Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Styczniowy numer w sprzedaży

red
Polecamy 100 stron pasjonujących opowieści i ciekawostek z Krakowa, Małopolski, kraju i świata. Miesięcznik „Nasza Historia” do nabycia w kioskach i salonach prasowych. W wydaniu styczniowym m.in.:

Łowca głów Jan Matejko. Polską historię zaludniają krewni i przyjaciele malarza albo ludzie, których gdzieś sobie upatrzył. Ich rysy otrzymali polscy królowie, wojownicy i bohaterowie narodowi. Polecamy pełen anegdot tekst, ilustrowany portretami Matejkowskich modeli i ich wizerunkami na obrazach mistrza z Krakowa.

Krakowska szkoła astrologów. Kopernik nie stworzyłby teorii heliocentrycznej bez studiów w Krakowie i tutejszej katedry astrologii. Według zasad sprzed pięciu wieków ułożyliśmy dla Czytelników przepowiednię na 2016 rok.

Zamach na papieża. Bułgarski ślad i moskiewska inspiracja - takie są ustalenia prokuratorów IPN w śledztwie dotyczącym zamachu na Jana Pawła II z 1981 r.

Habsburgowie i Kraków. Zygmunt Waza wygrał z Maksymilianem Habsburgiem rywalizację o polską koronę, bo w 1587 r. Kraków odparł atak pretendenta z Wiednia. Austriacy wkroczyli do Krakowa 200 lat później. Tym razem krakowianie złożyli hołd Habsburgowi.

Pułapka pod Rysami. Rankiem 28 stycznia 2003 r., po nocnym ociepleniu i opadach śniegu, w Tatrach zrobiło się lawiniasto, ale wycieczka tyskich licealistów wyruszyła na najwyższy polski szczyt...

21 zbrodniarzy z Auschwitz. W styczniu 1948 r. w krakowskim więzieniu Montelupich powieszono oprawców z niemieckiego obozu zagłady.

Zagadka piątej kuli. W 1920 r. przebrana w wojskowe mundury szajka napadła na kantor walutowy przy ul. Krakowskiej. Jak policja wpadła na trop bandytów?

Archiwum Kiszczaka. Czy były szef MSW trzymał w szachu elity III RP i wpływał na polską rzeczywistość długie lata po upadku PRL?

Tajemnica śmierci Rydza-Śmigłego. Były wódz naczelny zmarł w podejrzanych okolicznościach po powrocie do okupowanej Polski.

Wielkie bitwy wyklętych. Trzy największe batalie stoczone przez partyzantkę niepodległościową po zakończeniu II wojny światowej.

ZOMO. Niechlubna historia pałkarzy Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego.

Naukowcy Churchilla. Dzięki nim Wielka Brytania wygrała wojnę o Atlantyk.

Władysław IV Waza. Bawidamek i rozpustnik.

Który z projektantów zdobył sławę dzięki trapezowej sukience? Kim był Edmond Roudnitska? Jak można odczytywać słynną rzeźbę „Kobieta i ptak” Joan’a Miró? Odpowiadamy w działach moda, sztuka, rozrywka. A w dziale Kuchnia o ciepłym, pachnącym, chrupiącym pieczywie.

W serwisie prasa24.pl można kupić e-wydanie Naszej Historii lub zamówić prenumeratę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski