Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Nowy, wrześniowy, numer miesięcznika już w sprzedaży

Redakcja
100 stron pasjonujących historii, które rozegrały się w Krakowie i Małopolsce, w kraju i na świecie. Bohaterów z naszej przeszłości opisali najlepsi autorzy i współpracownicy "Dziennika Polskiego". Miesięcznik jest dostępny w salonikach prasowych, dobrych kioskach i empikach.

W numerze:

KRAKÓW I MAŁOPOLSKA

"Przesąd zwyciężony", "Góra Wawel", "Pod Trzema Hełmami" - czyli loże masońskie Krakowa. Tajemnice, zwyczaje, wolnomularskie znaki na krakowskich kamienicach, najwybitniejsi masoni, od Wita Stwosza do Bronisława Wildsteina.

Wojenne losy wawelskich arrasów, "Damy z łasiczką", ołtarza Wita Stwosza, "Hołdu pruskiego", Szczerbca i innych krakowskich skarbów. Jak ratowano je przed Niemcami.

Jak krakowscy lotnicy zbombardowali Niemców. Polskie karasie w akcji nad Oławą, we wrześniu 1939 roku.

Stare piosenki, prawa człowieka i esbecka teczka. SB kontra krakowskie Studiu Folksongu Adama Macedońskiego.

Pierwszy warchoł RP Samuel Łaszcz. Jego zasługi dla ojczyzny dorównywały niezliczonym niecnym postępkom. Co łączy z Krakowem najbardziej znanego warchoła RP Obojga Narodów, który większość życia spędził na dzikich polach i w oberżach?

600 lat w dziejach Kazimierza - chrześcijańskiego i żydowskiego.

Goethe, Balzac i inni sławni ludzie na wycieczce w Krakowie.

Elektryka w Sukiennicach. Pierwsza nowoczesna iluminacja krakowskiego Rynku Głównego z okazji 200-lecia odsieczy wiedeńskiej.

Targowisko na pl. Szczepańskim. Kiedy zamknięto popularny plac w centrum Krakowa i jak wyglądał, gdy handlowano tam płodami rolnymi.

KRAJ I ŚWIAT

Nomenklaturowy Napoleon wolnego rynku. Rzecz o Mieczysławie Wilczku - peerelowskim ministrze i milionerze, autorze ustawy częściowo uwalniającej gospodarkę.

Czy mogliśmy zatrzymać Niemców? Jak wyglądałby wrzesień 1939 roku, gdyby II RP zrealizowała swe najlepsze tajne projekty wojskowe. Odkrywamy tajemnice polskich „wunderwaffe”, przedstawiamy infografikę obrazującą działania bombowców PZL 37 Łoś.

Muszkieterowie II wojny. Najmniej znana a zarazem wyjątkowo interesująca tajna organizacja polskiego podziemia. Kierował nią tajemniczy kapitan Stefan Witkowski, który ostatecznie został zastrzelony z wyroku AK.

Kazimierz Deyna bez cenzury. Najpierw wyjątkowo barwne, później coraz bardziej smutne życie osobiste i uczuciowe wybitnego piłkarza. 1 września mija 25. rocznica jego tragicznej śmierci.

Zbrojne ramię opozycji w PRL. Nieznana historia Solidarności Walczącej, najostrzejszej organizacji antykomunistycznej lat 80 XX wieku.

Pierwsza polska partia władzy. Arcyciekawa historia Porozumienia Centrum, jednego z najsilniejszych ugrupowań politycznych początków III RP.

Jak skutecznie wypędzać szatana? Historyczny „poradnik dla egzorcystów”. Polska ma ciekawe tradycje związane z tą szczególną księżowską profesją.

Polska szkoła doliniarska. We Lwowie, a później we Wrocławiu działali najskuteczniejsi kieszonkowcy w historii Europy. Zorganizowali nawet własny system złodziejskiej edukacji.

Rzeźnicy Hitlera. Oskar Dirlewanger, Erich von dem Bach Zelewski, Heinz Reinefarth i inni. Najgorsze kanalie w niemieckich szeregach podczas II wojny światowej. Kaci Warszawy, okupowanej Polski i całej Europy.

Procesy na pokaz. Saddam Husajn, Slobodan Milošević, Anna Boleyn i inni. Czemu służyły i jak były wykorzystywane przez propagandę tzw. procesy pokazowe.

Baletnica Stalina. O pięknej Oldze Lepieszynskiej z teatru Bolszoj uwielbianej przez sowieckiego dyktatora. I o tym, czy Józef Stalin naprawdę miał romans z jedną z lepszych tancerek w historii rosyjskiego baletu.

Orwell, Pasternak i CIA. Jak amerykański wywiad wykorzystywał dzieła największych pisarzy do ideologicznej walki z Sowietami.

Czy to on był Bondem? Dziennikarz „The Times” przedstawia liczne dowody na to, że książki Iana Fleminga o agencie 007 są znacznie bardziej autobiograficzne niż się powszechnie sądzi.

KULTURA POPULARNA

Jacqueline Bisset - piękność, którą pamiętamy do dziś.

Czytelnia, czyli o czym w 1929 roku pisał wydawany w Krakowie tygodnik "Na szerokim świecie".

Historia projektorów filmowych, lodówka Coldspot, La Font Magica, Side Man czyli słynny sekwencer perkusyjny, krótka historia cheerleadingu i wiele innych ciekawostek z historii popkultury.

Miesięcznik jest dostępny w salonikach prasowych, dobrych kioskach i empikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski