Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Krakowska szkoła astrologii i przepowiednia na 2016 rok

Maciej Miezian
Przepowiednie interesują nas szczególnie na początku roku. Kraków ma w tej dziedzinie bogaty dorobek. 500 lat temu był jednym z centrów astrologii na kontynencie.

W „Kronice świata”, wydanej w 1493 r., niemiecki lekarz i historyk Hartmann Schedel tak opisał Kraków: „Przy kościele św. Anny znajduje się głośny z bardzo wielu sławnych i uczonych mężów uniwersytet, w którym uprawiane są wszelkie umiejętności… Najbardziej kwitnie tam astronomia, a pod tym względem, jak wiem od wielu osób, w całych Niemczech nie ma szkoły sławniejszej”.

Notatka powyższa nie dotyczy Mikołaja Kopernika, który w owym czasie dopiero był w Krakowie studentem, lecz jego profesorów. Uczynili oni Alma Mater jednym z głównych ośrodków badań nad matematyką oraz astronomią. Obie dziedziny łączyły się wtedy z astrologią, o czym wspomina zresztą Kopernik w dziele „O obrotach sfer niebieskich”.

Szczytowy okres krakowskiej szkoły matematyczno-astrologicznej przypada na lata 1457-1525. Warto wymienić kilka nazwisk, które przyciągały studentów. Najznaczniejsi z nich to: Wojciech z Brudzewa, Marcin Biem z Olkusza, Marcin Bylica także z Olkusza oraz Jan z Głogowa. Każdy z nich miał spore osiągnięcia naukowe, ale największą sławę zyskał ten ostatni.

Głogowczyk - jak go zwano - był autorem ok. 60 dzieł z zakresu astronomii i astrologii. Swoje przepowiednie wydawał najpierw w Merseburgu, potem w Lipsku, a na koniec w Krakowie. Rozgłos na całym kontynencie przyniosła mu przepowiednia o tym, iż na świecie pojawi się zakonnik w czarnym habicie, który spowoduje w chrześcijaństwie większe zamieszanie niż herezja husycka. Ponieważ Marcin Luter jako augustianin nosił czarny habit, wszystkimi wstrząsnęła trafność przepowiedni Głogowczyka.

Gdybyśmy dzisiaj chcieli ułożyć prognostyk dla Krakowa według XV-wiecznych reguł, musielibyśmy uwzględnić fakt, że żyjemy w Erze Wodnika. W astrologii oznacza to, że nad światem zapanują Sarmaci, bo właśnie im greckiego pochodzenia astronom, matematyk i geograf Klaudiusz Ptolemeusz przypisał w II wieku naszej ery ten znak.

A przecież to my - Polacy - jesteśmy Sarmatami, jak dowodził w XVI wieku kronikarz Maciej Miechowita, fundator katedry astrologii na Akademii Krakowskiej.

Po drugie, musimy uwzględnić, że Kraków, a także Małopolska podlegają znakowi Barana. W XVI wieku pisał o tym inny kronikarz, Marcin Bielski, relacjonując przybycie mitycznego Lecha do Polski. W przekładzie na współczesną polszczyznę brzmiałoby to tak: „Wszedł Lech do Polski w maju 550 roku, a że maj przypada na konstelację Byka, to Wielkopolską (Lech założył Gniezno) rządzi Wenus - pani owego znaku, tak samo jak Małopolską rządzi Mars - władca konstelacji Skop czyli Baran”.

Teraz wystarczy nam odnosząca się do 2016 r. przepowiednia dla Barana, ale uwaga! Musimy określić płeć. Kraków to po łacinie „Cracovia”, a ta jest rodzaju żeńskiego.

Uzbrojeni w te wszystkie informacje wchodzimy do internetu i wpisujemy: „Baran, przepowiednia, 2016, kobieta”...

Ponadto w styczniowym wydaniu miesięcznika Nasza Historia m.in.:
Łowca głów Jan Matejko.
Polską historię zaludniają krewni i przyjaciele malarza albo ludzie, których gdzieś sobie upatrzył. Ich rysy otrzymali polscy królowie, wojownicy i bohaterowie narodowi. Polecamy pełen anegdot tekst, ilustrowany portretami Matejkowskich modeli i ich wizerunkami na obrazach mistrza z Krakowa.

Zamach na papieża. Bułgarski ślad i moskiewska inspiracja - takie są ustalenia prokuratorów IPN w śledztwie dotyczącym zamachu na Jana Pawła II z 1981 r.

Habsburgowie i Kraków. Zygmunt Waza wygrał z Maksymilianem Habsburgiem rywalizację o polską koronę, bo w 1587 r. Kraków odparł atak pretendenta z Wiednia. Austriacy wkroczyli do Krakowa 200 lat później. Tym razem krakowianie złożyli hołd Habsburgowi.

Pułapka pod Rysami. Rankiem 28 stycznia 2003 r., po nocnym ociepleniu i opadach śniegu, w Tatrach zrobiło się lawiniasto, ale wycieczka tyskich licealistów wyruszyła na najwyższy polski szczyt...

Archiwum Kiszczaka. Czy były szef MSW trzymał w szachu elity III RP i wpływał na polską rzeczywistość długie lata po upadku PRL?

Tajemnica śmierci Rydza-Śmigłego. Były wódz naczelny zmarł w podejrzanych okolicznościach po powrocie do okupowanej Polski.

Wielkie bitwy wyklętych. Trzy największe batalie stoczone przez partyzantkę niepodległościową po zakończeniu II wojny światowej.

ZOMO. Niechlubna historia pałkarzy Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego.

Naukowcy Churchilla. Dzięki nim Wielka Brytania wygrała wojnę o Atlantyk.

Polecamy 100 stron pasjonujących opowieści i ciekawostek z Krakowa, Małopolski, kraju i świata. Miesięcznik „Nasza Historia” do nabycia w kioskach i salonach prasowych. W serwisie prasa24.pl można kupić e-wydanie lub zamówić prenumeratę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski