Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Czy we wrześniu 1939 r. Armia „Kraków” zawiodła?

red
Armia „Kraków” miała bronić Górnego Śląska i Krakowa od zachodu. Jednak zajęcie przez Niemców Czechosłowacji i podporządkowanie sobie Słowacji wydłużyło polską linię obrony o 300 km i niezwykle utrudniło - jeżeli w ogóle nie uniemożliwiło - wykonanie zadania.

37 wielkich niemieckich jednostek - m.in. cztery dywizje pancerne, trzy lekkie, dwie zmotoryzowane, trzy górskie, 22 dywizje piechoty i zmotoryzowany pułk SS - natarło 1 września 1939 r. na pozycje Armii "Kraków".

Gen. Antoni Szylling mógł przeciwstawić hitlerowskiej potędze o wiele szczuplejsze siły: trzy dywizje piechoty, dwie dywizje piechoty górskiej, jedną rezerwową, po jednej brygadzie górskiej i kawalerii, jedną brygadę kawalerii zmotoryzowanej i pięć batalionów Korpusu Ochrony Pogranicza. Polacy byli skazani na porażkę.

Zadaniem polskiego związku operacyjnego była obrona ważnego gospodarczo i politycznie Górnego Śląska i Krakowa. Pierwotnie zakładano, że Śląsk będzie broniony do samego końca, ale wobec fatalnej sytuacji na skrzydłach gen. Szylling polecił odwrót i oddał nieprzyjacielowi ważny strategicznie region.

Zgodę na to wydał, choć niechętnie, marszałek Edward Rydz-Śmigły. Rozkaz ten budził potem liczne kontrowersje i nawet byli oficerowie sztabu Szyllinga zarzucali mu po wojnie błędną lub zbyt szybką decyzję w tej kwestii. Czy rzeczywiście w pierwszych dniach wrześniu 1939 r. dowódca Armii „Kraków” mógł uczynić więcej? Szczegóły w miesięczniku „Nasza Historia”.

Ponadto w numerze m.in.:
Franciszek Kleeberg - ostatni generał Września.
Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie walczyła w 1939 r. do końca, skapitulowała dopiero 6 października, po wygranej bitwie.

Pan Wolnego Miasta Krakowa.
Niejednoznaczny bilans rządów hrabiego Stanisława Wodzickiego - okiem ekspert z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Skandal w Pałacu Sztuki. Krakowskie wątki w życiu Stanisława Szukalskiego, genialnego rzeźbiarza i szalonego artysty.

Germanizacja Krakowa. Przez pięć lat okupanci starali się udowodnić, że Kraków to "staroniemieckie miasto". Jak naziści zmieniali nazwy ulic.

Czemu świat nie uwierzył Janowi Karskiemu? Max Hastings z „The Times” przypomina wojenne losy kuriera polskiego państwa podziemnego, który jako pierwszy przekazał na Zachodzie pełne informacje o Holokauście.

Krakowski gang Olsena. Perypetie nieudaczników z szajki Władysława Budzisza przywodzą na myśl zabawne przypadki filmowego gangu Olsena. Barwna historia z lat 30. XX wieku.

Jak wytresować perfekcyjną panią domu? Mroczne sekrety XIX-wiecznych poradników dla kobiet.

Naczelny kat Wielkiej Brytanii. Albert Pierrepoint wykonał ponad 300 egzekucji. To on uśmiercił faszystów skazanych w Procesach Norymberskich.

Trójkąt miłosny Karola Dickensa. Pikantne szczegóły życia erotycznego literata ujrzały światło dzienne dopiero wiek po jego śmierci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski