Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Nowy numer już w sprzedaży

Redakcja
100 stron pasjonujących historii, które rozegrały się w Krakowie i Małopolsce, w kraju i na świecie. Bohaterów z naszej przeszłości opisali najlepsi autorzy i współpracownicy "Dziennika Polskiego". Drugi, świąteczny numer z prezentem - płytą "Ludzie Solidarności" w sprzedaży od 12 grudnia.

KRAKÓW I MAŁOPOLSKA

1287. Goście z piekła rodem na Wigilii w Krakowie. Pustoszyli Europę, a nieszczęśników, którzy przeżyli, brali w jasyr. Ale książę Leszek Czarny znalazł sposób na Mongołów.

1939-1945. Jak Niemcy urządzali sobie Kraków. Gdzie mieszkali okupanci, gdzie miały wyrosnąć gmachy ich urzędów, co zbudowali, a czego nie zdążyli zbudować w stolicy Generalnej Guberni.

1981. Huta Lenina - trzy dni oporu. Dopiero tysiące ZOMO-wców i żołnierzy, czołgi i pojazdy opancerzone przerwały protest robotników przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

1349. Rozpustny Kazimierz Wielki. Znany ze słabości do niewiast król nie znosił krytyki. Wikariusz wawelski Marcin Baryczka przypłacił to życiem. Ksiądz, wsadzony do worka, wylądował w Wiśle.

Lata 30. XX wieku. Święta wygodne, tanie i modne. Browning na srebrne naboje, „puder dla anemicznej przyjaciółki”... - co jeszcze dawali sobie pod choinkę krakowianie.

2000. Pęknięte serce Zygmunta. Najsławniejszy dzwon w Polsce nie obwieścił nadejścia nowego tysiąclecia. „Sercowe” kłopoty miewał zresztą od samego początku.

Kiedy Kraków przestał być stolicą Polski? Zygmunt III Waza chciał wrócić na Wawel, ale został w Warszawie. Dlaczego? - pytamy historyka prof. Jana Małeckiego.

 

HISTORIA POLSKI

Operacja Kontener. Były szpieg Aleksander Makowski ujawnia kulisy tajnej do dziś wspólnej akcji polskiego i brytyjskiego wywiadu z pierwszej połowy lat 90. Akcja wymierzona była w irlandzkich terrorystów.

Jak komuniści chcieli zabrać nam święta. Kiedy i dlaczego Bierut przestał chodzić na mszę? I kto wymyślił wigilijnego karpia?

Jan Tomasz Gross - kontrowersyjny pisarz w rozmowie z Naszą Historią cieszy się, że jego książki zostały w Polsce „doskonale przyjęte”.

Władysław Bartoszewski „Trudne słowo: wolność”. Jak przyznaje w swym felietonie, jego wzorami byli Jan Nowak Jeziorański i Karol Wojtyła.

Sergiusz Piasecki - kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy.**Artysta i szpieg.

Kolejowa duma - infrastruktura międzywojennej Polski.

Design II RP. Polskie ikony lat 20. i 30. XX wieku.

Katalog zbrodni. Seryjni mordercy znad Wisły i Odry: Skorpion, "wampir z Zagłębia", Morderca Szefów, Kuba Rozpruwacz i inni...

 

HISTORIA ŚWIATA

Dom nad rzeką Moskwą. Stalinowskie luksusy ze śmiercią w tle.

Nazistowski umysł na kozetce. Badania nad umysłem Hessa.

Juliusz Cezar zagłaskany na śmierć. Jak przeciwnicy imperatora uśpili jego czujność.

Mitologia pełna seksu. Pikantne igraszki bogów starożytnego Egiptu.

Historia "The Times". Od prostego rejestru wydarzeń do światowej potęgi.

 

HISTORIA POPULARNA

Audrey Hepburn – chłopczyca, ikona stylu, który na zawsze pozostanie aktualny.

"Guernica" – co widać na najsłynniejszym dziele Pabla Picassa.

Moda i design, sztuka, sport i rozrywka, technologia, książki, kalendarium, kuchnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski