Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Śpiewający błazen w kinie Uciecha

Paweł Stachnik
21 grudnia 1929 r. odbyła się pierwsza w Krakowie projekcja filmu dźwiękowego. Bilety na wyświetlany w kinie Uciecha amerykański melodramat sprzedawały się znakomicie.

„The Singing Fool” (Śpiewający błazen) wyreżyserował Lloyd Bacon, a główną rolę zagrał gwiazdor Broadwayu Al Jolson. Produkcja kosztowała wytwórnię Warner Bros 388 tys. dolarów, a wpływy z projekcji na całym świecie wyniosły 5 mln dolarów. Sukces kasowy „Śpiewającego błazna” pozwolił Jolsonowi osiągnąć status gwiazdora światowego kina. Film grany był w Uciesze od 21 grudnia 1929 r. do połowy stycznia 1930.

Pierwszy pokaz kinematografu odbył się pod Wawelem 14 listopada 1896 r. i to w miejscu nie byle jakim - w Teatrze Miejskim, czyli obecnym Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Placówka borykała się wówczas z kryzysem finansowym i repertuarowym, a jej dyrektor Tadeusz Pawlikowski szukał sposobu na przyciągnięcie publiczności. Z kinematografem zetknął się zapewne we Lwowie, gdzie we wrześniu odbyły się pierwsze pokazy. Pawlikowski zawarł porozumienie z przedstawicielem braci Lumière z Paryża, Eugenem Dupontem, który objeżdżał europejskie miasta dając pokazy nowego wynalazku.

W Krakowie wyświetlono 12 filmików - niemal takich samych jak te, które zaprezentowano podczas światowej premiery kinematografu w Paryżu, w grudniu 1895 r. Były wśród nich: „Śniadanie”, „Plac pocztowy”, „Kłócące się dzieci”, „Kąpiel” i „Kolej żelazna”. Publiczność dopisała i według „Czasu” „z żywem zainteresowaniem przypatrywała się obrazom rzuconym na ekran umieszczony w kurtynie”.

Drugi raz kinematograf zawitał pod Wawel w grudniu 1896 r. W Teatrze Miejskim zaprezentowano wówczas nowy zestaw 15 ruchomych obrazów nadesłanych przez Firmę Lumiere z Paryża, m.in. „Cyklistów”, „Taniec hiszpański” i „Przeprawę konnicy przez rzekę”.

Pod koniec lat 20. XX wieku w Krakowie istniało już jedenaście kin. Szczególną pozycję miała wśród nich Uciecha przy ul. Starowiślnej 16. Kino powstało w 1912 r. Oferowało widzom secesyjne wnętrza i piękny witraż z głową Meduzy nad wejściem, który zaprojektował malarz Henryk Uziembło. Sala mieściła ponad 600 widzów i przez wiele lat była największą wśród krakowskich kin. Uciecha jako pierwsza zainstalowała też aparaturę dźwiękową i w niej właśnie odbył się pierwszy w mieście dźwiękowy seans.

O początkach kina w Krakowie - przeczytasz w miesięczniku Nasza Historia. W grudniowym numerze ponadto m.in.:

Piwnica pod Baranami. Krakowska wysepka w morzu szarzyzny i jej magiczny przewodnik, Piotr Skrzynecki. Osobista opowieść o 60 latach legendarnego kabaretu.

Oswobodziciel Krakowa książę Józef Poniatowski. Dla pokoleń Polaków symbol patriotyzmu i honoru. Krakowianie otaczali napoleońskiego wojownika szczególnym kultem.

As lotniczy z Prokocimia. Jak urodzony pod Krakowem pilot Stefan Janus został nad Kanałem La Manche asem myśliwskim.

Krystyna Skarbek. Historia pięknej Polki - agentki brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowej. Sszpiegowsko-miłosny życiorys posłużył Ianowi Flemingowi do stworzenia postaci Vesper w powieściach o Jamesie Bondzie.

Polska niszczy Niemcy? To był czarny sen Hitlera. Marszałek Piłsudski kazał szykować plan uderzenia. Jak miało wyglądać i dlaczego nigdy nie nastąpiło?

Kobieciarz August II Mocny. Był największym amantem wśród polskich władców. Mówi się, że spłodził 300 nieślubnych dzieci.

W serwisie prasa24.pl można kupić e-wydanie Naszej Historii lub zamówić prenumeratę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski