Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Jadwiga nie taka święta jak ją malują

red.
Jadwiga według Wojciecha Gersona. Dlaczego trzyma topór? O tym w miesięczniku Nasza Historia
Jadwiga według Wojciecha Gersona. Dlaczego trzyma topór? O tym w miesięczniku Nasza Historia Obraz Wojciecha Gersona
Dziś w świadomości Polaków dominuje „koturnowy” wizerunek Jadwigi. Widzimy w niej przede wszystkim świętą oraz polską matronę, zapatrzoną w niebo, pokutującą i rozdającą jałmużnę. Nic z tych rzeczy właściwie nie odpowiada prawdzie.

Po pierwsze, była bardzo młodą osobą. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. Gdy ją koronowano była dziesięciolatką, a za Jagiełłę wyszła jako dwunastolatka. W tym wieku raczej nie myśli się o ascezie i życiu wiecznym.

Fakt, że nie jadała mięsa, ale za to bardzo lubiła torty. Nie podróżowała w karocy, jak inne ówczesne damy, ponieważ uwielbiała jazdę konną. Wolała dosiąść ognistego ogiera, niż kolebać się po wybojach w wozie ciągniętym przez woły, bo takie głównie jeździły po naszych drogach. Poza tym zawsze ciągnęło za nią siedem wozów, wypełnionych podstawowymi i potrzebnymi do życia rzeczami. Zatem ascetką też raczej nie była. Lubiła taniec, muzykę i najlepiej czuła się w obecności swojej nieco szalonej przyjaciółki, siostry męża - Aleksandry Mazowieckiej, która nigdzie nie ruszała się bez nadwornych grajków.

Gdyby Jadwiga żyła w czasach współczesnych, zapewne nieraz pojawiłaby się na okładce „Vivy”, „Twojego Stylu” i „Super Expressu”, a zapewne też w Pudelku. Jej temperament nie powinien nas dziwić. Z pochodzenia była Francuzką, bo Andegawenowie wywodzili się z bocznej linii rządzących tam Kapetyngów. Na dodatek w jej żyłach płynęła krew bośniackiej dynastii Kotromaniczów, a Bałkany słynęły z władców, którzy nosili wiele mówiące przydomki: „Straszny”, „Okrutny” czy „Diabeł”. Dziadek Jadwigi, Stefan II Kotromanicz, nie odstawał od tego wzorca i podczas dosyć krwawych rządów został przez lud nazwany „Piastunem Szatana”.

Obszerny portret królowej Jadwigi i ówczesnego Królestwa Polskiego - w miesięczniku „Nasza Historia”. Ponadto w lutowym numerze m.in.:

KRAKÓW i MAŁOPOLSKA

Dzieje Podgórza. W XIX wieku konkurencyjne dla Krakowa miasto założył na drugim brzegu Wisły cesarz Józef II Habsburg. Dlaczego plan ukarania nieposłusznych krakowian się nie powiódł?

Cuda techniki w Krakowie. Wodociąg, kanalizacja, gaz, elektryczność... Rzecz o tym, jak na początku XX wieku Kraków przeistoczył się w jedną nowocześniejszych polskich metropolii.

Pogodowe szaleństwa. Od -35 do +30 stopni w lutym? Tak bywało przed wojną. Zima stulecia z 1929 r. sparaliżowała Kraków, Małopolskę i cały kraj. Z kolei trzy lata wcześniej panowała wyjątkowo ciepła aura.

Tatrzańskie zagadki. W górskich kronikach roi się od tragicznych opowieści. Wielu tajemniczych zdarzeń do dziś nie rozwikłano. Podążamy tropem zagadkowych zgonów turystów na Czerwonych Wierchach i Lodowej Przełęczy.

Konfederaci na Wawelu. Niezależnie od tego, czy pochwalamy czy potępiamy konfederację barską, musimy się zgodzić, że odbicie zamku z rosyjskich rąk było brawurową akcją.

Krakowianin na ślubie z Bałtykiem. Przypominamy symboliczną uroczystość z lutego 1920 r., podczas której pierwsze skrzypce grał gen. Józef Haller.

KRAJ i ŚWIAT

Operacja Samum. Warto prześledzić nieznane szczegóły słynnej akcji polskich tajnych służb w Bagdadzie, podczas pierwszej wojny w Iraku.

Córka Marszałka walczy z Niemcami. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska osobiście dostarczyła aliantom prawie 300 samolotów bojowych.

Fałszywy konsul Austrii wyprowadził w pole całą armię urzędników PRL. O Czesławie Śliwie vel Silbersteinie nakręcono nawet film fabularny z Piotrem Fronczewskim w roli głównej.

Znikające książki. Jak komuniści wymazywali ze zbiorowej świadomości dzieła literatury i ich autorów. Nawet niewinne tytuły mogły trafić na indeks.

Sekrety Mościckiego. W młodości planował zostać terrorystą samobójcą. U szczytu politycznej kariery wywołał skandal obyczajowy. Skończył w kiepskim stylu. Jednym słowem: niepomnikowa sylwetka prezydenta II RP.

Szturm Kołobrzegu. Mija 70 lat od krwawej bitwy na Pomorzu zachodnim. Przypominamy atak na na niemiecką twierdzą Kolberg.

Ireneusz Iredyński - peerelowski artysta przeklęty. Pisarz słynął z burzliwego życia. Spędził nawet kilka lat w więzieniu w Sztumie za rzekomy gwałt. Jaki był naprawdę?

Polscy mafioso w Chicago. Kim byli najpoważniejsi konkurenci Ala Capone? Polskimi emigrantami.

KULTURA POPULARNA

Ava Gardner. „Najpiękniejsze zwierzę świata, kobieta-wamp, legenda” - tak opisywano urodziwą i jedną z najbardziej niepokornych aktorek w historii Hollywood.

Moda, sztuka, rozrywka. Przedstawiamy m.in. historię kultowej apaszki Hermesa, poruszających fotografii Diane Arbus i Pałacu Westminsterskiego, który przez 500 lat był siedzibą brytyjskich monarchów.

Lutowe kalendarium, a w nim m.in. rocznica urodzin Karola Darwina, ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski i emisji pierwszego odcinka serialu „Pan Samochodzik i templariusze”.

Kuchnia, a w niej o daniach z pulardy (niezwykle delikatnego kurzego mięsa) znanych i popularnych w kuchni staropolskiej.

Ożywiamy bohaterów i wydarzenia z naszej przeszłości. Najlepsze pióra i 100 stron pasjonujących historii. Kraków i Małopolska, kraj i świat. Miesięcznik Nasza Historia w kioskach i salonach prasowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski