Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Kwietniowy numer już w sprzedaży

Janusz Ślęzak
Polecamy 100 stron pasjonujących opowieści. Miesięcznik „Nasza Historia” do nabycia w kioskach i salonach prasowych. W kwietniowym wydaniu m.in.:

Obywatel Kukliński. 18 lat temu w krakowskim magistracie pułkownik odebrał tytuł obywatel Krakowa. Nie wszystkim spodobało się honorowanie najważniejszego człowieka CIA w Polsce czasów zimnej wojny.

Zygmunt Stary - król z genem wielkości. Gdy zmarł 1 kwietnia 1548 r., Polska była potęgą militarną, gospodarczą i dyplomatyczną. Pozostawił synowi olbrzymie królestwo, a jednak potomni nie nazwali go Wielkim. Czy mógł uczynić więcej?

Wiosna w PRL-u. Pamiętacie grę w noża? Jeśli nie, to przeczytajcie krowoderską opowieść o podwórkowych zabawach z czasów, gdy nie było internetu i smartfonów, a telewizja wpajała miłość do „socjalistycznej ojczyzny”.

Szalony biskup krakowski. Stronnicy Kajetana Sołtyka dostrzegali w nim obrońcę ojczyzny, rywale - fanatyka religijnego i przeciwnika reform. Przybliżamy postać wpływowego i bajecznie bogatego biskupa, który pod koniec życia oszalał.

Śmierć namiestnika Galicji. 12 kwietnia 1908 r. ukraiński student Myrosław Siczynski zastrzelił we Lwowie hrabiego Andrzeja Potockiego. 10 lat po zabójstwie namiestnika Galicji wybuchła wojna polsko-ukraińska.

Spadający aeroplan. Rok 1923 obfitował w lotnicze wypadki. Złą passę miała m.in. krakowska 14. Eskadra. W kwietniu dwupłatowiec tej jednostki runął na kamienicę przy ul. Lubicz. Dlaczego IKC pisał o „czeskim łajdactwie”?

Wielki skok na Podhalu.
Na początku kwietnia 1920 r. przed krakowskim sądem stanął szewc Stanisław Nocoń.

Śmierć konfidentom. Jak Armia Krajowa likwidowała największych zdrajców i kolaborantów. Kulisy działania „Zakładu Oczyszczania Miasta” i innych podziemnych struktur egzekucyjnych.

Kobiety cyngle. Irena Bredel „Alina” i Elżbieta Ostrowska „Leta” - jedyne kobiety, które wykonały wyrok na konfidencie.
Stefan Litauer. Historia podwójnego agenta. Człowiek, którym miał zwerbować dla Dwójki nawet Polę Negri, w trakcie wojny przeszedł na stronę Sowietów.

Grzegorz Żemek. Mózg „matki wszystkich afer”, czyli afery FOZZ. Zanim został szefem funduszu, był współpracownikiem wywiadu wojskowego PRL.

Wszystko, czego nie wiemy o chrzcie Polski. Polityczna i religijna decyzja Mieszka I nadal nie jest całkowicie prześwietlona przez historyków.

Otto Remer - ulubieniec Hitlera. Po zamachu w Wilczym Szańcu otrzymał polecenie znalezienia winnych. Sposób, w jaki wywiązał się z tego zadania, sprawił, że stał się faworytem Hitlera.

Rzeź carskich niewiniątek. Brytyjski historyk Simon Sebag Montefiore opisuje ostatnie dni życia cara Mikołaja II i jego rodziny. Pasjonujący obraz Rosji ogarniętej szałem bolszewickiej rewolucji.

Sen o wolnej Ukrainie.
Ataman Symon Petlura jak Józef Piłsudski - wsiadł do czerwonego tramwaju, ale wysiadł z niego na przystanku niepodległość.

W serwisie prasa24.pl mogą Państwo kupić e-wydanie Naszej Historii. Zapraszamy także na profil Naszej Historii na Facebooku i do obserwowania naszego konta na Twitterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski