentów!

Mamy już plany, jak rozwiązać te problemy, ale do zrealizowania tego celu potrzebne są odpowiednie nakłady finansowe. Modernizacji wymaga również Zakład Diagnostyki Obrazowej, który posiada nowoczesne wyposażenie diagnostyczne, jednak postęp w tej dziedzinie medycyny jest tak spektakularny, że musimy dbać o zakup nowych urządzeń do obrazowania patologii nowotworów. W najbliższym czasie poszerzymy zaplecze sprzętowe Zakładu Diagnostyki Obrazowej o kolejny cyfrowy mammograf i urządzenia do specjalistycznych badań naczyniowych.

- Zakład Patologii Nowotworów to kolejne wyzwanie.

- Kolejne i bardzo kosztowne. Skaner preparatów histologicznych, sprzęt do makrofotografii, zestaw do przygotowania makrobloków, czy mikroskop połączony z systemem mikrodysekcji laserowej, to tylko niektóre z potrzeb naszej pracowni. Planujemy także wymianę mikroskopu elektronowego na nowocześniejszy oraz poszerzenie możliwości diagnostyki badań molekularnych. Bez tych urządzeń trudno mówić o nowoczesnej diagnostyce histopatologicznej nowotworów.

- Na te wszystkie przedsięwzięcia - modernizację i zakup urządzeń potrzeba z pewnością kilku milionów złotych?

- Istotnie, a znaczącą ich część zamierzamy pozyskać z funduszy europejskich. Wspomnianą modernizację Kliniki Chirurgii i Bloku Operacyjnego udało się zrealizować z pieniędzy przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, które doceniło naszą wieloletnią działalność na polu chirurgii onkologicznej. Chciałem też zwrócić uwagę na działający od kilku lat przy Centrum Onkologii Krakowski Komitet Zwalczania Raka, który wspiera Instytut w realizacji planów rozwojowych i utrzymywaniu wysokich standardów leczenia onkologicznego, organizując m.in. akcje społeczne. Na pierwszym miejscu za cel działania stawiamy sobie skuteczność leczenia oferując możliwości wielodyscyplinarnej terapii onkologicznej, w wielu przypadkach ratującej życie pacjentów.

Miłość czyni cuda i pomaga chorym
Stowarzyszenie Krakowski Komitet Zwalczania Raka (www.kkzr.pl) w piątek 5 grudnia, o godz. 19 zaprasza wszystkich krakowian do Kina Kijów na musical w dwóch aktach "Miłość czyni cuda", zaprezentowany przez artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego. Spektakl w dowcipny i żywiołowy sposób opowiada dzieje żydowskiego środowiska w małym polskim miasteczku. Dochód przeznaczony jest na modernizację Centrum Onkologii w Krakowie.

Bilety w cenie 50, 70 i 100 zł (znakomity prezent na Mikołaja!) do nabycia w Kinie Kijów (al. Krasińskiego 34), również przez internet, w Info ul. św. Jana 2 i pl. Wszystkich Świętych 2 (Pawilon Wyspiańskiego). Każdy, kto zakupi bilet, nie tylko przyczyni się do realizacji planów modernizacyjnych Centrum Onkologii, ale pokaże chorym i ich bliskim, że nie są osamotnieni w walce z rakiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski